Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak! « Karacabey Meltem Gazetesi
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
a aa
Tarih : 08 Şubat 2018 15:32
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
Okuma-Yazma öğrenmeyen kalmayacak!
reklam

Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “Okuma-Yazma Seferberliği” kapsamında kurs açılacağını duyurdu. Konuyla ilgili kamuoyuna bilgilendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, 5 Mart 2018 tarihinde başlaması planlanan kurslara katılmak isteyen yetişkinlerin Halk Eğitimi Merkezi’ne başvurmaları gerektiğini söyledi.
Anayasa’da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlayamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir.
Bu amaçla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, okuryazarlık seferberliği başlatıldığı bildirildi.
Bu kapsamda kamuoyunu bilgilendiren Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Halk Eğitimi Merkezi öncülüğünde okuma-yazma kursu açmayı planladıklarını kaydetti.
Dingin, şunları dile getirdi: “Okuryazarlık Seferberliği kapsamında, okuma yazma bilmeyen vatandaşların l. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursları’na katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursları’na yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Bugüne kadar ilçemizde yetişkinlere yönelik okuma yazma kursları düzenli bir şekilde yürütülmüştür. Halk Eğitimi Merkezi tarafından rutin olarak yapılan alan taramalar sonucunda Eylül 2017 tarihinden itibaren açılan 3 adet l. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu’na 50 kursiyer katılmış, I. Kademe Kursu’nu tamamlayanlara yönelik olarak açılan 4 adet II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kursu’nda ise toplam 39 kursiyer eğitim görmüştür. Halen I. Kademe’de 2, II. Kademe’de de 2 kursumuz Halk Eğitimi Merkezi’mizde devam etmektedir.
Söz konusu seferberlik kapsamında, Halk Eğitimi Merkezi tarafından Şubat ayı içerisinde yeni bir alan taraması yapılacak olup, alan taraması sonucuna göre en geç 05 Mart 2018 tarihine kadar yeni kurslar başlatılacaktır.
Kurs süresi 120 saat olup, kursu başarıyla bitiren kursiyerlere törenle, “Okuryazarlık Belgesi” verilecektir. Söz konusu kurslara başvuru yapmak isteyen yetişkinlerin, ilçemiz Halk Eğitimi Merkezi’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • AKP İPE DOLANDI, SONU…!

   AKP İPE DOLANDI, SONU…!

   AHMET AYGÜN ATA KÖŞE YAZISI Akp 14 Ağustos 2001'de kurduruldu! Bu kurduruluş, Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı emperyalizmin en güçlü biçimde temsil edildiği bir iktidarı da Chp-Mhp desteğiyle getirdi....

  • “AK Parti kutlu yürüyüşünü sürdürecek”

   “AK Parti kutlu yürüyüşünü sürdürecek”...

   Adalet ve Kalkınma Partisi Karacabey İlçe Teşkilatı geçtiğimiz Salı günü İlçe Danışma Meclisi ve İstişare Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Genel seçim başarısı üzerine ilçe teşkilatlarına teşekkür ziyareti...

  • “Kimsenin bayramını acıya dönüştürmeyin”

   “Kimsenin bayramını acıya dönüştürmeyi...

   Karacabey Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Ramazan Bay, Kurban Bayramı dolayısıyla bayram ziyaretlerine ve tatile gideceklere uyarılarda bulundu. Vatandaşların araçlarının bakımlarını yaptırmadan yola...

  • Kurban keserken bunlara dikkat!

   Kurban keserken bunlara dikkat!

   Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Karaca, "Kesilmiş kurban uzun süre bekletilmemeli, iç organları hemen çıkartılmalı. Yaz aylarında kurban kesim işleminin bir saati geçmemesi lazım."...

  • AK Parti İl’den Belediye’ye ziyaret

   AK Parti İl’den Belediye’y...

   İlçenin sahip olduğu birbirinden eşsiz değerlerin, Bursa ve ülkemiz gündemine taşınması hedefiyle, hayatın her alanına yönelik ciddi atılımlara imza atan Karacabey Belediyesi, TBMM İnsan Hakları İnceleme...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR