Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Sağlıklı böbrekle, sağlıklı yaşa!
a aa
Tarih : 14 Mart 2017 17:28
Sağlıklı böbrekle, sağlıklı yaşa!
Karacabey Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr.Dinçer Taş, 12 Mart Dünya Böbrek Günü'nde kronik böbrek hastalığına dikkat çekti;
Sağlıklı böbrekle, sağlıklı yaşa!
reklam

Karacabey Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr.Dinçer Taş, 12 Mart Dünya Böbrek Günü’nde yaptığı açıklamada, dünyada her 10 kişiden birinde kronik böbrek hastalığı görüldüğünü belirterek, “Ülkemizde ise her 6-7 kişiden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalığa bağlı bireylerde ölüm riski, genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir” dedi.
Sağlıklı bir yaşam için böbreklerin korunması uyarısında bulunan Taş, böbrek hastalıklarının, tüm dünyada adeta salgın halini almış olan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak, dünya genelinde erişkinlerin yaklaşık yüzde 10’unda bir çeşit böbrek hasarı olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.
Kronik Böbrek Hastalığı’nın sebeplerini, sonuçlarını, tanı ve tedavisini anlatan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr.Dinçer Taş, şu ifadelerle açıklamasını sürdürdü;
“KRONİK BÖBREK HASTALIĞI NEDİR?
Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir.
Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞI SIK MIDIR?
Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ SONUÇLARI NELERDİR?
Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz. Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı iki önemli sonuca yol açar:
Böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi.
Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Örneğin, ülkemizde sağlık bütçesinin % 5’den fazlası sayısı 62.000 civarında olan son dönem böbrek yetmezlikli hastalar için harcanmaktadır.
Özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski. Kronik böbrek hastalıklı bireylerde ölüm riski genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR
Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir. Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ TANISI ZOR MUDUR?
Kronik böbrek hastalığının tanısı oldukça kolay ve ucuzdur. Kanda kreatinin ve idrarda protein ölçümü tanının büyük oranda konulmasını sağlar. Dünya Böbrek Gününde kronik böbrek hastalığı için risk altında olan herkesi bu basit testleri yaptırmaya davet ediyoruz.
KİMLER RİSK ALTINDADIR?
Diyabetiniz var mı?
Kan basıncınız yüksek mi?
Kalp hastası mısınız?
Ailenizde böbrek hastası var mı?
Kilonuz fazla mı?
Sigara içiyor musunuz?
Yaşınız 60’dan büyük mü?
Bu sorulardan en az birisine yanıtınız evet ise,kronik böbrek hastalığı için risk altındasınız. Test yaptırmak üzere doktora başvurunuz.
BÖBREKLERİNİZ DE YAŞLANIR, TIPKI SİZİN GİBİ
Kronik böbrek hastalığı her yaşta görülebilir, ancak yaş ilerledikçe hastalığın sıklığı giderek artar. Öyle ki, 55-75 yaş grubundan kişilerin % 20-30’unda, 75 yaşın üzerindeki kişilerin ise yaklaşık yarısında kronik böbrek hastalığı mevcuttur. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak, 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl % 1 oranında azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe sıklığı artan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları da böbreklerin bozulmasına yol açar.Bu nedenle, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞINDAN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?
EVET. Kronik böbrek hastalığından korunmak için 8 ALTIN KURAL:
Düzenli egzersiz yapın
Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
Tuzu azaltın
Yeterli sıvı alın
Sigara içmeyin
Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün ©Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.
DAHA AZ TUZ, DAHA SAĞLIKLI YAŞAM
Bu yıl Dünya Böbrek Gününü de kapsayan 10 – 16 Mart tarihleri arası Dünya Tuza Dikkat Haftası olarak kutlanmaktadır. Sağlıklı yaşam için günde 5 gram tuz alınması yeterlidir. Oysa toplumumuzda günlük tuz tüketimi bunun üç katı kadardır. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon, kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı için çok önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca mide, akciğer ve mesane gibi bazı kanserlerle ve osteoporozla da ilişkisi gösterilmiştir. Günlük tuz tüketiminin 5-6 grama düşürülmesi kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığına bağlı ölümleri % 20 oranında azaltabilir. Siz de sağlığınız için daha az tuz tüketin.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ OLUMSUZ SONUÇLARI NASIL AZALTILABİLİR?
Kronik böbrek hastalığının giderek artan tıbbi, sosyal ve ekonomik yükünü azaltmanın en etkin yolu hastalığın gelişimini önlemeye, erken tanı ve uygun tedaviler ile ilerlemesini engellenmeye, hastaların yaşam sürelerini uzatmaya ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik önleme programının ulusal ölçekte uygulanmasıdır. Bu bağlamda ülkemizde kronik böbrek hastalığı T. C. Sağlık Bakanlığı tarafından toplum sağlığı açısından öncelikli hedefler arasına alınmış ve Türk Nefroloji Derneğinin de katkılarıyla Türkiye Böbrek Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı başlatılmıştır.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Başkan ve meclis üyeleri belirlendi!

   Başkan ve meclis üyeleri belirlendi!

   Karacabey'de resmiyet kazanan belediye başkanı adayları ve meclis üyesi adayları belli oldu. Partilerin, İlçe Seçim Kurulu'na verdikleri isim listesi tarihinin Salı günü sona ermesiyle adayların adaylıkları...

  • “Karacabey’i ve Bursa’yı kazanacağız”

   “Karacabey’i ve Bursa’yı ...

   Karacabey Millet İttifakının Belediye Başkanı Adayı Ayhan Tayfur ile Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey Salı günü Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi'nde seçmenlerle buluştu. Coşkunun tavan yaptığı...

  • İMKB’den Mehmetçiğe mektup var!

   İMKB’den Mehmetçiğe mektup var!

   Karacabey İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin yazdıkları mektuplar Şırnak/Silopi-Siyahkaya Karakolu'na ulaştı. İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Fizik Öğretmeni Nurcan...

  • Matlı’dan Ziraat Bankası’na teşekkür

   Matlı’dan Ziraat Bankası’...

   Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Karacabeyli İşadamı Özer Matlı, Ziraat Bankası'nın üye iş yeri müşterilerine kredi kartı komisyonlarında yüzde 0.85'e, banka...

  • Karacabey’de minibüsçüler uzlaştı

   Karacabey’de minibüsçüler uzlaştı

   Karacabey'de, minibüsçülerin mahkemelik olan meseleleri çözüme kavuştu. Meselenin çözülmesinden sonra minibüsçüler Karacabey Belediyesi'nin önüne araçlarıyla gelerek teşekkür etti. Minibüsçülerin yaptığı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR