Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
a aa
Tarih : 05 Mart 2018 14:40
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
reklam

Karacabeyli pancar üreticilerinin, “Şeker fabrikaları satılmasın” kampanyası başlatmak için yaptıkları başvuruya Bursa Valiliği OHAL’i gerekçe göstererek “Yasak” getirdi.
İlginç kararı eleştiren Yenisarıbey’in tanınmış pancar ekicilerinden Engin Çiftçi, AKP’nin şeker fabrikalarının satılması ile ilgili aldığı kararın arkasında ABD’li şirketlerin yer aldığına dikkat çekti.
Engin Çiftçi, ABD’nin dayatmasıyla alınan bu kararla, dünyanın en iyi pancarını üreten Türk çiftçisinin tarımdaki son umudunun da tükenmiş olacağını söyledi.
Dün basın açıklaması yapan Çiftçi, şeker fabrikalarının özelleştirme adı altında peşkeşlenmemesi için imza kampanyası ile üreticiyi bilgilendirmek istediklerini söyledi.
Engin Çiftçi bu konudaki ilginç gelişmeleri şöyle anlattı:
“Türkiye’de büyük tepki gören şeker fabrikalarının satılması kararına İlçemizde de halkın yoğun tepkisini gördük. Bu nedenle satışlardan vazgeçilmesi için 23 Şubat’ta Kaymakamlığa dilekçe verdik. İmza kampanyası başlatabilmek için verdiğimiz dilekçe, OHAL nedeniyle Bursa Valiliği’ne gönderildi.
26 Şubat Pazartesi günü Valilikten gelen karar ilçede şaşkınlık yarattı. Kararın gerekçesini gördüğümüzde gözlerimize inanamadık. Gerekçe aynen şöyle:
“Özelleştirme kapsamına alınan 14 fabrika içinde bölgemize hitap eden Susurluk Şeker Fabrikası olmaması ve Karacabey’de ekim alanlarının arttırılması kararı neticesinde, söz konusu etkinliğin kamuoyumuzda ve üretici çiftçilerimiz nezdinde yanlış algılamalara sebep olacağı düşünülerek etkinliğin gerçekleştirilmesi uygun görülmemiştir.”
Halkın görüşü alınmadan verilen bu kararın gücü nereden geliyor? Halkımız milli varlıklarına sahip çıkabilmeyi algılayabilecek akıldadır. Aksini düşünenler yanılmaktadır. Türkiye’mizin dört bir yanındaki imza kampanyaları yoğun biçimde devam ederken, Bursa Valiliği’nin gerekçesine anlam veremedik. Bizler bu mücadeleye katkı verebilmek için Ata’mızın, “Hatt-ı Müdafaa yoktur, Sath-ı müdafaa vardır. O satıh ise bütün Vatan’dır” özdeyişini örnek aldık. Aynı durumun bölgemizdeki Susurluk Şeker Fabrikası’nın başına da gelebileceğini düşündük. Bu nedenle satışın çiftçiye sorulmasını istedik.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Hayvancılıkta acil durum!

   Hayvancılıkta acil durum!

   *Artan girdi maliyetleri ve değişmeyen et - süt fiyatları nedeniyle hayvan üreticisinin can çekiştiğini söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, üretici, besici ve sanayicinin bir araya gelerek...

  • Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile tarım ve hayvancılık alanında ilçeye kazandırılan Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat...

  • Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nce, 16 baş "Safkan erkek Arap koşu tayı" açık artırma yoluyla satışa sunulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Karacabey...

  • KTSO’da İmar Barışı bilgilendirmesi

   KTSO’da İmar Barışı bilgilendir...

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, Karacabey Demirci Marangoz ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Karacabey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi işbirliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve...

  • İyi Parti’li Erozan’dan Karacabey’e çıkarma!

   İyi Parti’li Erozan’dan Ka...

   İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geçtiğimiz Cuma günü Karacabey'e çıkarma yaptı. İlk olarak davet üzerine İyi Parti...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR