Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Arı ölümleri arttı!
a aa
Tarih : 07 Eylül 2018 17:13
Arı ölümleri arttı!
Arı ölümleri arttı!
reklam

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm üreticiler ve insanlık adına değerli olan arıların korunması gerektiğini vurguladı. Son yıllarda Türkiye ve dünyada arı nüfusunun giderek azaldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun en önemli nedenlerinden birinin ise bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünleri olduğu bildirildi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Arılar doğal ekosistemin çok önemli bir parçasıdır. Arılar yetiştirilen bitkilerin yaklaşık olarak 3’te 2’sinde (elma, armut, şeftali, badem, çilek, yonca, kavun, karpuz, ayçiçeği, fasulye vb) tozlaşmayı sağlayarak biyolojik çeşitliliğin ve bitkisel üretimin devam edebilmesi için kritik öneme sahiptir. Yani arılar, sadece bal üreticileri için değil tüm üreticiler ve insanlık için değerli ve korunması gereken varlıklardır.
Peki, arı ölümlerinin önüne geçmek neler yapabiliriz?
1- Mevcut imkânlar ölçüsünde arılıkların ilaçlama yapılan alanlardan uzak yerlerde bulunmasına özen gösterilmelidir.
2- Zirai mücadele yapılacak yerlerdeki ve çevresindeki arıcılara, mücadele yapacak kuruluş ve şahıslar tarafından yedi gün önceden bilgi verilmeli, gerekli önlemleri almalarına imkan tanınmalıdır.
3- Arıcılar, il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden, bulundukları yöredeki zirai mücadele programları hakkında bilgi almalıdırlar.
4- Bitki koruma ürünleri, kullanıma arz edilen hâliyle ve etiketinde belirtilen tavsiyelere göre uygulanmalıdır.
5- Kullanılan bitki koruma ürünlerinin artık ve ambalajları kullanıcıları tarafından uygun şekilde imha edilmelidir, etrafa rastgele atılmamalıdır.
6- Zirai mücadelede bal arılarını korumak için öncelikle sıvı ilaç kullanılmalıdır.
7- İlaçlamalar sırasında, öncesinde ve sonrasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmamalıdır.
8- İlaçlamalar akşamüzeri, gece veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda uygulanmalıdır.
9- Bitkisel ürün hastalık ve zararlıları ile mücadelede “Entegre Zararlı Yönetimini (IPM)” prensipleri uygulamaya sokulmalı ve zorunlu olmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.
10- İlaç kullanımı zorunlu ise arılara etkisi düşük, çabuk parçalanabilen ve uygun formülasyondaki ilaçlar tercih edilmelidir.
Dünyamızda hayatın devamı için vazgeçilmez, doğanın bu eşsiz varlıklarını arıcılarımız ve bitkisel ürün üreten üreticilerimiz işbirliği halinde birlikte korumalıyız.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Hayvancılıkta acil durum!

   Hayvancılıkta acil durum!

   *Artan girdi maliyetleri ve değişmeyen et - süt fiyatları nedeniyle hayvan üreticisinin can çekiştiğini söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, üretici, besici ve sanayicinin bir araya gelerek...

  • Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile tarım ve hayvancılık alanında ilçeye kazandırılan Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat...

  • Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nce, 16 baş "Safkan erkek Arap koşu tayı" açık artırma yoluyla satışa sunulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Karacabey...

  • KTSO’da İmar Barışı bilgilendirmesi

   KTSO’da İmar Barışı bilgilendir...

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, Karacabey Demirci Marangoz ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Karacabey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi işbirliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve...

  • İyi Parti’li Erozan’dan Karacabey’e çıkarma!

   İyi Parti’li Erozan’dan Ka...

   İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geçtiğimiz Cuma günü Karacabey'e çıkarma yaptı. İlk olarak davet üzerine İyi Parti...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR