TARIMDA ÜRETİM DEVRİMİ 1 « Karacabey Meltem Gazetesi
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
TARIMDA ÜRETİM DEVRİMİ 1
a aa
Tarih : 11 Temmuz 2019 16:50
TARIMDA ÜRETİM DEVRİMİ 1
TARIMDA ÜRETİM DEVRİMİ 1
reklam

Ahmet Aygün Ata Köşe Yazısı

AK Parti’nin Türkiye’yi tek başına yönetemediği ve yönetemeyeceği açıkça belli olmuştur. Muhalefetin ise kumpaslara destek vermiş, Cumhuriyetin yıkılması gerektiğini söyleyenlerin ve Fetö ile Hdp’nin Pkk’yı destekleyen yöneticileri için af ve adalet (!) istemesi dışında, Amerika’yı bölücü eylemlere destek vermesine karşın hala müttefik olarak görmesi ve sığ Ak Parti düşmanlığı ile çare olamayacağı görülmektedir. Çözümün yıllardır tüm kesimleri kapsayan Milli bir hükümet gerçeği kendini haykırmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin sanayisinin temelini tarımın oluşturması coğrafi ve sosyoekonomik bir gerçektir. Köylüyü kambur ilan eden program uygulanmadan önce, Türkiye kendi ürettiğiyle karnını doyuran ve giyinen yedi ülkeden biriydi. Tarımda kendimize yeterliydik. Bugün dışardan tarım ürünü alıyoruz. Tarımda yeniden kendimize yeterli hale gelmek, Üreticilerin Millî Hükümetinin yakın hedef olmalıdır.
AK Parti, küresel merkezlerden dayatılan Yerel Yönetim Yasasıyla aslında belediyeciliği yok etti. Belde belediyelerini kaldırarak, köy muhtarlıklarını kapatarak, köylüyü ve kasabalıyı yerel siyasetin ve hizmetin dışına sürdü. Yerel demokrasiyi ortadan kaldırdı.
Yerel Yönetim Yasasını değiştirilmeli ve Belde belediyeleri ile köy muhtarlıkları yeniden kurulmalıdır.
Tarımda hedef, köylüyü efendi kılmak, her tür bağımlılığa son vermek, Türkiye’yi beslenme, giyim, gübre, tohum ve damızlıkta yeniden kendine yeterli bir ülke haline getirmek, üreticinin hayat düzeyini yükseltmek ve dışsatıma azamî katkı sağlamak olmalıdır. Bu amaçlarla Avrupa Birliği, IMF, Dünya Ticaret Örgütü ve benzeri örgütlerin dayatmaları reddedilmeli ve tarım desteklenmelidir. Çiftçiye, besiciye ve balıkçıya mazot, gübre, tarım ilacı, tarım aleti, sağlıklı tohum ve damızlık gibi tarımsal üretim girdilerinin ucuz sağlanması için gerekenler planlanmalı ve uygulanmalıdır. Örneğin; Vatan Partisi, ucuz mazot için İran Hükümetiyle anlayış birliğine varmıştır. Tüm girdi ve vergi yansımalarıyla çiftçiye ve köylüye 2 ila 2,5 TL mazot sağlanabilecektir.
Üretim yapan her çiftçinin faizsiz veya düşük faizli krediye ulaşması için tarım kredilerine ayrılan kaynaklar yeterli duruma getirilmelidir. Ziraat Bankası, çiftçiye tarımsal kredi sağlamak, tarımı ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek göreviyle yeniden yapılandırılmalı ve yeterli sermayeye kavuşturulmalıdır.
Üretim kesinlikle özendirilmelidir. Tarıma desteklerin ve kredilerin üretimi artırma amacına uygun kullanılması için gerekli önlemler alınmalı, dönüm başına değil, üretilen ürüne destek sağlanmalıdır. Çiftçiye üretimi özendiren taban fiyat verilmeli, üreticinin alacakları, devlet ve kooperatiflerce zamanında ödenmelidir.
Tarıma destek siyasetleri bir yıl öncesinden ilan edilmelidir. Pamuk, sıvı yağ, tütün, sigara, şeker, hayvan ürünleri gibi Türkiye’de yeteri kadar üretilebilecek tarım ürünlerinin ve besinlerin dışalımı yasaklanmalı, yerli üretim özendirilmelidir. Tarım üreticisinin emeğinin karşılığını alabilmesi ve tüketicinin uygun fiyatlarla besine ulaşması için, kamu eliyle ve kooperatifler aracılığıyla etkin ve iyi işleyen bir pazarlama sistemi içinde örgütlenilmelidir.
Yoksul ve orta halli köylüler, tefeci ve banka borçlarından kurtarılmalı, ipotekler kaldırılmalıdır. Tarım işçilerinin sosyal güvenlik, sendika ve bütün demokratik hakları gerçekleştirilerek; İhtiyarlık, sakatlık veya hastalık nedeniyle toprağını işleyemeyen köylülerin, dul ve yetimlerin geçimleri, bakımları sağlanmalıdır.
Tarımda biyoteknoloji veya benzeri yöntemlerle üretim, sadece sınırlı ve korunmuş alanlarda, devlet denetimindeki Ulusal şirketler eliyle yapılmalıdır. Tarım alanları ve ürünleri, özellikle yabancı sermayenin yol açtığı genetik kirlenmeden korunmalı, AR-GE faaliyetleri tamamen devlet denetiminde ve devlet destekli Ulusal sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Karacabey’e Orman İşletme Müdürlüğü kuruluyor

   Karacabey’e Orman İşletme Müdürl...

   Karacabey'e kurulması planlanan Orman İşletme Müdürlüğü'nün müjdesi verildi. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçeye kurulması planlanan Orman İşletme Müdürlüğü'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesini...

  • Fidanlar toprakla buluştu!

   Fidanlar toprakla buluştu!

   Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan 'Bugün Fidan, Yarın Nefes' kampanyası dün Karacabey ve Türkiye'nin her yerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Karacabey'de belirlenen birçok yerde fidan...

  • Ticaret Borsası’ndan hastaneye ultrason bağışı

   Ticaret Borsası’ndan hastaneye u...

   Karacabey Ticaret Borsası, yine örnek bir çalışmaya daha imza atarak Devlet Hastanesi'ne ihtiyaca yönelik ve özellikle Kadın Doğum Hastalıkları Bölümü'nün kullanacağı 4 Boyutlu Ultrason Cihazı bağışladı....

  • TEŞEKKÜRLER DAYI KARACABEY!

   TEŞEKKÜRLER DAYI KARACABEY!

   Çağdaş Türkiye'nin Kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yılında tüm yurtta olduğu gibi Pazar günü Karacabey'de de saygı ve özlemle anıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan...

  • Koç, yerini Yıldız’a bıraktı!

   Koç, yerini Yıldız’a bıraktı!

   Karacabey Drama Mahallesi'nin 30 yıllık CHP delegesi Feridun Koç, yerini Ercan Yıldız'a bıraktı. İlçe başkanlığı ve kurultay delegeliği yapmış olan Ferudun Koç'un kendi isteği ile çekilerek, ADD İlçe Başkanı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR