Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
a aa
Tarih : 10 Eylül 2018 17:53
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
Türkiye'nin çobanları Karacabey'de buluştu
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
reklam

*Tarım ve hayvancılığın ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biri olan Karacabey, 2. Küçükbaş Hayvancılık ve Ekipmanları Tanıtım Fuarı” kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki çobanları Karacabey’de ağırladı.
*Karacabey Belediyesi öncülüğünde, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Geleneksel Türkiye Çobanları Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri” etkinliği, 7-9 Eylül tarihleri arasında bu yıl ikinci kez kapılarını ziyaretçilere açtı.
* ‘Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri’nde Türk Çoban Köpekleri Türkiye Şampiyonası ve Koç Yarışması, Türk Çoban Köpekleri Irk Standartları Yarışması, Damızlık Koç Yarışması ve Damızlık Koç İhalesi yapıldı.

Tarım ve sanayiye dayalı güçlü ekonomisi ile ‘Güney Marmara’nın Yıldızı’ haline gelen ve son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla da adından sıkça söz ettiren Karacabey, Türkiye çapında düzenlenen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Karacabey Belediyesi öncülüğünde, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören “Geleneksel Türkiye Çobanları Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri” etkinliği, 7-9 Eylül tarihleri arasında ikinci kez kapılarını ziyaretçilere açtı.
Fuara ilgi büyük oldu
“2. Küçükbaş Hayvancılık ve Ekipmanları Tanıtım Fuarı” kapsamında düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin dört bir yanında çalışan çobanlar Karacabey’de buluşurken, etkinlik geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.
Karacabey’de TOKİ konutları yanında, Öğretmenler Parkı’nda gerçekleştirilen ve açılış konuşmalarıyla başlayan programa, Karacabey ilçe protokolü ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Karacabey cazibe merkezi olmaya devam edecek
Açılışta konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey’in son yıllarda gerçekleştirilen başarılı adımlar sayesinde her alanda atağa kalktığını belirterek, geçmişte sadece ‘tarım kenti’ kimliğiyle anılan Karacabey’in, artık sosyal, sportif, kültürel ve ekonomik yönden, adeta çağ değişimine tanıklık ettiğini kaydetti.
İlçenin geçmişten bu yana tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’de söz sahibi olduğunu da anımsatan Özkan, Karacabey’in sahip olduğu değerleriyle, her alanda ‘cazibe merkezi’ olacak potansiyelde olduğunu söyledi.
Çoban Köpekleri ve Koçlar Yarıştı
Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri’nde Türk Çoban Köpekleri Türkiye Şampiyonası ve Koç Yarışması, Türk Çoban Köpekleri Irk Standartları Yarışması, Damızlık Koç Yarışması ve Damızlık Koç İhalesi yapıldı.
Öğretmenler Parkı’nda gerçekleştirilen ‘Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri’ kapsamında yapılan yarışma renkli görüntülere sahip oldu. Yarışmada, küçükbaş hayvancılık konusunda uzman 3 kişilik jüri, değerlendirme yaptı. Yarışmada dereceye giren yetiştiricilere çeşitli hediyeler verildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Bu etkinliğin Karacabey’de yapılmasından dolayı çok memnunuz. Yurt içinden ve yurt dışından birçok katılımcı etkinliğimize katıldı. Bugün çeşitli yarışmalar düzenlenerek programımız devam etti. Koç ve çoban köpekleri yarışarak içlerinden dereceye girenler belirlendi. Üreticilerimiz ve hayvan yetiştiricilerimiz yurt içinde ve yurt dışında üretilen çeşitli hayvan ırklarını burada görmekte. Onların et ve süt verimliliğini, hava şartlarına karşı dayanıklılığını uzmanlar ve bilim adamlarından dinlemekte. Tercihlerini de buna göre belirlemekteler. Ülkemizde yaşanan et sorunu küçükbaş hayvancılığa verilecek desteklerle ve geliştirilecek yeni projelerle ortadan kalkacaktır. Çünkü küçükbaş hayvan ırkları bizim genlerimize uygun, tarihi, kültürel mirasımıza uygun hayvan çeşidi. Mera yapımızda küçükbaş hayvanın üretilmesini avantajlı kılmakta” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Hayvancılıkta acil durum!

   Hayvancılıkta acil durum!

   *Artan girdi maliyetleri ve değişmeyen et - süt fiyatları nedeniyle hayvan üreticisinin can çekiştiğini söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, üretici, besici ve sanayicinin bir araya gelerek...

  • Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile tarım ve hayvancılık alanında ilçeye kazandırılan Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat...

  • Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nce, 16 baş "Safkan erkek Arap koşu tayı" açık artırma yoluyla satışa sunulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Karacabey...

  • KTSO’da İmar Barışı bilgilendirmesi

   KTSO’da İmar Barışı bilgilendir...

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, Karacabey Demirci Marangoz ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Karacabey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi işbirliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve...

  • İyi Parti’li Erozan’dan Karacabey’e çıkarma!

   İyi Parti’li Erozan’dan Ka...

   İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geçtiğimiz Cuma günü Karacabey'e çıkarma yaptı. İlk olarak davet üzerine İyi Parti...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR