Karacabey’deki gıda işletmeleri denetleniyor!

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki gıda işletmelerini gezerek, maske takmanın ve hijyenin önemini anlattı. İlçe Müdürlüğü ekipleri, kentteki gıda işletmelerinin koronavirüs salgını kapsamında aldığı tedbirleri denetledi. Denetimlerde, önlem almayan işletmelere gerekli uyarlar yapılarak, maskesi ve eldiveni olmayan çalışanlara maske ve eldiven dağıtıldı.

Karacabey Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ayrıca, işletmeler için hazırladıkları, “Gıda İşletmelerinde Kovid 19- Koronavirüs İçin Alınacak Tedbirler”in yer aldığı broşürleri dağıttı. Ekipler, işletmelerin bu broşürleri asmalarını ve broşürde yer alan ikazlara titizlikle uymalarını istedi.

Bilgilendirme yapma amacıyla yürütülen denetimlerde, gıda satan işletmelerin hijyen kurallarına uygun üretim yapmanın yanı sıra kişisel hijyenlerine de dikkat etmeleri hususunda bilgilendirme yapıldığını belirten Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, “İşletme sorumlularına, personellerin hastalık ve rahatsızlıklarına dikkat etmeleri, hasta olan personelin hemen izne ayrılması gerektiğini, eldiven-maske ve bone kullanımının çok önemli olduğunu belirtiyoruz. Dezenfeksiyon yapmanın, elleri sık sık yıkamanın ve işletme girişlerinde hijyen paspası bulundurmalarının önemini anlatıyoruz. Gıda işletmelerinin, denetçilerin ve görevlilerin de maske takmasının önemli olduğunu anlattık. Çünkü buralar sürekli iletişim halinde olunan yerler, bulaş kaynağı olmaları açısından bu önemli.” dedi.

“Alo 174 vatandaşın hizmetinde”

İl Müdürü Aygül, “Denetimleri sık sık yapacağız. Eğer takip denetimleri sonucunda hala kendi hijyen koşullarına dikkat etmeyen ve virüs yayılımına engel olmak için gerekli tedbirleri almayan işletmelere idari para cezası uygulayacağız ve gerekli yasal işlemleri yapacağız.” dedi. Uygulamanın Bursa genelinde ve tüm ilçelerinde devam ettiğini, şu anda da bilgilendirme ve denetimlere hız verdiklerini söyleyen Aygül, vatandaşların da bu konuya katkıda bulunarak, gördükleri olumsuzlukları Alo 174’ten bildirmelerini istedi.

Üreticilere duyuru

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesabında paylaştığı iletide;  “Üreticilerimiz https://eciftci.tarbil.gov.tr/ adresinden mobil uygulamamızı indirerek ya da e-devlet şifresi ile giriş yaparak tarım, hayvancılık, genel ve destek başvuruları gibi birçok işlemi online olarak yapabilirler. İlçe Müdürlüğümüze gelmeden ve evinizden dışarı çıkmadan, Bakanlığımızla ilgili 79 farklı entegre hizmete e-devlet şifrenizle giriş yaparak www.turkiye.gov.tr üzerinden ulaşabilenecek” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir