Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
a aa
Tarih : 05 Mart 2018 14:40
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
“ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN” KAMPANYASINA YASAK!
reklam

Karacabeyli pancar üreticilerinin, “Şeker fabrikaları satılmasın” kampanyası başlatmak için yaptıkları başvuruya Bursa Valiliği OHAL’i gerekçe göstererek “Yasak” getirdi.
İlginç kararı eleştiren Yenisarıbey’in tanınmış pancar ekicilerinden Engin Çiftçi, AKP’nin şeker fabrikalarının satılması ile ilgili aldığı kararın arkasında ABD’li şirketlerin yer aldığına dikkat çekti.
Engin Çiftçi, ABD’nin dayatmasıyla alınan bu kararla, dünyanın en iyi pancarını üreten Türk çiftçisinin tarımdaki son umudunun da tükenmiş olacağını söyledi.
Dün basın açıklaması yapan Çiftçi, şeker fabrikalarının özelleştirme adı altında peşkeşlenmemesi için imza kampanyası ile üreticiyi bilgilendirmek istediklerini söyledi.
Engin Çiftçi bu konudaki ilginç gelişmeleri şöyle anlattı:
“Türkiye’de büyük tepki gören şeker fabrikalarının satılması kararına İlçemizde de halkın yoğun tepkisini gördük. Bu nedenle satışlardan vazgeçilmesi için 23 Şubat’ta Kaymakamlığa dilekçe verdik. İmza kampanyası başlatabilmek için verdiğimiz dilekçe, OHAL nedeniyle Bursa Valiliği’ne gönderildi.
26 Şubat Pazartesi günü Valilikten gelen karar ilçede şaşkınlık yarattı. Kararın gerekçesini gördüğümüzde gözlerimize inanamadık. Gerekçe aynen şöyle:
“Özelleştirme kapsamına alınan 14 fabrika içinde bölgemize hitap eden Susurluk Şeker Fabrikası olmaması ve Karacabey’de ekim alanlarının arttırılması kararı neticesinde, söz konusu etkinliğin kamuoyumuzda ve üretici çiftçilerimiz nezdinde yanlış algılamalara sebep olacağı düşünülerek etkinliğin gerçekleştirilmesi uygun görülmemiştir.”
Halkın görüşü alınmadan verilen bu kararın gücü nereden geliyor? Halkımız milli varlıklarına sahip çıkabilmeyi algılayabilecek akıldadır. Aksini düşünenler yanılmaktadır. Türkiye’mizin dört bir yanındaki imza kampanyaları yoğun biçimde devam ederken, Bursa Valiliği’nin gerekçesine anlam veremedik. Bizler bu mücadeleye katkı verebilmek için Ata’mızın, “Hatt-ı Müdafaa yoktur, Sath-ı müdafaa vardır. O satıh ise bütün Vatan’dır” özdeyişini örnek aldık. Aynı durumun bölgemizdeki Susurluk Şeker Fabrikası’nın başına da gelebileceğini düşündük. Bu nedenle satışın çiftçiye sorulmasını istedik.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • CHP’DE İSTİFA DEPREMİ!

   CHP’DE İSTİFA DEPREMİ!

   *CHP'de "Sinan sorunu " olduğunu ve zaman yitirilmeden önlem alınması gerektiğini söyleyen partililer haklı çıktı. Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi'nde, 3.5 ay önce yapılan şaibeli bir kongreyle işbaşına...

  • GÜZEL’DEN KOÇ ŞİŞLEME

   GÜZEL’DEN KOÇ ŞİŞLEME

   *Mahkeme sonucu beklenmeden kendisine kol saati gönderildiğini ancak, Yargıtay'ın oyunu bozmasından sonra Ergün Koç'un komik durumlara düştüğünü söyleyen Orhan Güzel, "N'olcak şimdi?" dedi. Karacabey AKP...

  • Koç’a, İdris Naim Şahin desteği!

   Koç’a, İdris Naim Şahin desteği!

   Bu yazı 13 Şubat 2013 günü yayınlandı… Karacabey AK Parti Belediye Meclis Üyesi Orhan Güzel, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, görevini kötüye kullandığı için 8 ayrı dosya üzerinden yargılanmakta...

  • Karacabey altyapısını güçlendiriyor

   Karacabey altyapısını güçlendiriyor

   *Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, BUSKİ yetkilileri ile makamında bir araya geldi. Yetkililerle ilçedeki altyapı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Özkan, “Geçen yıl başlayan altyapı...

  • Trafo hırsızlarına baskın

   Trafo hırsızlarına baskın

   Karacabey Dağkadı bölgesi soğuk hava deposunda trafo hırsızlığı yapan 2 kişi tutuklandı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, son zamanlarda trafo, haberleşme ve evden hırsızlık olaylarının artması üzerine...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR