Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Vatan Savaşı mı, İkinci İstiklâl Savaşı mı? -1-
a aa
Tarih : 09 Temmuz 2018 18:05
Vatan Savaşı mı, İkinci İstiklâl Savaşı mı? -1-
Vatan Savaşı mı, İkinci İstiklâl Savaşı mı? -1-
reklam

AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI

Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perincek, “Seçim sonuçlarının dili” dizisinin beşinci bölümünde şöyle diyor:
“24 Temmuz 2015 tarihi burada bir dönüm noktasıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Bölücü Terör Örgütüne karşı harekâtının başladığı tarih! Silahlı mücadele, toplumsal mücadelenin en şiddetli biçimidir; güçlerin saflaşmasını belirler. O günden bu yana ilerleyen süreç, Vatan Savaşı idi. AKP Hükümeti, İkinci İstiklâl Savaşı dedi. Farketmez, içerik olarak aynı adlandırma.”1
Birinci İstiklâl Savaşı biliniyor.
Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı gün İmparatorluğun içinde bulunduğu durum ile ilgili tespitleri, o tarihten sonraki gelişmeler, Birinci İstiklâl Savaşı’nın gerçekten bir vatan savaşı olduğunu maddi ve manevi tüm yönleriyle kanıtlamaktadır.
29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilânı, Devrim’in barış koşullarında devam ettirilmesinin başlangıcıdır.
Gazi Mustafa Kemal vatan savaşının askeri zaferinden sonraki savaşın ekonomi sahasında yürütülmesinin yaşamsal önemini, İzmir İktisat Kongresi’nin açış konuşmasında şöyle dile getirmiştir:
“Yeni Türkiye’mizi hak ettiği yere ulaştırabilmek için, mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız. Çünkü zamanımız tamamen bir iktisat devresinden başka bir şey değildir.”
Şimdi, vatan savaşı ve İkinci İstiklâl Savaşı iddialarına gelelim.
Eğri oturalım, doğru konuşalım.
Vatan savaşı veya İkinci İstiklâl Savaşı demek ve inandırıcı olmak için, vatanı silah zoruyla işgal etmiş işgalcilere karşı Türk milletinin yediden yetmişe silahla savaşıyor olması gerekir.
Böyle bir işgal var da, seferberlik ilân edildi de, vatan savaşını Türk milletinin sadece belli bir kesiminin yürüttüğü, diğer kesimin umurunda olmadığı söylenebilir mi?
Elbette ki söylenemez.
Yazılarımı takip edenler, fark etmişlerdir. Atatürk’ün ölümünden sonra ekonomi sahasında izlenen yol, günümüzde ülkenin içte ve dıştaki sıkıntılarının esas kaynağıdır.
Türk Devleti ve AKP Hükümeti 24 Temmuz 2015’te terör örgütlerinin üzerine daha kararlı yürümeye başladıysa, bu, Devlet ve Hükümet asli görevini yerine getiriyor demektir.
Ama bunun vatan savaşı veya İkinci İstiklâl Savaşı gibi kavramlarla tanımlanması gerçeklerle örtüşmez. Çünkü ortada ülkeyi işgal etmiş yabancı askeri birlikler yok.
Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle böyle bir olay geçmişte yaşandı. Bu tehlike olasılığı günümüzde ve gelecekte de daima var olacak.
Gazi Mustafa Kemal Paşa işte bu gerçeği yaşadığı ve bunun bilicinde olduğu içindir ki, Türk milletini ekonomi savaşı konusunda uyarmıştır.
Ama O’nun ölümünden sonra Türk milletinin tarihsel ve dinsel geleneklerinin özünü oluşturan halkçılık unutuldu. Devletçi karma-ekonomi emperyalizmin kıskacında hukuku içselleştiremeyen kapitalist ekonomiye dönüştü.
Bu ekonomik yapıda ısrar edilerek ne vatan savaşı ne de İkinci İstiklâl Savaşı verilebilir.
Gelecek hafta, Türk Devrimi’nin demokrasi koşullarında devam ettirilmesi sürecinin ana önceliği nedir sorusu üzerinde duracağım.
Kaynakça:
1. Aydınlık, 2 Temmuz 2018

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Mustafa Esgin halkla buluştu

   Mustafa Esgin halkla buluştu

   AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, TBMM çalışmalarının ardından “Vekil Burada, Vekil Heryerde” mottosuyla başlattığı halk buluşmalarının ilkini Karacabey Gazi Mahallesi'nde gerçekleştirdi. Halkla bir...

  • Ve OHAL kalktı!

   Ve OHAL kalktı!

   15 Temmuz 2016'da başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişimi sonrası 20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), 7 kez uzatıldıktan sonra önceki gece saat 24.00 itibarıyla sona erdi. FETÖ'nün hain...

  • Hacılar kutsal topraklara uğurlanıyor!

   Hacılar kutsal topraklara uğurlanıyor!

   Karacabey'den bu sene için 84 kişinin kutsal topraklara gideceği öğrenildi. Bu 84 kişiden 48'i çeşitli özel şirketlerle, kalan 34'ünün ise Diyanet aracılığıyla hacca gidecekleri belirtildi. Ayrıca, Diyanet...

  • Bedelli askerlik yapacaklar dikkat!

   Bedelli askerlik yapacaklar dikkat!

   1 milyon 324 bin kişiyi ilgilendiren “Bedelli Askerlik” düzenlemesinin de yer aldığı 18 maddelik torba yasanın TBMM'de ne zaman görüşüleceği belli oldu. Bedelli askerlik düzenlemesi 18 maddelik torba yasa ile...

  • Yaban Domuzları Yeniköy’e indi

   Yaban Domuzları Yeniköy’e indi

   Dağda aç kalan yaban domuzları Karacabey'in yazlık tatil bölgesi Yeniköy'e kadar indi. Yeniköy'de yabani domuzlar Piknik Alanı'na ve şehrin kıyılarındaki boş arsalara inmeye başladı. İnsanlara alışkın olduğu...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR