Yaren Leylek’e birincilik ödülü

Adem Amca bu ödülü haketti

Karacabey Eskikaraağaç Mahallesi’nde yaşayan ve 8 yıldır leylekle kurduğu özel dostlukla gönülleri fetheden Balıkçı Adem Yılmaz’ın, Yaren Leylek ile kurduğu dostluk geçtiğimiz yıl filme alınmıştı. Uluslararası Prag Film Ödüllerinde Belgesel Kategorisinde birinci olan ‘Yaren’ filmi, yurtta büyük sevinçle karşılandı.

5 yıl önce Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından ortaya çıkarılan ve baharın müjdecisi haline gelen Yaren Leylek hikayesi, Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da büyük ses getirmiş ve hikayesi milyonlarca kişiye ulaşmıştı.
Geçtiğimiz yıl, Belgeselci Burak Doğansoysal tarafından filme alınan hikâyenin galası da eylül ayında, Karacabey Eskikarağaç leylek köyü meydanında kurulan açık hava sineması ile gerçekleşmiş, yüzlerce doğaseverin katılımıyla da geniş yankı uyandırmıştı.
Adem Amca ve Yaren Leylek’in bu özel dostluğu, Uluslararası Prag Film Ödüllerinde Belgesel Kategorisinde Türkiye’ye birincilik kazandırdı.
15-18 Ocak tarihlerinde gerçekleşen ödül töreni için Belediye Başkanı Ali Özkan, hikâyeyi ortaya çıkaran Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, filmin yönetmeni Burak Doğansoysal ve hikayenin baş kahramanı Balıkçı Adem Yılmaz ile birlikte Çek Cumhuriyeti’ne gitti.
Büyükelçi heyeti kabul etti
Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, tören için kente gelen heyeti makamında kabul ederken, “Türkiye’nin böyle örnek bir hikâye ile sanatsal bir faaliyette kendine yer bulması mutluluk verici. Gurur duyduk. Ülkemizi yurt dışında, böyle güzel bir hikâye ve başarılı proje ile temsil etmenizden gurur duyduk. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.
Ziyaret sonrası Belediye Başkanı Ali Özkan, Egemen Bağış’a Karacabey motiflerinden oluşan porselen tabak takdim etti.
Prag’daki tarihi Kino Atlas Salonunda gerçekleşen törende, birincinin açıklanmasıyla büyük mutluluk yaşayan heyete, sosyal medyadan da yoğun ilgi gösterildi.
Uluslararası Prag Film Ödülleri Belgesel Kategorisi birincisi Yaren filmi, böylece ilk katıldığı yarışmadan birincilikle dönmüş oldu.
Adem Amca ilkleri yaşadı
8 yıl önce kayığına konan leyleğe attığı balık sayesinde hayatı değişen Balıkçı Adem Yılmaz, yolculuk esansında yaptığı açıklamada”’50 yıl sonra İstanbul’u ilk kez gördüm. Uçağa ilk kez bindim. Başka bir ülkeye de ilk kez gittim. Uçuş ekibi beni tanıdı. Gidişte ve dönüşte THY’nin bizim için yaptıklarını asla unutmayacağım. Ödül aldığımız için pasta getirmişler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Yılmaz, THY ile yaptığı uçuşta Yaren ismini verdiği leyleğin yaşadığı zorlukları daha iyi anladığını dile getirerek, “Ben bile THY’nin uçağına binince bu kadar heyecanlanabiliyorsam, Yaren her sene daha uzun mesafelere gidip gelirken kim bilir ne zorluklar, sıkıntılar yaşamıştır” ifadelerini kullandı. Ayrıca belediye başkanının jestiyle ödül törenine katılabildiği için de Başkan Özkan’a teşekkür etti.
Bu bir ekip işi
Prag Uluslararası Film Ödülleri Töreninde ödülü almak için sahneye çıkan yönetmen Burak Doğansoysal da yaptığı konuşmada “Bu bir ekip işidir. Bu anlamda burada olamayan ama emeği çok olan çekim ekibine de buradan selam gönderiyorum. Bu belgesel sayesinde tüm dünyaya, Türkiye’den doğa ile insan ilişkisinin en güzel örneğini aktarmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Tüm organizasyon ekibine ayrıca teşekkür ediyoruz. Türkiye adına gururluyuz” dedi.
Gurur verici
Ödül töreninde Belediye Başkanı Ali Özkan da sahneye çıkarak, organizasyon ekibine Adem Amca ve Yaren Leylek motifli porselen tabak hediye etti.
Bu ödülün, Türkiye’nin imajı için de önemli bir çalışma olduğunu belirten Özkan, “Böyle güzelliklerle anılmak şehrimizde, ülkemizde ve dünyada böyle övgüyle bahsedilmek mutluluk verici. Adem Amcamızı Bursa’dan ve ülkemizden sonra, bu vesile ile tüm dünyanın görüp izlemesi de ayrıca gurur verici. Bu değerli dostluğu böyle güzel şekilde aktaran ekibe, emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.
THY’den heyete uçakta jest
Öte yandan, Türk Hava Yolları Prag-İstanbul seferini yapan uçuş ekibi dönüş yolculuğunda heyete uçakta jest yaparken, Uluslararası Prag Film Ödülleri’ndeki başarılarını pasta keserek kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir