Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
a aa
Tarih : 10 Eylül 2018 17:53
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
Türkiye'nin çobanları Karacabey'de buluştu
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
reklam

*Tarım ve hayvancılığın ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biri olan Karacabey, 2. Küçükbaş Hayvancılık ve Ekipmanları Tanıtım Fuarı” kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki çobanları Karacabey’de ağırladı.
*Karacabey Belediyesi öncülüğünde, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Geleneksel Türkiye Çobanları Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri” etkinliği, 7-9 Eylül tarihleri arasında bu yıl ikinci kez kapılarını ziyaretçilere açtı.
* ‘Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri’nde Türk Çoban Köpekleri Türkiye Şampiyonası ve Koç Yarışması, Türk Çoban Köpekleri Irk Standartları Yarışması, Damızlık Koç Yarışması ve Damızlık Koç İhalesi yapıldı.

Tarım ve sanayiye dayalı güçlü ekonomisi ile ‘Güney Marmara’nın Yıldızı’ haline gelen ve son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla da adından sıkça söz ettiren Karacabey, Türkiye çapında düzenlenen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Karacabey Belediyesi öncülüğünde, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Geleneksel Türkiye Çobanları Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri” etkinliği, 7-9 Eylül tarihleri arasında ikinci kez kapılarını ziyaretçilere açtı.
Fuara ilgi büyük oldu
“2. Küçükbaş Hayvancılık ve Ekipmanları Tanıtım Fuarı” kapsamında düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin dört bir yanında çalışan çobanlar Karacabey’de buluşurken, etkinlik geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.
Karacabey’de TOKİ konutları yanında, Öğretmenler Parkı’nda gerçekleştirilen ve açılış konuşmalarıyla başlayan programa, Karacabey ilçe protokolü ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Karacabey cazibe merkezi olmaya devam edecek
Açılışta konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey’in son yıllarda gerçekleştirilen başarılı adımlar sayesinde her alanda atağa kalktığını belirterek, geçmişte sadece ‘tarım kenti’ kimliğiyle anılan Karacabey’in, artık sosyal, sportif, kültürel ve ekonomik yönden, adeta çağ değişimine tanıklık ettiğini kaydetti.
İlçenin geçmişten bu yana tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’de söz sahibi olduğunu da anımsatan Özkan, Karacabey’in sahip olduğu değerleriyle, her alanda ‘cazibe merkezi’ olacak potansiyelde olduğunu söyledi.
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri’nde Türk Çoban Köpekleri Türkiye Şampiyonası ve Koç Yarışması, Türk Çoban Köpekleri Irk Standartları Yarışması, Damızlık Koç Yarışması ve Damızlık Koç İhalesi yapıldı.
Öğretmenler Parkı’nda gerçekleştirilen ‘Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri’ kapsamında yapılan yarışma renkli görüntülere sahip oldu. Yarışmada, küçükbaş hayvancılık konusunda uzman 3 kişilik jüri, değerlendirme yaptı. Yarışmada dereceye giren yetiştiricilere çeşitli hediyeler verildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Bu etkinliğin Karacabey’de yapılmasından dolayı çok memnunuz. Yurt içinden ve yurt dışından birçok katılımcı etkinliğimize katıldı. Bugün çeşitli yarışmalar düzenlenerek programımız devam etti. Koç ve çoban köpekleri yarışarak içlerinden dereceye girenler belirlendi. Üreticilerimiz ve hayvan yetiştiricilerimiz yurt içinde ve yurt dışında üretilen çeşitli hayvan ırklarını burada görmekte. Onların et ve süt verimliliğini, hava şartlarına karşı dayanıklılığını uzmanlar ve bilim adamlarından dinlemekte. Tercihlerini de buna göre belirlemekteler. Ülkemizde yaşanan et sorunu küçükbaş hayvancılığa verilecek desteklerle ve geliştirilecek yeni projelerle ortadan kalkacaktır. Çünkü küçükbaş hayvan ırkları bizim genlerimize uygun, tarihi, kültürel mirasımıza uygun hayvan çeşidi. Mera yapımızda küçükbaş hayvanın üretilmesini avantajlı kılmakta” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Erol, Belediye Başkanlığı’na talip!

   Erol, Belediye Başkanlığı’na talip!

   Karacabey Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir önceki İlçe Başkanı Murat Erol, dün Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yaptı. “Hep birlikte yöneteceğimiz bir Karacabey sevdası ile yola çıktık”...

  • Atamız özlem ve saygıyla anıldı!

   Atamız özlem ve saygıyla anıldı!

   Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi geçtiğimiz Cumartesi günü Karacabey'de de saygı ve özlemle anıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan anma töreni...

  • Adnan Menderes Parkı açıldı

   Adnan Menderes Parkı açıldı

   İlçede Gençlik Parkı olarak anılan alan Karacabey Belediyesi tarafından modernize edilerek Adnan Menderes Parkı adıyla düzenlenen törenle hizmete girdi. Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen törene AK Parti Bursa...

  • Bursa’da Üretim Çalıştayı düzenlenecek

   Bursa’da Üretim Çalıştayı düzen...

   Aydınlık Gazetesi'nin düzenlediği Üretim Kurultaylarının biri de Bursa'da düzenleniyor. Türkiye genelinde Çiftçi ve Üretim Kurultayları düzenleyen Aydınlık Gazetesi, yörenin etkili isimlerinin yanı sıra...

  • Vatan Partisi Çalışan Hakları Merkezi kurdu

   Vatan Partisi Çalışan Hakları Merkezi...

   Vatan Partisi, çalışma hayatında sorunlarla karşılaşan emekçilere yasal haklarını kullanabilmeleri için yol göstermek amacıyla Çalışan Hakları Merkezi kurdu. Basın toplantısında merkezi tanıtan Genel Başkan...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR