Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Ulcay’dan üniversite çağrısı
a aa
Tarih : 27 Nisan 2017 15:56
Ulcay’dan üniversite çağrısı
Ulcay’dan üniversite çağrısı
reklam

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’dan Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerini kapsayacak yeni bir üniversitenin kurulmasına tam destek geldi. İki ilçe belediye başkanına bu konuda tavsiyede bulunan Rektör Ulcay, “Karacabey Harası karşısında devletin geniş bir arazisi var. İki ilçeyi kapsayacak yeni bir üniversite kurulması adına çok güzel bir yer. Ben kuruluş aşamasında ve sonrasında elimden gelen tüm desteği vereceğim.” dedi.
Uludağ Üviversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu, Bahar ve Girişimcilik Günleri etkinliği düzenledi. Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Sütaş A. Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel ve protokol üyelerinin katıldığı etkinlikte öğrenciler, okul bahçesinde kurulan stantlarda kendi elleriyle hazırladıkları ürünlerin de satışını yaptı.
Bahar ve Girişimcilik Günleri etkinliğinin açılış töreninde konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, meslek yüksekokullarının toplum üzerindeki algısı hakkında görüşlerini aktardı. Türkiye’de mesleki eğitimin ikinci plana atıldığına işaret eden Rektör Yusuf Ulcay, “Meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin meslek liselerinden gelmesi gerekiyor. Önce lise ve sonrasında meslek yüksekokulu okuyan öğrenciler çalışacakları sektöre çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Meslek lisesini bitiren öğrenciye, aynı alandaki bir yüksekokulunu seçerse artı puan verilsin. Sonrasında dört yıllık bir eğitim daha almak isterse yine artı puan verilsin. Böylelikle o öğrenci lise, yüksekokul ve fakültedeki eğitim süreçlerinin ardından mesleğini tam anlamıyla yapacak bir birey olarak mezun olacaktır. Sektöre adım attığı zaman da ara eleman değil, kalifiye eleman olacaktır.” dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerini kapsayan büyük bir üniversite kurulması için belediye başkanlarına destek vereceğini söyledi. İki ilçe başkanının ortak girişimleri sonucunda Karacabey Harası’nın karşısındaki devlet arazisine üniversite yapabileceklerini söyledi. Rektör Yusuf Ulcay, “İki ilçeyi kapsayacak şekilde Karacabey Harası karşısındaki devlet arazisine güzel bir üniversite kurulabilir. İsterseniz bizim veteriner fakültemizi de içine alabilirsiniz. Nasıl isterseniz o şekilde yapabilirsiniz. Bu üniversiteyi kurmak isterseniz şahsım adına sizlere yardım edeceğimi ve elimden gelen desteği vereceğimi bilmenizi isterim.” diye konuştu.
Karacabey artık kabuğunu kırdı
Törende konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, üniversite ve şehir ilişkilerine yaptıkları katkılardan dolayı üniversite yöneticilerine teşekkür etti. Göreve geldiklerinde Karacabey’in büyümesi ve gelişmesi için 3T kuralını hayata geçirmeye çalıştıklarını vurgulayan Başkan Özkan, “Tarım, turizm ve teknolojik yatırımları bir bir uygulamaya geçirdik. Tarım, hayvancılık mutlaka önemli ancak cari açığı kapatmak için ülkemizin teknolojik yatırımlara yönelmesi gerektiğine inanıyoruz. İlçemiz artık yatırımlar açısından kabuğunu kıran ve adeta şantiyeye dönen bir yer haline geldi. Ben genç kardeşlerimize eğitim hayatlarında ve bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum. Karacabey’in ve Bursa’nın sizler gibi genç, yetenekli ve başarıya aç insanlara ihtiyacı var.” ifadesini kullandı.
Gençlerden girişimci olmalarını bekliyoruz
Etkinliğe katılan SÜTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel de, öğrencilere seslenerek; “Çok yakında mezun olacaksınız. Sizlerden beklentilerimiz, bizden beklediklerinizden çok daha fazla. Yeni dünyanın en temel kanunlarından birisi budur. Ne varsa genç beyinlerde var. Siz bizden çok daha hızlı öğreniyorsunuz ve yeni şeyler keşfedebiliyorsunuz. Sizlerden beklentimiz girişimci olmanızdır. Bugünden itibaren ilişki yönetiminizi geliştirin. Bu geliştiği sürece çevreniz, ufkunuz ve vizyonunuz gelişecektir. Buna hepinizin açık olduğunuzu biliyorum. Firmamızın da hepinize kapılarının sonuna kadar açık olduğunu bilmenizi istiyorum. Sizlere ve hocalarınıza bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.
32 öğrenciye girişimcilik sertifikası
Karacabey MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tayar ise, Uludağ Üniversitesi’nin KOSGEB ile yaptığı anlaşma neticesinde girişimcilik dersi alan öğrencilere Bahar ve Girişimcilik Günleri kapsamında girişimcilik sertifikası verdiklerini söyledi. Tayar, yüksekokullar arasında ilk kez yapılan uygulama sayesinde 32 öğrencinin KOSGEB Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazandığının bilgisini verdi.
Açılış konuşmalarının ardından Girişimcilik Eğitimi’ne katılan ve başarılı olan 32 öğrenciye sertifikaları verildi. Etkinlikte ayrıca ‘Okulum İçin Fikrim Var’ yarışmasının birincisine çeyrek altın ve teşekkür belgesi takdim edildi.
Törenin sonunda protokol üyeleri ve katılımcılar Karacabey MYO’nun bahçesindeki stantları gezerek öğrencilerin hazırladığı ürünlerin tadına baktılar.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Erol, Belediye Başkanlığı’na talip!

   Erol, Belediye Başkanlığı’na talip!

   Karacabey Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir önceki İlçe Başkanı Murat Erol, dün Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yaptı. “Hep birlikte yöneteceğimiz bir Karacabey sevdası ile yola çıktık”...

  • Atamız özlem ve saygıyla anıldı!

   Atamız özlem ve saygıyla anıldı!

   Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi geçtiğimiz Cumartesi günü Karacabey'de de saygı ve özlemle anıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan anma töreni...

  • Adnan Menderes Parkı açıldı

   Adnan Menderes Parkı açıldı

   İlçede Gençlik Parkı olarak anılan alan Karacabey Belediyesi tarafından modernize edilerek Adnan Menderes Parkı adıyla düzenlenen törenle hizmete girdi. Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen törene AK Parti Bursa...

  • Bursa’da Üretim Çalıştayı düzenlenecek

   Bursa’da Üretim Çalıştayı düzen...

   Aydınlık Gazetesi'nin düzenlediği Üretim Kurultaylarının biri de Bursa'da düzenleniyor. Türkiye genelinde Çiftçi ve Üretim Kurultayları düzenleyen Aydınlık Gazetesi, yörenin etkili isimlerinin yanı sıra...

  • Vatan Partisi Çalışan Hakları Merkezi kurdu

   Vatan Partisi Çalışan Hakları Merkezi...

   Vatan Partisi, çalışma hayatında sorunlarla karşılaşan emekçilere yasal haklarını kullanabilmeleri için yol göstermek amacıyla Çalışan Hakları Merkezi kurdu. Basın toplantısında merkezi tanıtan Genel Başkan...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR