Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Sayın Doğu Perinçek’e soruyoruz?
a aa
Tarih : 12 Mart 2018 16:57
Sayın Doğu Perinçek’e soruyoruz?
Sayın Doğu Perinçek’e soruyoruz?
reklam

AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI

Aydınlık gazetesinin 8 Şubat 2018 tarihli sayısında, “İşte Türkiye’nin dinamikleri” başlıklı yazısında Sayın Perinçek şöyle diyor:
“Emekçilerin çıkarlarıyla büyük sermayenin çıkarlarının uyumlu olduğu bir tarihî dönemden geçiyoruz.”
Bu tarihî dönemde, “En başta elbette emekçilerin iktidarı paylaşma sorunu!” meselesine dikkat çekiyor.
Bu duyarlılık yeterli mi?
İzmir İktisat Kongresi’nin açış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal, emepreyalist ve sosyalist ekonomiler arasındaki rekabet gerçeğinden hareketle şu uyarıda bulunmuştu: “…zamanımız tamamen bir iktisat devresinden başka bir şey değildir.”
Bu çarpıcı bilimsel saptama, Türk Devrimi’nin özü ve tarihsel işlevi açısından değerlendirildiğinde, dün olduğu gibi, bugün ve yarınlarda da emeğin ve sermayenin ortak çıkarları sözkonusudur. Günümüzde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı beka ve halkının refah sorununun oluşumunda, Atatürk dönemi sonrasının devletçi karma-ekonomi uygulamalarının kaçınılmaz bir sonucu olduğu gerçeği asla yadsınamaz.
Tecrübelerden ve hatalardan ders çıkarmak akıllı insanların işidir.
Atatürk döneminde uygulanmış olan devletçiliği emperyalist ve sosyalist ekonomilerdeki devletçilikten ayırt eden en belirğin özellik, halkçılık niteliğiydi. O’nun ölümünden sonra halkçılık anlayışı giderek terkedildi. Devletin malı deniz, yemeyen domuz (keriz) zihniyetiyle Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşulların tohumları ekildi.
Ortada bu acı gerçek dururken, Altı Ok’un devletçiliğine sarılmak niye?
Altı Ok’un bilim içerikli devrimcilik ilkesi ile düşünerek, devletçi karma-ekonomi modelini halkçı karma-ekonomi modeliyle neden değiştirmeyelim?
Halkçı karma-ekonomi modeli nedir?
Halkçı karma-ekonomi; özel ve kamu sektörlerinin, özel ve kamu girişimciliğinin birlikte üretim yaptığı bir yapılanmadır. Özel sektörde üretim araçları nasıl patronların mülkiyetindeyse, kamu sektöründe de üretim araçları çalışan emekçilerin mülkiyetindedir. Üretim araçları zenginliğin kaynağı olduğuna göre, halkçı karma-ekonomide; devletçi karma-ekonomideki gibi sadece sermaye sınıfı değil, hem sermaye hem de emekçi sınıflar yani milletçe zenginleşmenin koşulları yaratılır.
Türkiye’nin bekası ve halkının refahı, öyle tuhaf “üretim ekonomisi” kavramıyla değil, halkçı karma-ekonomi modelini halka anlatarak, laik ve Müslüman emekçilerin de bu memlekette insanca üretme ve yaşama hakkı olduğunu söyleyen yurtsever siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzlaşmaktan geçer.
Bütün millî sınıfların ortak iktidarı, devletçi karma-ekonomi modeliyle değil, ancak halkçı karma-ekonomi modeliyle kurulur.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Seçim için geri sayım başladı

   Seçim için geri sayım başladı

   Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek üzere 24 Haziran'da yapılacak seçim için geri sayım başladı. Her kesim tarafından, “Türkiye'nin kader seçimi” olarak nitelendirilen seçimde, Yüksek Seçim...

  • Özkan’dan ‘istikrar’ vurgusu

   Özkan’dan ‘istikrar’...

   *Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, hafta sonu gerçekleştirilecek seçimlerde Türkiye'nin bekasının da oylanacağını ifade ederek, son 16 yılda elde edilen gelişimin sürdürülebilmesi için istikrarın önemine...

  • AK Parti ile güçlü Türkiye, güçlü Karacabey”

   AK Parti ile güçlü Türkiye, güçlü Kara...

   Karacabey Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Ertem İşcan Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde daha önce olduğu gibi yine destan yazacaklarını iddia...

  • “Sandıklardan İnce çıkacak!”

   “Sandıklardan İnce çıkacak!”

   *CHP'nin iktidar olacağını belirten Çiftçi, Muharrem İnce'nin 80 milyonu kucaklayacağını dile getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi, Pazar günü yapılacak olan tarihsel...

  • “Vakit Türkiye Vakti, Vakit Karacabey Vakti”

   “Vakit Türkiye Vakti, Vakit Karacabey ...

   AK Parti Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, Türkiye için dönüm noktası niteliğinde olan 24 Haziran seçimlerine yönelik yapmış olduğu çalışmalarla takdir topladı. Mahallelerde girilmedik sokak, çalmadık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR