Usulsüz hayvancılık destek primi operasyonu: 83 gözaltı

Bursa'nın yanı sıra İzmir, Kütahya, Balıkesir ve Bilecik'te devletten usulsüz Hayvancılık Destek Primi aldığı öne sürülen 83 şüpheliyi gözaltına aldı. Operasyon sürdürülürken gözaltı sayısının 120'yi bulabileceği belirtildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, ihbar üzerine devletten usulsüz biçimde hayvancılık destekleme pirimi aldıkları iddia edilen kişileri Cumhuriyet Savcılığı'nın izni ile takibe aldı. Yapılan inceleme ardından bu sabah erken saatlerde Mustafakemalpaşa'nin yanı sıra, İzmir, Kütahya, Balıkesir ve Bilecik'te polis ekipleri eş zamanlı operasyon başlattı. Ekipler, aralarında Mustafakemalpaşa Tarım İlçe Müdürlüğü'nde görev yapan 5 veteriner ve memurun da bulunduğu toplam 83 şüpheliyi gözaltına aldı.

Yetkililer, bu kişilerin hayvanlara usulsüz olarak kimlik yerine geçen küpe çıkartıp, Ziraat Bankası'ndan kredi aldıklarını söyledi.

Mustafakemalpaşa merkezli operasyon bir çiftçinin ihbarı ile ortaya çıktı. Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası'na dilekçe ile başvuran bir kişi sığır üreticilerinin devletin verdiği faizsiz kredi ve destekleme primlerini almak için kağıt üzerinde hayali çiftlikler kurulduğunu söyledi. Bunun üzerine görevlendirilen müfettişler 101 dosyayı inceleyerek bir rapor hazırladı. Raporda dolandırıcılık sisteminin nasıl çalıştığı ve devletin nasıl zarara uğratıldığı tüm detaylarıyla anlatıldı.

Son yıllarda sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden milyonlarca insanın kurduğu sanal çiftlerin benzerinin dolandırıcılık amacıyla oluşturulduğu belirlendi. Olmayan çiftlikler ve büyükbaş hayvanlarla destekleme primi ve kredi alan şüphelilerin devleti milyonlarca lira zarara uğrattıkları bildirildi. Yapılan tespitlere rağmen devleti 13 milyon lira zarara uğrattıkları bildirilen şüphelilerin olmayan çiftliklerde olmayan ineklere faizsiz kredi aldıkları yada alınan sığırları sattıktan sonra ineklerin kulağında bulunan barkod küpelerini denetlemeye gelen memurlara göstermek için ödünç aldıkları başka hayvanlara taktıkları belirtildi.

Hazırlanan rapor doğrultusunda Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri 10 ay süren soruşturma sonrası sabah şafak baskını ile operasyona başladı. Gözaltına alınan şüphelilerin sorgu ardından yarın Mustafakemalpaşa’da adliyeye çıkartılacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir