Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Arı ölümleri arttı!
a aa
Tarih : 07 Eylül 2018 17:13
Arı ölümleri arttı!
Arı ölümleri arttı!
reklam

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm üreticiler ve insanlık adına değerli olan arıların korunması gerektiğini vurguladı. Son yıllarda Türkiye ve dünyada arı nüfusunun giderek azaldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun en önemli nedenlerinden birinin ise bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünleri olduğu bildirildi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Arılar doğal ekosistemin çok önemli bir parçasıdır. Arılar yetiştirilen bitkilerin yaklaşık olarak 3’te 2’sinde (elma, armut, şeftali, badem, çilek, yonca, kavun, karpuz, ayçiçeği, fasulye vb) tozlaşmayı sağlayarak biyolojik çeşitliliğin ve bitkisel üretimin devam edebilmesi için kritik öneme sahiptir. Yani arılar, sadece bal üreticileri için değil tüm üreticiler ve insanlık için değerli ve korunması gereken varlıklardır.
Peki, arı ölümlerinin önüne geçmek neler yapabiliriz?
1- Mevcut imkânlar ölçüsünde arılıkların ilaçlama yapılan alanlardan uzak yerlerde bulunmasına özen gösterilmelidir.
2- Zirai mücadele yapılacak yerlerdeki ve çevresindeki arıcılara, mücadele yapacak kuruluş ve şahıslar tarafından yedi gün önceden bilgi verilmeli, gerekli önlemleri almalarına imkan tanınmalıdır.
3- Arıcılar, il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden, bulundukları yöredeki zirai mücadele programları hakkında bilgi almalıdırlar.
4- Bitki koruma ürünleri, kullanıma arz edilen hâliyle ve etiketinde belirtilen tavsiyelere göre uygulanmalıdır.
5- Kullanılan bitki koruma ürünlerinin artık ve ambalajları kullanıcıları tarafından uygun şekilde imha edilmelidir, etrafa rastgele atılmamalıdır.
6- Zirai mücadelede bal arılarını korumak için öncelikle sıvı ilaç kullanılmalıdır.
7- İlaçlamalar sırasında, öncesinde ve sonrasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmamalıdır.
8- İlaçlamalar akşamüzeri, gece veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda uygulanmalıdır.
9- Bitkisel ürün hastalık ve zararlıları ile mücadelede “Entegre Zararlı Yönetimini (IPM)” prensipleri uygulamaya sokulmalı ve zorunlu olmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.
10- İlaç kullanımı zorunlu ise arılara etkisi düşük, çabuk parçalanabilen ve uygun formülasyondaki ilaçlar tercih edilmelidir.
Dünyamızda hayatın devamı için vazgeçilmez, doğanın bu eşsiz varlıklarını arıcılarımız ve bitkisel ürün üreten üreticilerimiz işbirliği halinde birlikte korumalıyız.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • AK Parti’de Özkan’la yola devam!

   AK Parti’de Özkan’la yola devam!

   CHP Adayı Murat Tanrıverdi'nin Karacabey Belediye Başkan Adaylığının 3 ay önce belli olmasından sonra AKP adayı da kesinleşti. Karacabey AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yola mevcut Belediye Başkanı Ali...

  • Oruç, Ziraat Odası’na talip!

   Oruç, Ziraat Odası’na talip!

   Karacabey Ziraat Odası Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Fatih Oruç, Ziraat Odası'nın çiftçilere yeterli hizmet ve desteği ulaştırmadığını iddia etti. Düzenlediği basın toplantısında, Ziraat Odası...

  • Canbalı Deresi taştı, arazi ve evleri su bastı!

   Canbalı Deresi taştı, arazi ve evleri ...

   Karacabey'de Canbalı Deresi'ndeki su seviyesinin sağanak yağışla yükselmesi üzerine taşkın meydana geldi. Taşkın nedeniyle tarım arazileri sular altında kaldı, bölgede bulunan ev ve ahırları da su bastı....

  • Uyuşturucu tacirleri tutuklandı

   Uyuşturucu tacirleri tutuklandı

   Karacabey'de geçtiğimiz hafta polisin gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 4 kişiden 3'ünün tutuklandığı öğrenildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, 2 aylık teknik ve...

  • Karacabey; Rıfat Narhın, Büyükşehir; Suna Soydaş!

   Karacabey; Rıfat Narhın, Büyükşehir; S...

   Vatan Partisi; Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ile Karacabey İlçe Belediye Başkan Adayını açıkladı. Bursa Plaza 16 Zümrüt Konferans Salonu'nda yapılan Aday Tanıtım Toplantısı'na Genel Başkan Dr. Doğu...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR