Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
a aa
Tarih : 05 Mart 2018 14:40
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
reklam

Karacabeyli pancar üreticilerinin, “Şeker fabrikaları satılmasın” kampanyası başlatmak için yaptıkları başvuruya Bursa Valiliği OHAL’i gerekçe göstererek “Yasak” getirdi.
İlginç kararı eleştiren Yenisarıbey’in tanınmış pancar ekicilerinden Engin Çiftçi, AKP’nin şeker fabrikalarının satılması ile ilgili aldığı kararın arkasında ABD’li şirketlerin yer aldığına dikkat çekti.
Engin Çiftçi, ABD’nin dayatmasıyla alınan bu kararla, dünyanın en iyi pancarını üreten Türk çiftçisinin tarımdaki son umudunun da tükenmiş olacağını söyledi.
Dün basın açıklaması yapan Çiftçi, şeker fabrikalarının özelleştirme adı altında peşkeşlenmemesi için imza kampanyası ile üreticiyi bilgilendirmek istediklerini söyledi.
Engin Çiftçi bu konudaki ilginç gelişmeleri şöyle anlattı:
“Türkiye’de büyük tepki gören şeker fabrikalarının satılması kararına İlçemizde de halkın yoğun tepkisini gördük. Bu nedenle satışlardan vazgeçilmesi için 23 Şubat’ta Kaymakamlığa dilekçe verdik. İmza kampanyası başlatabilmek için verdiğimiz dilekçe, OHAL nedeniyle Bursa Valiliği’ne gönderildi.
26 Şubat Pazartesi günü Valilikten gelen karar ilçede şaşkınlık yarattı. Kararın gerekçesini gördüğümüzde gözlerimize inanamadık. Gerekçe aynen şöyle:
“Özelleştirme kapsamına alınan 14 fabrika içinde bölgemize hitap eden Susurluk Şeker Fabrikası olmaması ve Karacabey’de ekim alanlarının arttırılması kararı neticesinde, söz konusu etkinliğin kamuoyumuzda ve üretici çiftçilerimiz nezdinde yanlış algılamalara sebep olacağı düşünülerek etkinliğin gerçekleştirilmesi uygun görülmemiştir.”
Halkın görüşü alınmadan verilen bu kararın gücü nereden geliyor? Halkımız milli varlıklarına sahip çıkabilmeyi algılayabilecek akıldadır. Aksini düşünenler yanılmaktadır. Türkiye’mizin dört bir yanındaki imza kampanyaları yoğun biçimde devam ederken, Bursa Valiliği’nin gerekçesine anlam veremedik. Bizler bu mücadeleye katkı verebilmek için Ata’mızın, “Hatt-ı Müdafaa yoktur, Sath-ı müdafaa vardır. O satıh ise bütün Vatan’dır” özdeyişini örnek aldık. Aynı durumun bölgemizdeki Susurluk Şeker Fabrikası’nın başına da gelebileceğini düşündük. Bu nedenle satışın çiftçiye sorulmasını istedik.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • “Yunanistan, enerji potansiyelimizi işgal ediyor”

   “Yunanistan, enerji potansiyelimizi iş...

   Prof. Dr. Doğan Perinçek, Ege ile Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz alanlarımızın Yunanistan tarafından işgal edildiğini söyledi. AKP iktidarının görevini yapmaması nedeniyle cesaretlenen Yunanistan'ın işgal...

  • Karacabey’de, Murat Tanrıverdi önde!

   Karacabey’de, Murat Tanrıverdi önde!

   CHP ile İYİ Parti arasında uzun süredir devam eden "İttifak" görüşmeleri dün gece mutlu sonla noktalandı. Cumhur İttifakı’na karşı, Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ile İYİ Parti'de anlaşmayla birlikte...

  • Nasreddin’in Yıldız’ı muhtar adayı!

   Nasreddin’in Yıldız’ı muht...

   Karacabey Nasreddin Mahallesi'nden muhtar olmak isteyen ilçenin tanınmış isimlerinden pazarcı esnafı Hüseyin Yıldız kolları sıvadı. İddialı olduğunu belirten Hüseyin Yıldız, “Kazanmaya inanarak yola çıktık”...

  • Muhsin Yazıcıoğlu Parkı bugün açılıyor!

   Muhsin Yazıcıoğlu Parkı bugün açılıyor...

   Karacabey Belediye Başkan Ali Özkan tarafından başlatılan yenilikçi hamlelerle birlikte, kentin estetik görünümü ile sosyal hayatına katkı sunan projeler de hız kesmiyor. Bu kapsamda yapılan Sırabademler...

  • Belediye’den ‘Siber Güvenlik’ eğitimi

   Belediye’den ‘Siber Güvenl...

   *'Modern belediyecilik' anlayışıyla sürdürülebilir gelişimi esas alan Karacabey Belediyesi, bünyesindeki personele yönelik eğitimlere devam ediyor. Bu kapsamda belediye içerisinde kullanılan bilişim ve veri...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR