Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Kurtuluş Günü kutlamasında duygu seli!
a aa
Tarih : 16 Eylül 2019 15:13
Kurtuluş Günü kutlamasında duygu seli!
Kurtuluş Günü kutlamasında duygu seli!
reklam

Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü geçtiğimiz Cumartesi günü coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Alanı’ndaki kutlama ve anma etkinlikleri Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’nın çelenk sunumu ile başladı.
Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törene; AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, siyasiler, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda ilçe halkı katıldı.
Programda Belediye Başkanı Ali Özkan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. “Karacabey’imizin kurtuluş günü kutlu olsun” diyen Özkan, “Aziz vatanımızın birçok bölgesi düşmanlar tarafından işgal altındaydı. Bursa’mız da Yunan işgalindeydi. Hatta Bursa’ya gelen Yunan komutan, Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi’nin mezarı başında; “Kalk bakalım ey Osman Gazi, Bursa artık Yunan oldu” diyerek hakaretlerde bulunmuştur.
Bursa Türkiye’nin gözbebeğidir. Bu nedenle o dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne siyah örtü konulmuştur. 11 Eylül’de ise bu siyah örtü kalkmıştır. 14 Eylül’de de ordumuz Karacabey’imizi Yunanlılardan kurtarmıştır.
Hangi din, dil ve anlayışta olursa olsun, söz konusu vatan olduğunda gerisi teferruattır. Birlik ve beraberlik ruhu içindeki ecdadımız, bu güzel vatanı bize emanet etmiştir. 97 yıl önce başlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük yürüyüşü devam ediyor. Ancak şer odakları “Ne olsun ne ölsün” anlayışıyla bir Türkiye istiyorlar. Ama bu giydirmek istedikleri gömlek bize dar geliyor. Türkiye’nin yürüyüşünü engellemek istiyorlar. En son 15 Temmuz’da bunu yapmak için girişimde bulundular. Türkiye’nin PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelesi devam ediyor. Kurtuluş yıllarında geldikleri gibi nasıl gittilerse, bu hainler yine öyle gidecek. Kimseye karşı ayrımcılık yapmadan, birlik beraberlik içinde bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır.” dedi.
Tüm Karacabeyliler’in bu anlamlı gününü tebrik eden AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ise, “Türkiye ve milletin bekası için canını feda eden tüm şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapanlara unutulmaz dersler verildi. Karacabey halkını da tebrik ediyorum. Milli mücadele yıllarında esareti kabul etmeyen, karakteri yüksek Türk milleti bağımsızlığından asla taviz vermedi. Karacabey halkı da her türlü baskı ve zulme karşı dimdik ayakta durdu. Karacabey’in Yunan işgalinden kurtulması hiç de kolay olmadı. O yıllarda en büyük hasar Karacabey ve köylerinde yaşandı. Karacabeyliler, “Manda ve himaye kabul edilemez” diyerek topraklarını canı pahasına korumayı başardı.
97 yıl önce olduğu gibi bu millete karşı 15 Temmuz’da da benzer bir hain girişimde bulunulmak istendi. Ancak birlik ve beraberlik içinde bu millet, hainleri yine bozguna uğrattı. Milletimiz, milli iradeye sahip çıktı, hainlere fırsat vermedi. Vatan bir bütündür, o nedenle de istikbalimize el uzatan elleri kırdık, kırmaya da devam ediyoruz.” diye konuştu.
Konuşmalar sonrası, bu yılki programda diğer yıllardan farklı olarak kurtuluş şehitleri adına Karacabey’in iki yakasından öğrenciler Türk bayrakları ile koştu. 14 Eylül günü şehit edilen Taşlık Köyü şehitleri ile Canbalı Köprüsü’nün onarımında şehit olan askerleri anmak için düzenlenen koşu, tören alanında son buldu. Ardından koşuya katılan öğrenciler, ellerindeki Türk bayraklarını Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ile Belediye Başkanı Ali Özkan’a teslim etti.
Programda son olarak 13 Eylül günü Yunan askerinin hain planını bozarken şehit düşen Kulakpınar Mahallesi’nden Kahraman Demir Dede’nin hikâyesi, tiyatro topluluğu tarafından canlandırıldı. Usta oyuncu kadrosuyla duygu yüklü bir performans sergilenirken, Demir Dede’nin hikayesi katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Mehmetçiğe selam gönder!

   Mehmetçiğe selam gönder!

   *Karacabey Belediyesi tarafından Barış Pınarı Harekâtı kapsamında operasyona katılan askerlere destek amacıyla 18 Ekim Cuma günü 'Mehmetçiğe Destek Buluşması' düzenlenecek. Saat 14.30'da Cumhuriyet Alanı'nda...

  • Vatan Partisi Diyarbakırlı annelerin yanında!

   Vatan Partisi Diyarbakırlı annelerin y...

   Vatan Partisi Karacabey İlçe Örgütü, geçtiğimiz Salı günü 'Diyarbakır Anneleri'ne destek vererek, HDP'nin kapatılması için imza masası açtı. İlçenin Pazaryeri önünde açılan imza kampanyasına Karacabeyliler...

  • Karacabey Mehmetçik için tek yürek oldu!

   Karacabey Mehmetçik için tek yürek oldu!

   Karacabey Belediye Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat'ın Doğusuna düzenlediği Barış Pınarı Operasyonu'na destek vermek için vatandaşlarla bir araya gelerek Mehmetçik için tek yürek oldu. Karacabey...

  • KTSO ve KTB’den Barış Pınarı Harekâtı’na destek!

   KTSO ve KTB’den Barış Pınarı Har...

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü ile Karacabey Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Durmaz, Bursa Oda / Borsaları tarafından gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı Ortak...

  • Muhsin Özdamar, eTwinning projesinde!

   Muhsin Özdamar, eTwinning projesinde!

   Karacabey Muhsin Özdamar Ortaokulu Türkiye genelinde farklı illerden 45 okul ile birlikte, eTwinning çatısı altında "Saygı (Respect)" projesine dahil oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden verilen bilgide...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR