Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Emekçilerimiz mağdur olmasın!
a aa
Tarih : 05 Mart 2018 14:38
Emekçilerimiz mağdur olmasın!
Emekçilerimiz mağdur olmasın!
reklam

Avukat Hüseyin Avil’in Köşe Yazısı

Seçim yatırımları başladı ancak, taşeron işçilerin kadrolu yapılması sürecindeki “Güvenlik soruşturmaları, ya da arşiv araştırmaları” hayal kırıklığı yaratıyor.
Binlerce işçi “Güvenlik soruşturması, ya da arşiv araştırması” sonunda işbaşı yapamadı. Bu nedenle çoğunun sözleşmesi 02.04.2018 tarihinde bitebilir.
Ortadaki acı gerçekler ister, istemez böyle düşündürüyor.
Yıllardır “Kadro” umudu içindeki emekçilerimizin büyük bölümü “Osmanlı tokadı” ile karşılaşırsa sürpriz olmamalıdır.
Kanun Hükmündeki Kararnameye (K.H.K) göre, kadroya alınacak taşeron işçilerin 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda aranan koşullara uygun olması gerektiğine vurgu yapılıyor.
Oysa, İş Yasası’na göre çalıştırılan eski hükümlülerle, “Arşiv araştırması”na takılan işçiler bu koşulların dışında bırakıldıkları için kadro alamama kaygısı taşıyor.
Güvenlik soruşturmalarında ciddi bir sıkıntının yaşandığı apaçık ortadadır.
Geçmişte işlediği bir suçtan dolayı mahkûmiyeti olan ancak, uzun zamandır taşeronda çalıştığı için belediye şirketine geçişte ciddi sorunlar yaşayan işçilerimizde psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
Cezasını çekmiş, topluma kazandırılmış, artık kamuya hizmet eden bir işçinin toplumdan uzaklaştırılarak yeniden suça itilme riski ile karşı karşıyayız.
Hüküm alanların dışında, emekliliği geldiği ya da ihalesi kapsam dışında bırakıldığı için başvuruları reddedilen işçilerimizin sayısı hiç de az değil.
Kaldı ki, KHK’ye göre, belediyelerdeki taşeron işçiler kadroya değil, şirketlere alınmaktadır.
Bence sorunun düzelmesi, yeni bir KHK çıkarılmasına bağlıdır.
Çocukluk, ya da gençlik yaşında suç işlemiş ve cezasını çekmiş. Şimdi elinde süpürge, aracı gereci ile kamuya hizmet ediyor. Kadro müjdesi ile tam da umutları yeşermeye başlamışken, “İşin olmadı. Her ne kadar şu anda çalışıyorsan da, daha önceden gelen suçun nedeniyle seni alamıyoruz” denildiğini düşünün!
Bu işçilerin yeniden toplum dışına itilmesi ne demektir? Bu toplumsal barışın dinamitlenmesini körükleyebilir. Anlayacağınız, iç barışı tehdit edebilir.
Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu işçi sendikaları başkanlarıyla yaptığı görüşmeler sırasında konu ile ilgili yeniden değerlendirme yapacaklarını ve hiçbir işçinin dışarıda kalmayacağını ifade etti.
Sayın Bakanın açıklaması çok önemlidir. Kanun Hükmündeki Kararname ile ortaya çıkan çelişkinin doğrulanmış olması bakımından sevindiricidir.
Taşeron firmaların iki dudağı arasından çıkan her sözün kanun olduğu bir süreçte Sayın Bakanın “Hiç bir işçimiz dışarıda kalmayacak” demesi, en azından umut vericidir.
Olasılığın varlığı unutulmamalıdır.
Kamunun ya da, belediyenin işçisi olma heyecanını yaşayanların önündeki engeller mutlaka kaldırılmalıdır.
Emekçi kardeşlerimiz, “Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan da olmamalıdır”
Geçen hafta, Karacabey Adliyesi’nde Kanun Hükmünde Kararname mağduru bir öğrencimle karşılaştım. Mağduriyetini anlattı. KHK’nin getirdiği kaygılarını dile getirirken gözleri doldu.
Çözüm üretemediğim için etkilenmedim dersem yalan olur. Kendisine, “Kara gün kararıp kalmaz, hak yerini bulur, haklı hakkını alır, endişelenmeyin, gelişmeleri bekleyin” diyebildim.
Sayın Karacabey Belediye Başkanımızın da, beklenti içindeki bazı emekçilerin mağdur olduklarını bildiğini ve “Gelişmeleri bekleyin” dediğini biliyorum.
İstedim ki, emekçi kardeşlerimizin mağduriyetlerini ben de yazarak dile getireyim.
Umarım hayırlı olur!

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • “Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kavuşuyoruz”

   “Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lis...

   Karacabey, Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne kavuşuyor. Harmanlı Mahallesi'nde bulunan ve öğrenci sayısının 10'un altına inmesi nedeniyle 2014 yılında eğitim öğretime kapatılan okul binasının Bursa...

  • “ÇKS’lerinizi yaptırın!”

   “ÇKS’lerinizi yaptırın!”

   Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncelleme işlemlerinin 29 Haziran 2018 tarihinde sona ereceğini duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “30 Aralık 2014 tarih...

  • SEÇİM YASAKLARI AÇIKLANDI!

   SEÇİM YASAKLARI AÇIKLANDI!

   24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları 15 Haziran'da başladı. Karacabey İlçe Seçim Kurulu, YSK'nın...

  • Başkan Özkan’dan yoğun bayram mesaisi

   Başkan Özkan’dan yoğun bayram me...

   *Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan,İslam âleminde büyük bir manevi atmosferde kutlanan Ramazan Bayramı'nda, ilçedeki tüm mahalleleri ziyaret ederek vatandaşların bayramını tebrik etti. *Bayramlarda...

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TEKNOSAB’a övgü dolu sözler

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TEKNOS...

   *24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimler öncesi Bursa'da halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karacabey ilçe sınırlarında bulunan ve 40 milyar dolar ihracat ile ülkemizin gelecek hedeflerine...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR