“Pancarda 12 polar göz boyamadır”

Vatan Partisi şekerpancarı ile ilgili bir rapor yayınladı

Vatan Partisi Karacabey İlçe Örgütü şekerpancarı ile ilgili raporunu yazılı bir açıklama ile Karacabey kamuoyuna duyurdu. İlçe Başkanı Rıfat Narhın, “Üzülerek gördük ki siyasi ve kitle örgütü yöneticileri şekerpancarında 12 poları müjde olarak yansıttı. Zafer kazanmış bir komutan kisvesi altında Karacabeyli üreticileri yanıltmaya kalkıştı. Bu bağışlanacak bir tutum değildir. Üretim adına, Karacabeyli üretici adına bunu şiddetle kınıyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Narhın önce şekerpancarı ile ilgili saptamalarda bulundu; “Şekerpancarı stratejik bir üründür. Topraktan ihracata, hava temizliğinden posasına dek ekonomiye, çevreye, toprağa, havaya büyük katkısı bulunmaktadır. Ekilecek yeni ürünlere mükemmel bir hazırlık yapar. Havaya bir ağacın kat be kat üstünde oksijen salar. Yaprağından posasına dek yiyecek, yem, ilaç, kozmetik sanayiinde kullanılır. 2000’lerin başına dek 400 bin ton dış satım yapabiliyorduk, ülke ekonomisine katkısı çok büyüktü. Gerek çiftçimize gerek işçimize ve gerekse kamyoncu esnafımıza istihdam sağlıyordu. 80 Amerikancı darbesi ile kambur ilan edilen tarım ve Derviş yasaları ile kurulan Şeker Kurulu ile şekerpancarı emperyal kapitalizme peşkeş çekildi. Ak Parti ile şeker fabrikalarımız kapatıldı. Özelleştirme adlı emperyalist oyunla peşkeş çekilerek üretim günah durumuna getirildi.” dedi.

Narhın; AK Parti İl ve İlçe Yönetimleri ile şekerpancarı kooperatifinin, Ziraat Odası’nın ortaklaşa çalışma sonucu kamuoyuna sundukları önerileri aldatmaca, göz boyama olarak nitelendirerek şu sözlerle eleştirdi; “Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana 16 olan poları 12’ye indiren zihniyet bunu halka müjde, zafer pozları ile lanse etti. Yerel basına verilen “Ankara’ya çıkarma” başlıklı demeçler ile komediler oynandı. Üreticimizin 12 poları zafer gösteren açıklamalarından maddi yitiklerinin farkında bile değiller. Taban fiyatı açıklanmamış şekerpancarı ekimi için her makam aracılığıyla çağrıda bulunuyorlar. Şekerpancarının fiyatı 400 kuruş açıklansa bile 12 polar ile kayıpları 160 kuruşu bulacak, üstelik fire hariçtir. Aldığımız duyumlar çok iç açıcı değildir. Susurluk Şeker Fabrikası’nın çalıştırılması için yüksek faizle kredi kullanımına gidilmiştir. Üretim Ekonomisi ve üretim ile bağı olmayan siyasi düşünce fabrikamızı batağa sürüklemektedir. Bu faiz oranıyla fabrikayla ilgili acı bir reçete hazırlamışlardır. Bu kabul edilebilir değildir. Ülkemizin ve Karacabey’imizin üretim ve gıda güvenliğine balta vurmaktır. “

Narhın; Vatan Partisi’nin çözümlerini de açıkladı; “Öncelikle taban fiyat çekici ve özendirici olarak derhal açıklanmalıdır. Polar Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleri ve kuruluş ideolojisi temelinde 16 olmalıdır. Geçen yılın paraları ivedi dağıtılmalıdır. Ekim ve ilaçlamadan bedel tahsil edilmemelidir. Yalnızca tohum ve ilacın bedeli tahsil edilmelidir. Ön ödeme yüksek tutulmalıdır. Ürün bedelleri fabrikanın kapanış tarihinden 60 gün sonra değil Karacabey üreticilerinin son teslim tarihinden 60 gün sonra yapılmalıdır. Susurluk Şeker Fabrikası’nın politikalarına siyaset ve iktidar müdahil olmamalıdır. Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğümüz bu konuda 90 yıllık deneyime sahiptir. Şeker Kurulu’ndan Cargill derhal çıkarılmalıdır. Mısır şurubu kullanımı yasaklanmalıdır. Son 20 yılda Fransa’ya kaptırılan Arap ülkelerine dış satımımız için hükümet iyi ilişkiler kurmalıdır. Suriye politikası hükümetin ülkemize açtığı hem güvenlik hem üretim açısından en büyük sıkıntılardan biridir. Kendi kafasındaki Türkiye Cumhuriyetinin gerçekleri ve kuruluş temelindeki görüşleriyle bağdaşmayan düşünceleri terk etmelidir. Vatan Partisi olarak üreticiden, üretimden yana olan her şeyin sonuna dek yanındayız. Ancak sanal müjde ve zaferlerinde dimdik karşısında olmaya Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarları adına devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir