Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Sayın Doğu Perinçek’e soruyoruz?
a aa
Tarih : 12 Mart 2018 16:57
Sayın Doğu Perinçek’e soruyoruz?
Sayın Doğu Perinçek’e soruyoruz?
reklam

AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI

Aydınlık gazetesinin 8 Şubat 2018 tarihli sayısında, “İşte Türkiye’nin dinamikleri” başlıklı yazısında Sayın Perinçek şöyle diyor:
“Emekçilerin çıkarlarıyla büyük sermayenin çıkarlarının uyumlu olduğu bir tarihî dönemden geçiyoruz.”
Bu tarihî dönemde, “En başta elbette emekçilerin iktidarı paylaşma sorunu!” meselesine dikkat çekiyor.
Bu duyarlılık yeterli mi?
İzmir İktisat Kongresi’nin açış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal, emepreyalist ve sosyalist ekonomiler arasındaki rekabet gerçeğinden hareketle şu uyarıda bulunmuştu: “…zamanımız tamamen bir iktisat devresinden başka bir şey değildir.”
Bu çarpıcı bilimsel saptama, Türk Devrimi’nin özü ve tarihsel işlevi açısından değerlendirildiğinde, dün olduğu gibi, bugün ve yarınlarda da emeğin ve sermayenin ortak çıkarları sözkonusudur. Günümüzde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı beka ve halkının refah sorununun oluşumunda, Atatürk dönemi sonrasının devletçi karma-ekonomi uygulamalarının kaçınılmaz bir sonucu olduğu gerçeği asla yadsınamaz.
Tecrübelerden ve hatalardan ders çıkarmak akıllı insanların işidir.
Atatürk döneminde uygulanmış olan devletçiliği emperyalist ve sosyalist ekonomilerdeki devletçilikten ayırt eden en belirğin özellik, halkçılık niteliğiydi. O’nun ölümünden sonra halkçılık anlayışı giderek terkedildi. Devletin malı deniz, yemeyen domuz (keriz) zihniyetiyle Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşulların tohumları ekildi.
Ortada bu acı gerçek dururken, Altı Ok’un devletçiliğine sarılmak niye?
Altı Ok’un bilim içerikli devrimcilik ilkesi ile düşünerek, devletçi karma-ekonomi modelini halkçı karma-ekonomi modeliyle neden değiştirmeyelim?
Halkçı karma-ekonomi modeli nedir?
Halkçı karma-ekonomi; özel ve kamu sektörlerinin, özel ve kamu girişimciliğinin birlikte üretim yaptığı bir yapılanmadır. Özel sektörde üretim araçları nasıl patronların mülkiyetindeyse, kamu sektöründe de üretim araçları çalışan emekçilerin mülkiyetindedir. Üretim araçları zenginliğin kaynağı olduğuna göre, halkçı karma-ekonomide; devletçi karma-ekonomideki gibi sadece sermaye sınıfı değil, hem sermaye hem de emekçi sınıflar yani milletçe zenginleşmenin koşulları yaratılır.
Türkiye’nin bekası ve halkının refahı, öyle tuhaf “üretim ekonomisi” kavramıyla değil, halkçı karma-ekonomi modelini halka anlatarak, laik ve Müslüman emekçilerin de bu memlekette insanca üretme ve yaşama hakkı olduğunu söyleyen yurtsever siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzlaşmaktan geçer.
Bütün millî sınıfların ortak iktidarı, devletçi karma-ekonomi modeliyle değil, ancak halkçı karma-ekonomi modeliyle kurulur.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Hayvancılıkta acil durum!

   Hayvancılıkta acil durum!

   *Artan girdi maliyetleri ve değişmeyen et - süt fiyatları nedeniyle hayvan üreticisinin can çekiştiğini söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, üretici, besici ve sanayicinin bir araya gelerek...

  • Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile tarım ve hayvancılık alanında ilçeye kazandırılan Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat...

  • Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nce, 16 baş "Safkan erkek Arap koşu tayı" açık artırma yoluyla satışa sunulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Karacabey...

  • KTSO’da İmar Barışı bilgilendirmesi

   KTSO’da İmar Barışı bilgilendir...

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, Karacabey Demirci Marangoz ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Karacabey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi işbirliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve...

  • İyi Parti’li Erozan’dan Karacabey’e çıkarma!

   İyi Parti’li Erozan’dan Ka...

   İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geçtiğimiz Cuma günü Karacabey'e çıkarma yaptı. İlk olarak davet üzerine İyi Parti...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR