Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Arı ölümleri arttı!
a aa
Tarih : 07 Eylül 2018 17:13
Arı ölümleri arttı!
Arı ölümleri arttı!
reklam

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm üreticiler ve insanlık adına değerli olan arıların korunması gerektiğini vurguladı. Son yıllarda Türkiye ve dünyada arı nüfusunun giderek azaldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun en önemli nedenlerinden birinin ise bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünleri olduğu bildirildi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Arılar doğal ekosistemin çok önemli bir parçasıdır. Arılar yetiştirilen bitkilerin yaklaşık olarak 3’te 2’sinde (elma, armut, şeftali, badem, çilek, yonca, kavun, karpuz, ayçiçeği, fasulye vb) tozlaşmayı sağlayarak biyolojik çeşitliliğin ve bitkisel üretimin devam edebilmesi için kritik öneme sahiptir. Yani arılar, sadece bal üreticileri için değil tüm üreticiler ve insanlık için değerli ve korunması gereken varlıklardır.
Peki, arı ölümlerinin önüne geçmek neler yapabiliriz?
1- Mevcut imkânlar ölçüsünde arılıkların ilaçlama yapılan alanlardan uzak yerlerde bulunmasına özen gösterilmelidir.
2- Zirai mücadele yapılacak yerlerdeki ve çevresindeki arıcılara, mücadele yapacak kuruluş ve şahıslar tarafından yedi gün önceden bilgi verilmeli, gerekli önlemleri almalarına imkan tanınmalıdır.
3- Arıcılar, il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden, bulundukları yöredeki zirai mücadele programları hakkında bilgi almalıdırlar.
4- Bitki koruma ürünleri, kullanıma arz edilen hâliyle ve etiketinde belirtilen tavsiyelere göre uygulanmalıdır.
5- Kullanılan bitki koruma ürünlerinin artık ve ambalajları kullanıcıları tarafından uygun şekilde imha edilmelidir, etrafa rastgele atılmamalıdır.
6- Zirai mücadelede bal arılarını korumak için öncelikle sıvı ilaç kullanılmalıdır.
7- İlaçlamalar sırasında, öncesinde ve sonrasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmamalıdır.
8- İlaçlamalar akşamüzeri, gece veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda uygulanmalıdır.
9- Bitkisel ürün hastalık ve zararlıları ile mücadelede “Entegre Zararlı Yönetimini (IPM)” prensipleri uygulamaya sokulmalı ve zorunlu olmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.
10- İlaç kullanımı zorunlu ise arılara etkisi düşük, çabuk parçalanabilen ve uygun formülasyondaki ilaçlar tercih edilmelidir.
Dünyamızda hayatın devamı için vazgeçilmez, doğanın bu eşsiz varlıklarını arıcılarımız ve bitkisel ürün üreten üreticilerimiz işbirliği halinde birlikte korumalıyız.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Karacabey çocuk istismarı istemiyor!

   Karacabey çocuk istismarı istemiyor!

   Karacabeyli vatandaşlar bugün çocuk tecavüzcülerini protesto yürüyüşü yapacak. Siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin katılmayacağını belirtilen anlamlı yürüyüşle ilgili konuşan vatandaşlar, saat...

  • CHP Gençlik’te yine Acar dönemi

   CHP Gençlik’te yine Acar dönemi

   Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey Gençlik Kolları Başkanlığı'na yeniden İlke Acar getirildi. CHP Gençlik Kolları Başkanı İlke Acar yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Görevi bir kez daha devralmış...

  • Karacabey turizmde patlama yaşayacak

   Karacabey turizmde patlama yaşayacak

   Sahip olduğu birbirinden eşsiz doğal ve kültürel değerleriyle, Bursa tarihinin her döneminde zenginliğiyle ön plana çıkan Karacabey, son yıllarda atılan başarılı adımlar sayesinde turizm potansiyelini gün...

  • Alkışlar “23 Nisan” çocuklarına!

   Alkışlar “23 Nisan” çocuklarına!

   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 99. yılı tüm yurtta olduğu gibi geçtiğimiz Salı günü Karacabey'de de çeşitli törenlerle coşkuyla kutlandı. Türkiye'nin geleceğinin emin ellerde olduğuna dikkat...

  • Otoyol çalışmasında acı olay

   Otoyol çalışmasında acı olay

   İstanbul-İzmir Otoyolu yapım çalışması sırasında hafriyat kamyonundan üzerine çakıl taşı dökülen işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Karacabey etabında yol yapım...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR