‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’

Türkiye genelindeki 20 bin yaya geçidinde önceki gün 200 bin polis “Yaya Nöbeti” tuttu. Bu kapsamda, Karacabey Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü öncülüğünde Karacabey’de de bir etkinlik düzenlendi. Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin katkı sağladığı programda sürücülere; “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” mesajı verildi.
İçişleri Bakanlığı, 2019’u ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan ederek, ülke genelinde eş zamanlı ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ kampanyasını başlattı. Yapılan hukuki düzenlemeler ve başlatılan kampanya ise sonuç vermeye başladı. Kampanyaya start verilmesiyle birlikte trafik kazalarına bağlı yaya ölümlerinin geçen yıla göre yüzde 34,5 oranla azaldığı bildirildi.
Yine bu doğrultuda Çarşamba günü, yaya güvenliğini sağlamak üzere devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunun gösterilmesi amacıyla başta okullarda olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önü ile diğer yaya geçitlerinde, ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ sloganıyla etkinlik düzenlendi. Karacabey’de de gerçekleşen söz konusu etkinlik 13.00- 15.00 saatleri arasında yapıldı. Karacabey Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen farkındalık etkinliğine; Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, İlçe Emniyet Müdürü Ümit Güner, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Uyanık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü S. Ayhan Sağlam, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemer Erken, Mal Müdürü Rıza Sevim, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Menderes Girgin, İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Cumhuriyet Alanı’nda belirlenen yaya geçitleri üzerinde gerçekleşen etkinlikte emniyet güçleri ile Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, araçları durdurarak yaya önceliği konusunda sürücülere hem kısa bilgiler verdi hem de konuyla ilgili broşürler dağıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir