“Türk kadını kafese giremez” « Karacabey Meltem Gazetesi
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“Türk kadını kafese giremez”
a aa
Tarih : 11 Temmuz 2019 16:54
“Türk kadını kafese giremez”
“Türk kadını kafese giremez”
reklam

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme taşıdığı kadın üniversiteleri hakkında açıklama yaparak, önerilen modelin kadını kafese koymak olduğunu söyledi.
Öncü Kadın Başkanı Meltem Ayvalı konuşmasına şöyle başladı;”G-20 Zirvesi için Japonya’ya giden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Mukagawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada ‘Japonya’daki 80 kadın üniversitesini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız’ demiş, Ankara’daki 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde ise konuyu tekrar gündeme getirerek YÖK Başkanı’na ‘Çalışmanı buna göre yap’ talimatı vermiştir. Cumhurbaşkanı, Japonya’daki kadın üniversitelerini ‘Sadece kızlardan oluşan üniversite. Kreşten alınıp ilk-orta-lise-üniversite olmak üzere farklı bir yapı oluşturmuş durumdalar’ şeklinde tarif etmiştir.
Sayın Erdoğan’ın açıklamalarından anlaşılan odur ki; Türkiye’de açılması istenen kadın üniversiteleri sadece kadınların eğitim gördüğü üniversiteler olacaktır. Japonya’daki model de bu şekildedir. Ülkemizde, çeşitli üniversitelerin bünyesinde kurulan; kadınların karşılaştıkları her türlü sorunun en aza indirilmesi, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda kadının konumunun yükseltilmesi amacıyla bilimsel çalışmalar yapan ‘Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezleri’ kast edilmemektedir. Kadın üniversitelerinin; kadınlara özel tıp, hukuk, mühendislik, edebiyat, tarih, sanat, fen, uzay bilimleri, spor eğitimleri veren kurumlar olması planlanmaktadır.
Kadın üniversiteleri, 1900’lü yılların başlarında Japonya’da karma üniversite teklifinin kabul görmemesi nedeniyle, kadınların da yükseköğrenim alabilmesi için kurulmuş, sonrasında ise karma yükseköğretim kurumları açılmıştır.
Japonya’da faaliyet gösteren kadın üniversiteleri incelendiğinde, bu kuruluşların daha çok geleneksel olarak kadınlara atfedilen konularda eğitim verdiği görülmektedir. Şu anda 21. yüzyıldayız ve akademik olarak erkeklerin başarılı olup da kadınların başarısız olduğu bir dal bulunmamaktadır. Bu üniversitelerin amacının kadını belirlenmiş meslek alanlarına hapsetmek olduğu açıktır.
1900’lü yılların başında değiliz ve Japonya’da yaşamıyoruz. Cumhurbaşkanı’nı 2019 Türkiye’sine bakmaya davet ediyoruz.”
Ayvalı konuşmasını şöyle sonlandırdı; “Kadın üniversiteleri, Anayasa’nın eşitlik ilkesine de açıkça aykırıdır.
Vatan Partisi olarak, Cumhurbaşkanlığı ve YÖK böyle bir girişimde bulunursa konuyu yargıya taşıyacağımızı ve Danıştay’a iptal davası açacağımızı ilan ediyoruz. Bağımsız Cumhuriyet Yargısı’na güveniyoruz.
Vatan Partisi’nin kadın kolları Öncü Kadın olarak, bugünden itibaren ‘Üniversiteli Kadını Kafese Koyamazsınız’ kampanyası başlatıyoruz. Edirne’den Ardahan’a Türkiye’nin dört bir tarafındaki kadınları ayağa kaldıracak, Kadın Üniversitelerini açtırmayacağız. Partimize üye olsun olmasın bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz.
Başta kadın örgütleri olmak üzere bilim dünyası örgütlerini, iş dünyası örgütlerini, gençlik örgütlerini, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Karacabey’e Orman İşletme Müdürlüğü kuruluyor

   Karacabey’e Orman İşletme Müdürl...

   Karacabey'e kurulması planlanan Orman İşletme Müdürlüğü'nün müjdesi verildi. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçeye kurulması planlanan Orman İşletme Müdürlüğü'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesini...

  • Fidanlar toprakla buluştu!

   Fidanlar toprakla buluştu!

   Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan 'Bugün Fidan, Yarın Nefes' kampanyası dün Karacabey ve Türkiye'nin her yerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Karacabey'de belirlenen birçok yerde fidan...

  • Ticaret Borsası’ndan hastaneye ultrason bağışı

   Ticaret Borsası’ndan hastaneye u...

   Karacabey Ticaret Borsası, yine örnek bir çalışmaya daha imza atarak Devlet Hastanesi'ne ihtiyaca yönelik ve özellikle Kadın Doğum Hastalıkları Bölümü'nün kullanacağı 4 Boyutlu Ultrason Cihazı bağışladı....

  • TEŞEKKÜRLER DAYI KARACABEY!

   TEŞEKKÜRLER DAYI KARACABEY!

   Çağdaş Türkiye'nin Kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yılında tüm yurtta olduğu gibi Pazar günü Karacabey'de de saygı ve özlemle anıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan...

  • Koç, yerini Yıldız’a bıraktı!

   Koç, yerini Yıldız’a bıraktı!

   Karacabey Drama Mahallesi'nin 30 yıllık CHP delegesi Feridun Koç, yerini Ercan Yıldız'a bıraktı. İlçe başkanlığı ve kurultay delegeliği yapmış olan Ferudun Koç'un kendi isteği ile çekilerek, ADD İlçe Başkanı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR