Cumhuriyet Halk Partisi 96 yaşında!

Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Örgütü, partilerinin 96. kuruluş yıldönümünü kutladı. İlk olarak İlçe Binası’nda partilileriyle kahvaltıda buluşan CHP’liler, daha sonra Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Programa CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da katıldı.
Partililerin ilgi gösterdiği programda konuşan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP’nin Kuvay-i Milliye ile Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olduğunu belirterek, “Bizim davamız ülkemizin bağımsızlığı davasıdır. CHP, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur. Ulusumuzun, Atamızın gösterdiği “Çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma” hedefine ulaşma yolundaki örgütlü hareketidir. Nice 96 yıllara.” diye konuştu.
CHP İlçe Örgütü adına Başkan Süleyman Tuğ, günün önemini belirten bir açıklama yaptı.
Tuğ konuşmasında şu sözlere yer verdi; Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. Kuruluş Yıldönümünü, bu yıl da büyük bir gururla kutluyoruz. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “İki büyük eserimden biridir” dediği Cumhuriyet Halk Partisi; Kuvayı Milliye ile Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır. Milletimizin emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı’nda, savaş meydanlarında kurulan CHP, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur. Ulusumuzun, Atamızın gösterdiği “Çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma” hedefine ulaşma yolundaki örgütlü hareketidir.
Bu arka plan, bizlere bir taraftan bu şanlı tarihin mirasçısı olma onurunu verirken bir taraftan da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine sahip çıkma sorumluluğu vermektedir. Bu temel değerler, ülkemizin çimentosudur; CHP’nin harcı da işte bu değerlerle karılmıştır: Emperyalizme direnme gücü, özgürlük aşkı, ülkemizi bir ve beraber tutma kararlılığı, çağdaş uygarlığı yakalama arzusu.
CHP, sadece Cumhuriyeti kuran parti olarak kalmamış, her dönemde, aynı kökten beslenen yeni dalları ve filizleriyle ülke siyasetine yön vermiştir. Türk siyasal hayatını şekillendiren diğer iki büyük devrimin, çok partili hayata geçişin ve ülkemizin sosyal demokrasiyle tanışmasının altında da CHP’nin imzası vardır.
Ülkemizin sigortası olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül verenler, Kurtuluş Savaşı’na uzanan köklerinden gelen mirası özümseyerek, Atatürk ilkelerinin simgesi olan altı okun ışığında, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için yılmadan çalışmaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıldönümünü kutluyor, partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir