Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Arı ölümleri arttı!
a aa
Tarih : 07 Eylül 2018 17:13
Arı ölümleri arttı!
Arı ölümleri arttı!
reklam

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm üreticiler ve insanlık adına değerli olan arıların korunması gerektiğini vurguladı. Son yıllarda Türkiye ve dünyada arı nüfusunun giderek azaldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun en önemli nedenlerinden birinin ise bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünleri olduğu bildirildi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Arılar doğal ekosistemin çok önemli bir parçasıdır. Arılar yetiştirilen bitkilerin yaklaşık olarak 3’te 2’sinde (elma, armut, şeftali, badem, çilek, yonca, kavun, karpuz, ayçiçeği, fasulye vb) tozlaşmayı sağlayarak biyolojik çeşitliliğin ve bitkisel üretimin devam edebilmesi için kritik öneme sahiptir. Yani arılar, sadece bal üreticileri için değil tüm üreticiler ve insanlık için değerli ve korunması gereken varlıklardır.
Peki, arı ölümlerinin önüne geçmek neler yapabiliriz?
1- Mevcut imkânlar ölçüsünde arılıkların ilaçlama yapılan alanlardan uzak yerlerde bulunmasına özen gösterilmelidir.
2- Zirai mücadele yapılacak yerlerdeki ve çevresindeki arıcılara, mücadele yapacak kuruluş ve şahıslar tarafından yedi gün önceden bilgi verilmeli, gerekli önlemleri almalarına imkan tanınmalıdır.
3- Arıcılar, il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden, bulundukları yöredeki zirai mücadele programları hakkında bilgi almalıdırlar.
4- Bitki koruma ürünleri, kullanıma arz edilen hâliyle ve etiketinde belirtilen tavsiyelere göre uygulanmalıdır.
5- Kullanılan bitki koruma ürünlerinin artık ve ambalajları kullanıcıları tarafından uygun şekilde imha edilmelidir, etrafa rastgele atılmamalıdır.
6- Zirai mücadelede bal arılarını korumak için öncelikle sıvı ilaç kullanılmalıdır.
7- İlaçlamalar sırasında, öncesinde ve sonrasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmamalıdır.
8- İlaçlamalar akşamüzeri, gece veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda uygulanmalıdır.
9- Bitkisel ürün hastalık ve zararlıları ile mücadelede “Entegre Zararlı Yönetimini (IPM)” prensipleri uygulamaya sokulmalı ve zorunlu olmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.
10- İlaç kullanımı zorunlu ise arılara etkisi düşük, çabuk parçalanabilen ve uygun formülasyondaki ilaçlar tercih edilmelidir.
Dünyamızda hayatın devamı için vazgeçilmez, doğanın bu eşsiz varlıklarını arıcılarımız ve bitkisel ürün üreten üreticilerimiz işbirliği halinde birlikte korumalıyız.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Erol, Belediye Başkanlığı’na talip!

   Erol, Belediye Başkanlığı’na talip!

   Karacabey Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir önceki İlçe Başkanı Murat Erol, dün Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yaptı. “Hep birlikte yöneteceğimiz bir Karacabey sevdası ile yola çıktık”...

  • Atamız özlem ve saygıyla anıldı!

   Atamız özlem ve saygıyla anıldı!

   Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi geçtiğimiz Cumartesi günü Karacabey'de de saygı ve özlemle anıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan anma töreni...

  • Adnan Menderes Parkı açıldı

   Adnan Menderes Parkı açıldı

   İlçede Gençlik Parkı olarak anılan alan Karacabey Belediyesi tarafından modernize edilerek Adnan Menderes Parkı adıyla düzenlenen törenle hizmete girdi. Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen törene AK Parti Bursa...

  • Bursa’da Üretim Çalıştayı düzenlenecek

   Bursa’da Üretim Çalıştayı düzen...

   Aydınlık Gazetesi'nin düzenlediği Üretim Kurultaylarının biri de Bursa'da düzenleniyor. Türkiye genelinde Çiftçi ve Üretim Kurultayları düzenleyen Aydınlık Gazetesi, yörenin etkili isimlerinin yanı sıra...

  • Vatan Partisi Çalışan Hakları Merkezi kurdu

   Vatan Partisi Çalışan Hakları Merkezi...

   Vatan Partisi, çalışma hayatında sorunlarla karşılaşan emekçilere yasal haklarını kullanabilmeleri için yol göstermek amacıyla Çalışan Hakları Merkezi kurdu. Basın toplantısında merkezi tanıtan Genel Başkan...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR