“Salgın tehlikesi geçmedi, rehavete kapılmayın!”

Karacabey’de koronavirüs vaka sayılarının düşüşe geçtiği belirtilirken buna karşın virüs ile mücadelede tedbirin hiçbir zaman elden bırakılmaması gerektiği konularında uyarılarda bulunuldu.

Karacabey Devlet Hastanesi’nde bir çok pozitifli vaka iyileşme gösterip taburcu edilirken

13 hastanın tedavi altında olduğu öğrenildi. İlçede pozitifli ancak evlerinde karantinada olan vakaların da sağlık görevlilerince kontrol altında tutulduğu öğrenildi. Bursa adresli 2 gıda fabrikasında çalışan ve koronavirüse yakalanan Karacabey’li işçilerinde evlerinde gözlem altında karantinada oldukları belirtildi. 15 gün süre ile kapatılan ve tekrar yeniden açılan gıda fabrikasının yanı sıra pozitif vakalarıyla anılan diğer gıda fabrikasında hala yeterli önlem alınmaması ve çıkarılan işçilerin yerine yeni alınan işçilerle üretime devam edilmesi ise eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

Türkiye’de 11 Mart’ta ilk koranavirüs vakasının görülmeye başlaması sonrası Bursa ve ilçelerinde 160 civarında vefat olayının gerçekleştiği açıklanırken şu ana kadar Karacabey’de testi pozitif çıkıp ta ölen bir hastanın olmadığı da açıklandı.

“Rehavete kapılmayın; kontrollü sosyal hayat kurallarına riayet edin” uyarısında bulunan yetkililer, “Vaka sayıları ve acile başvuru sayılarında son haftada  ciddi bir düşüşe geçtik. Fakat bu insanlarımızı yanıltmasın, henüz hiçbir şey bitmiş değil. Dünyada da örneklerini görüyoruz. Vaka sayısı grafiği düşüşe geçiyor dediğimiz anda tekrar yükselişe geçebiliyor. Örneğin İran’da Şubat’ın son haftasında vakalar başladı. Mart 2020 sonunda ise pik yaptı. Nisan sonuna kadar ciddi bir azalma gözükürken tekrar yükseliş trendine girdi. Şu anda ikinci dalgayı yaşıyor. Ülkemizde ve ilçemizde virüs hâlâ aramızda ve normalleşme adımlarının atıldığı bu süreç, asla rehavete neden olmamalı. Kontrollü sosyal hayatın gereği olarak maske kullanmaya, fiziksel mesafeye dikkat etmeye, hijyen kurallarına uymaya ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya hassasiyet gösterelim. Zorunlu olmadıkça evlerimizde kalalım, kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınalım. Banka, PTT, market gibi kapalı mekanlarda maskelerimizi takalım. Eş, dost, akraba ziyaretlerimizi bir müddet daha erteleyelim. Kurallara uymayan vatandaşlarımız vurdumduymazlık sergilerse ilçemizde korona yeniden hortlayabilir” dediler.

Karacabey’de maskesiz dolaşmak yasaklandı

Karacabey’de, virüsün yayılmasının engellenmesi için vatandaşın yoğun olarak kullandığı cadde ve sokaklarda maske takılması zorunluluğu getirildi. Bu kurala uymayanlara ise, gerekli para cezası ve adli işlemlerin başladığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (salgın) olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19’dan vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Bursa Valiliği de il ve ilçeler genelinde bazı önlemler almaya devam ediyor. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri ile İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar, virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması gibi özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda Karacabey’de uygulanmak üzere bazı kararlar alındı. Bursa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Karacabey’de vatandaşların yoğun olarak kullandığı Bursa Caddesi, Bandırma Caddesi, Heykel Caddesi, Sevgi Yolu Caddesi, Ortaokul Caddesi, Panayır Caddesi ve Dr. Rüştü Özüt Caddesi’nde maske takma zorunluluğu getirildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “Yukarıda alınan kararın kolluk kuvveti marifeti ile denetlenerek yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacaktır. Bu konuda suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir