Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Gönül Avil: Çerkezlerin acısını unutmadık
a aa
Tarih : 22 Mayıs 2015 10:27
Gönül Avil: Çerkezlerin acısını unutmadık
Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, “Çerkezlerin yas günü” nedeniyle bir mesaj paylaştı.
Gönül Avil: Çerkezlerin acısını unutmadık
reklam

Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, “Çerkezlerin yas günü” nedeniyle bir mesaj paylaştı.
Çerkezlere “göç” dayatmasıyla soykırım yapıldığını belirten CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, mesajında, “Rusların, Kuzey Kafkasya halklarını yenilgiye uğrattığı 21 Mayıs 1864 günü, Çerkezlerin yas günü olarak kabul ediliyor. Savaşın sona ermesiyle birlikte Çerkezlere ‘Ya Kuban steplerine ya da Osmanlı topraklarına göç koşulu dayatıldı. Aylarca soğukta gemi bekleyen Çerkezlerin birçoğu açlık ve salgın hastalık nedeniyle öldü. Büyük bir kısmı da balık istifi bindikleri küçük teknelerde Karadeniz’in karanlık sularına gömüldü. Kıyıya çıkanları bekleyen tehlike ise açlık ve veba salgınıydı.
Kafkas Savaşı sürerken daha 1856 yılında Rusya ile Osmanlı Devleti anlaşmıştı. Rusya, Çerkezlerin kendi topraklarından uzak bir yere yerleştirilmesini istiyordu. Kendi sınır bölgesine yerleştirilecek Çerkezleri bir tehdit olarak görüyordu.
Osmanlı’nın ise Çerkezleri kabul etmesinin başlıca nedeni, savaşlar nedeniyle Müslümanların azınlığa düştüğü topraklarda Hıristiyan nüfusu dengelemek ve sınır boylarında savaşçı Çerkezlerden tampon bölgeler oluşturmaktı. Her savaşta biraz daha azalan orduyu savaş deneyimi olan Çerkezlerle takviye etmekti.
Ruslar tarafından Karadeniz kıyılarına sürülen Çerkezler aylarca soğukta aç, susuz, kendilerini Osmanlı topraklarına götürecek gemileri bekledi. Rusya’nın tahsis ettiği gemiler on binlerce insanı Sinop, Trabzon, Samsun, İstanbul, Varna, Burgaz ve Köstence limanlarına ulaştırmaya yetmiyordu. Yanlarına ancak taşıyabilecekleri kadar yiyecek alabilen Çerkezler açlıktan kırılmaya başlamışlardı. Bu arada salgın hastalıklar başlamış, ölümler katlanarak artmıştı.
Kafkasya’da köle ticareti yapan aç gözlü Osmanlı denizcileri bu kez büyük vurgunu kaçırmamak için küçücük gemilerine yüzlerce insanı tıka basa doldurmaktan çekinmiyordu. Bu gemiciler, yol ücretini ödemeyen Çerkezlerden 30 yolcu başına bir çocuğu köle olarak alıyordu. Köle olarak alınan bu çocuklar, köle pazarlarında satılıyordu.
Osmanlı Devleti, Balkanlarda Hıristiyan azınlığın ayaklanmalarını bastırmak amacıyla savaşçı Çerkezlerin büyük bir bölümünü bu bölgelere yerleştirdi.
Ancak Osmanlı-Rus savaşı sonunda imzalanan Berlin anlaşmasına Rusya, Çerkezlerin uzak bölgelere gönderilmesi şartını koydu. Çerkezlere yine göç yolları görünmüştü. Bu kez Ortadoğu topraklarına, Suriye, Ürdün, Filistin çöllerine gönderilen Çerkezlerin önemli bir kısmı göç yollarında yaşamını yitirdi.
1850’lerde başlayan Çerkez göçü aralıklı olarak 1910’lu yıllara kadar sürdü. Bir yaprak gibi, dillerini bilmedikleri topraklarda o diyardan bu diyara savrulan Çerkezlerin göç yollarında 500 bini yaşamını yitirdi. O nedenle Çerkezler kitlesel göçün başladığı 21 Mayıs gününü yas günü olarak kabul ediyor ve göç yolunda yitirdiklerini anıyor.
1894 yılındaki Büyük Çerkez Sürgünü’ne tanıklık eden 91 yaşındaki bir Çerkezin Gürcü tarihçiye söyledikleri şöyledir:
‘Deniz kıyısında yedi yıl boyunca atılmış kemikler vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz, yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem.’
Birinci Dünya Savaşı’nda Çerkez subayların, komutanların yararlılıkları, hizmetleri her türlü övgünün üstündedir.
Anlattığımız olayların kısaca özeti şudur; Çerkezler, Ruslar tarafından bugünkü anlatımıyla soykırıma tabi tutulmuşlardı. Bu bir Çerkez tehciridir.
Günümüz insanlığı Çerkez soy kırımını görmezlikten gelse de, Karadeniz’in soğuk ve derin suları soykırıma ve acısına şahittir.
CHP, anadili temel bir insan hakkı olarak kabul etmektedir. Çerkez yurttaşlarımızın ortak dil olan Türkçe’nin yanı sıra ana dilini öğrenmesi, kullanması, kültürünü yaşatması konusundaki tüm engellerin kaldırılması partimizin önceliğidir.
Yasınız yasımız, acınız acımızdır. Sürgün yollarında yaşamlarını yitiren tüm Çerkezlere Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerine yer verdi.

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • SİNAN ÇİFTÇİ’NİN 5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR!

   SİNAN ÇİFTÇİ’NİN 5 YILA KADAR HA...

   *Terör örgütü propagandası yapmaktan yargılanan Sinan Çiftçi, geçen hafta polis tarafından getirildiği Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sorgulandı. Mahkeme, 1 yıldan, 5 yıla kadar hapsi istenen Sinan...

  • Özkan’dan özverili personele teşekkür!

   Özkan’dan özverili personele teş...

   *Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, geçtiğimiz hafta etkili olan sağanak yağış nedeniyle Yeni Mahalle'de yaşanan sel felaketinde gece yarısından başlayarak büyük fedakârlık ile müdahale eden ve zararı en...

  • BİLSEM Grup Tarama Uygulaması başladı

   BİLSEM Grup Tarama Uygulaması başladı

   Karacabey'de yapılan Bilim ve Sanat Merkezi (Bilsem) Grup Tarama Uygulamasının ilk 7 oturumu başarıyla tamamlandı. Uygulama ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, “BİLSEM Grup...

  • Erol’dan Cumhur İttifakı açıklaması

   Erol’dan Cumhur İttifakı açıklam...

   Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Erol, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ve genel merkezin aldığı karar neticesinde, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde...

  • İHH’den “Sıcacık Bir İyilik”

   İHH’den “Sıcacık Bir İyilik”

   İHH Karacabey Temsilciliği Başkanı Hüseyin Kahraman, İHH'nin Suriye'deki yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kahraman ayrıca 25 Ocak Cuma günü Cuma namazını müteakip Hacı Erol Onur Hidayet Camii önünde...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR