Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
a aa
Tarih : 08 Şubat 2018 15:32
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
reklam

Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “Okuma-Yazma Seferberliği” kapsamında kurs açılacağını duyurdu. Konuyla ilgili kamuoyuna bilgilendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, 5 Mart 2018 tarihinde başlaması planlanan kurslara katılmak isteyen yetişkinlerin Halk Eğitimi Merkezi’ne başvurmaları gerektiğini söyledi.
Anayasa’da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlayamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir.
Bu amaçla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, okuryazarlık seferberliği başlatıldığı bildirildi.
Bu kapsamda kamuoyunu bilgilendiren Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Halk Eğitimi Merkezi öncülüğünde okuma-yazma kursu açmayı planladıklarını kaydetti.
Dingin, şunları dile getirdi: “Okuryazarlık Seferberliği kapsamında, okuma yazma bilmeyen vatandaşların l. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursları’na katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursları’na yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Bugüne kadar ilçemizde yetişkinlere yönelik okuma yazma kursları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. Halk Eğitimi Merkezi tarafından rutin olarak yapılan alan taramalar sonucunda Eylül 2017 tarihinden itibaren açılan 3 adet l. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu’na 50 kursiyer katılmış, I. Kademe Kursu’nu tamamlayanlara yönelik olarak açılan 4 adet II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu’nda ise toplam 39 kursiyer eğitim görmüştür. Halen I. Kademe’de 2, II. Kademe’de de 2 kursumuz Halk Eğitimi Merkezi’mizde devam etmektedir.
Söz konusu seferberlik kapsamında, Halk Eğitimi Merkezi tarafından Şubat ayı içerisinde yeni bir alan taraması yapılacak olup, alan taraması sonucuna göre en geç 05 Mart 2018 tarihine kadar yeni kurslar başlatılacaktır.
Kurs süresi 120 saat olup, kursu başarıyla bitiren kursiyerlere törenle, “Okuryazarlık Belgesi” verilecektir. Söz konusu kurslara başvuru yapmak isteyen yetişkinlerin, ilçemiz Halk Eğitimi Merkezi’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • AK Parti’de Özkan’la yola devam!

   AK Parti’de Özkan’la yola devam!

   CHP Adayı Murat Tanrıverdi'nin Karacabey Belediye Başkan Adaylığının 3 ay önce belli olmasından sonra AKP adayı da kesinleşti. Karacabey AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yola mevcut Belediye Başkanı Ali...

  • Oruç, Ziraat Odası’na talip!

   Oruç, Ziraat Odası’na talip!

   Karacabey Ziraat Odası Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Fatih Oruç, Ziraat Odası'nın çiftçilere yeterli hizmet ve desteği ulaştırmadığını iddia etti. Düzenlediği basın toplantısında, Ziraat Odası...

  • Canbalı Deresi taştı, arazi ve evleri su bastı!

   Canbalı Deresi taştı, arazi ve evleri ...

   Karacabey'de Canbalı Deresi'ndeki su seviyesinin sağanak yağışla yükselmesi üzerine taşkın meydana geldi. Taşkın nedeniyle tarım arazileri sular altında kaldı, bölgede bulunan ev ve ahırları da su bastı....

  • Uyuşturucu tacirleri tutuklandı

   Uyuşturucu tacirleri tutuklandı

   Karacabey'de geçtiğimiz hafta polisin gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 4 kişiden 3'ünün tutuklandığı öğrenildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, 2 aylık teknik ve...

  • Karacabey; Rıfat Narhın, Büyükşehir; Suna Soydaş!

   Karacabey; Rıfat Narhın, Büyükşehir; S...

   Vatan Partisi; Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ile Karacabey İlçe Belediye Başkan Adayını açıkladı. Bursa Plaza 16 Zümrüt Konferans Salonu'nda yapılan Aday Tanıtım Toplantısı'na Genel Başkan Dr. Doğu...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR