“Taşlık merasında suç işleniyor!”

Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Karacabey’in kırsal mahallesi Taşlık Merası’nda 3 parsele yapı kayıt belgesi verildiği iddialarını bir kez daha gündeme taşıyarak, konuyla ilgili detaylı açıklama yaptı. Sarıbal, “Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karacabey Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü suç işliyorlar. Yetkilileri buradan göreve çağırıyorum.” dedi.
CHP Genel Başkanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çıkarılan imar barışı düzenlemeleriyle meraların tahrip edildiğini ve tahrip edilen mera alanları nedeniyle ülke hayvancılığının büyük zarar gördüğünü aktardı. Sarıbal, “2002’den beri TÜİK’in rakamlarına göre, 14.6 milyon hektar mera var ve ne bir metrekare artıyor, ne azalıyor. Ama Tarım ve Orman Bakanlığı 10.9 mera alanı olduğunu söylüyor. Hayvancılık için de meralar önemlidir. Mera yoksa ot yoktur, ot yoksa et yoktur, süt yoktur. Et ve süt yoksa dengesiz beslenme vardır.” dedi.
İmar barışı ile birlikte meralarda tahribatın arttığını kaydeden Sarıbal, bunun son örneği olarak da Karacabey Taşlık Köyü merasında verilen yapı kayıt belgesini gösterdi. Sarıbal şunları söyledi: “İmar Barışı çıktı. İmar Barışı ile tabu kayıt belgesi veriyorlar. Bursa Karacabey Türkiye’nin en önemli tarım ve mera alanlarından biridir. Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden bir tanesidir. Domates, karpuz, şekerpancarı, mısır, aklınıza hangi ürün gelirse, Karacabey’de olur. Karacabey’de elbette hayvancılık da yapılır. Hayvancılık için de meralar önemlidir. Mera yoksa ot yoktur, ot yoksa et yoktur, süt yoktur. Et ve süt yoksa dengesiz beslenme vardır.
Karacabey Taşlık Mahallesi’nin merası var. Köylülerin 100 yıldır kullandığı bir mera bu. Yaklaşık 400 dönümlük bu meranın bir kısmı taş ocağına gitmiş. Kalan mera alanı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı kayıt belgesi verilmiş. 3 ayrı parsele yapı kayıt belgesi verilmiş. Birileri mülk sahibi yapılmış. Mera alanı ve hayvanlar otluyor, başka bir şey yok. Ama buraya tabu kayıt belgesi verilmiş. Kime verildiği belli değil.
“Köylü tehdit ediliyor” iddiası
Yaptığımız araştırmada, bu işin üzerinde duran bir emlak şirketi çıkıyor. Parsellerin kayıt belgesinde şirketin ismi yazmıyor. Sadece bu şirket, yapı kayıt belgesi için devlete 546 TL para ödemiş. Merada hayvanlar otluyor. Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü köye ait, yüzyıllardır 3 köye ait bu mera alanında yapı kayıt belgesi veriyor. Bir mera alanına hangi yetkiyle yapı kayıt belgesi isteniyor? Daha önceden burasının kendisine ait olduğuna dair bir belgesinin olması gerekiyor. O zaman Büyükşehir Belediyesine şunu soruyoruz: Siz bu mera alanlarını zimmetinize aldınız mı? Bunları bu şirkete herhangi bir şekilde kiraladınız mı? Kiraladığınız yerde yapı kayıt izni verdiniz mi? Şu anda bunlar yok ise bu şirketlerin sahipleri köylüleri ‘burada hayvan otlatamazsınız, burayı kiraladım, bundan sonra burayı ben kullanacağım’ diye tehdit ediyor.
Muhtar şikâyetçi, halk şikâyetçi. 600’ün üzerinde imza var. Bu imzalarla bir müracaatları var. Buradan ilan ediyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karacabey Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü suç işliyorlar. Yetkilileri buradan göreve çağırıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir