Gençlerin girişimcilik yönünü ortaya çıkacak!

*Karacabey’de gençlerin girişimcilik yönünü ortaya çıkarabilecekleri ve ufkunu genişleterek, iş dünyasına kendilerini en iyi şekilde hazırlayabilecekleri “Karacabey Genç Girişimciler Merkezi” projesi start alıyor…

*Karacabey Belediyesi tarafından, geleceğe daha yaşanabilir bir kent bırakmak ve geleceğimiz olan gençlerin ufkunu açmak amacıyla başlatılan ve BEBKA’dan da hibe desteği almaya hak kazanan projenin lansmanı ve açılış toplantısı gerçekleştirildi.

*Açılışta konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Karacabey Belediyesi olarak, ilçemizin sanayileşen geleceğine hazırlık yapmak amacıyla gençlerin girişimci yönünü artırmalarına katkı sağlama, fikri olan gençleri destekleme, fikirlerini geliştirmelerine imkân sağlama amacındayız. Bu projemiz ile gençlerin katılımcılık ve girişimcilik bakış açılarını güçlendirici ve yaygınlaştırıcı çalışmaları gerçekleştirecek yapıların oluşturulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Karacabey Belediyesi tarafından, geleceğe daha yaşanabilir bir kent bırakmak ve geleceğimiz olan gençlerin ufkunu açmak amacıyla başlatılan ve Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı’ndan (BEBKA) hibe desteği almaya hak kazanan Karacabey Genç Girişimciler Merkezi projesi start alıyor.

Öğrencilerin girişimcilik kavramı ve türleri hakkında farkındalıklarının oluşması, gelişen sürecin sonunda istihdam ve sürdürülebilir üretime katkı sağlayacak bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefiyle Karacabey Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de iştirakçi olduğu projenin lansmanı ve açılış toplantısı, belediye başkanlık binasında düzenlenen organizasyonla gerçekleştirildi.

Açılış toplantısına, Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ve Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü de katıldı.

Açılışta konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Karacabey Belediyesi olarak, ilçemizin sanayileşen geleceğine hazırlık yapmak amacıyla gençlerin girişimci yönünü artırmalarına katkı sağlama, fikri olan gençleri destekleme, fikirlerini geliştirmelerine imkân sağlama amacındayız. Bu projemiz ile gençlerin katılımcılık ve girişimcilik bakış açılarını güçlendirici ve yaygınlaştırıcı çalışmaları gerçekleştirecek yapıların oluşturulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Ülkelerin kalkınmasının işareti

“Bir ülkenin kalkınmasında girişimciliğin artırılması, girişimci özelliklerinin ve niteliğinin geliştirilmesi son derece önemlidir” diyen Ali Özkan, “Küresel rekabet artarken üretim ve hizmet süreçleri çeşitlenmekte ve girişimcilik önemini giderek artırmaktadır. Özellikle son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ivme kazanmıştır. Gelişmiş ülkelerdeki örneklerinden yola çıkarak, günümüzde pek çok gencimiz yeni işler başlatabilmektedir. Geçtiğimiz  15 yılda, adımları Teknoloji Geliştime Bölgesi Kanunu ile atılmaya başlamış olan girişimcilik ekosistemimiz, o günden bu yana gelişimini ve büyümesini sürdürmektedir” dedi.

Genç nüfus vurgusu

“Girişimcilik konusunun yarınlarımız için hayati bir öneme sahip olduğunu unutmamalıyız” diyen Ali Özkan, “Türkiye bilindiği üzere genç nüfus popülasyonu çok yüksek bir ülke. Bunun avantajlarını en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Karacabey Belediyesi olarak, öğrencilerin girişimcilik kavramı ve türleri hakkında farkındalıklarının oluşması, gelişen sürecin sonunda istihdam ve sürdürülebilir üretime katkı sağlayacak bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefiyle hayata geçirdiğimiz Karacabey Genç Girişimciler Merkezi projesi de çok önemsediğimiz projelerden biri. Bu projemiz ile gençlerin katılımcılık ve girişimcilik bakış açılarını güçlendirici ve yaygınlaştırıcı çalışmaları gerçekleştirecek yapıların oluşturulmasını amaçlıyoruz. Bu projemizi, Karacabey’deki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve girişimcilerin global düzeydeki rekabet edebilirliğine katkı sunma hedefi ile başlattık. Projemizin, ilçemizin geleceğine çok büyük katma değer yaratacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

TEKNOSAB gençler için çok iyi fırsat

Başkan Özkan son olarak, “3T vizyonunun önemli parçalarından biri olan teknoloji ile ilgili TEKNOSAB Projesi büyük öneme sahip. Milli bir proje olan TEKNOSAB ile ileri teknoloji imkânlarıyla donatılmış, inovatif ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlayan sanayi bölgesinin kurulması sayesinde hem Bursa hem de ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi ilçemiz sınırlarında bulunan ve 40 milyar dolar ihracat ile ülkemizin gelecek hedeflerine büyük katkı sunması beklenen TEKNOSAB’da çalışmalar son sürat devam ediyor. Bursa ve Türkiye ekonomisine eski parayla 100 katrilyon katkı sağlayacak bu yatırım, 150 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak. Dolayısıyla TEKNOSAB, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma noktasında çok büyük öneme sahip… Bu noktada TEKNOSAB’ın genç girişimcilerimiz için de çok iyi fırsatlar sunacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir