Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
a aa
Tarih : 08 Şubat 2018 15:32
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
reklam

Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “Okuma-Yazma Seferberliği” kapsamında kurs açılacağını duyurdu. Konuyla ilgili kamuoyuna bilgilendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, 5 Mart 2018 tarihinde başlaması planlanan kurslara katılmak isteyen yetişkinlerin Halk Eğitimi Merkezi’ne başvurmaları gerektiğini söyledi.
Anayasa’da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlayamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir.
Bu amaçla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, okuryazarlık seferberliği başlatıldığı bildirildi.
Bu kapsamda kamuoyunu bilgilendiren Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Halk Eğitimi Merkezi öncülüğünde okuma-yazma kursu açmayı planladıklarını kaydetti.
Dingin, şunları dile getirdi: “Okuryazarlık Seferberliği kapsamında, okuma yazma bilmeyen vatandaşların l. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursları’na katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursları’na yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Bugüne kadar ilçemizde yetişkinlere yönelik okuma yazma kursları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. Halk Eğitimi Merkezi tarafından rutin olarak yapılan alan taramalar sonucunda Eylül 2017 tarihinden itibaren açılan 3 adet l. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu’na 50 kursiyer katılmış, I. Kademe Kursu’nu tamamlayanlara yönelik olarak açılan 4 adet II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu’nda ise toplam 39 kursiyer eğitim görmüştür. Halen I. Kademe’de 2, II. Kademe’de de 2 kursumuz Halk Eğitimi Merkezi’mizde devam etmektedir.
Söz konusu seferberlik kapsamında, Halk Eğitimi Merkezi tarafından Şubat ayı içerisinde yeni bir alan taraması yapılacak olup, alan taraması sonucuna göre en geç 05 Mart 2018 tarihine kadar yeni kurslar başlatılacaktır.
Kurs süresi 120 saat olup, kursu başarıyla bitiren kursiyerlere törenle, “Okuryazarlık Belgesi” verilecektir. Söz konusu kurslara başvuru yapmak isteyen yetişkinlerin, ilçemiz Halk Eğitimi Merkezi’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • KARACABEY’DE SU KESİNTİSİ

   KARACABEY’DE SU KESİNTİSİ

   BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Karacabey’de zaman zaman su kesintisi yapılacağı belirtildi. BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Gazi,...

  • Belediye’den ‘Spor Kompleksi’ hamlesi

   Belediye’den ‘Spor Kompleksi’ ha...

   Son dönemde elde ettiği sosyal, kültürel ve ekonomik başarıların yanı sıra, sportif açıdan da dikkat çeken başarılara imza atılan Karacabey’de, şimdi de spor kompleksi heyecanı yaşandığı...

  • Kırmızı Et’de yeniden Karaca dönemi

   Kırmızı Et’de yeniden Karaca dönemi

   Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin ertelenen 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirildi. Genel Kurul'da mevcut Başkan Nuri Karaca, yeniden başkan seçilerek güven...

  • İstiklal’li Deniz gururumuz oldu!

   İstiklal’li Deniz gururumuz oldu!

   Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın düzenlediği, “Madalyalı Şehir” konulu resim yapma yarışmasında, Karacabey İstiklâl Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Deniz Akbaba, yaptığı eser ile Türkiye üçüncüsü...

  • Akçakoyun’dan Mehmetçiğe destek

   Akçakoyun’dan Mehmetçiğe destek

   Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na bir destek de Akçakoyun Mahallesi'nden geldi. Mehmetçik için seferber olan Akçakoyun Mahalle halkı anlamlı ve örnek bir davranışa...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR