Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Gönül Avil: Çerkezlerin acısını unutmadık
a aa
Tarih : 22 Mayıs 2015 10:27
Gönül Avil: Çerkezlerin acısını unutmadık
Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, “Çerkezlerin yas günü” nedeniyle bir mesaj paylaştı.
Gönül Avil: Çerkezlerin acısını unutmadık
reklam

Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, “Çerkezlerin yas günü” nedeniyle bir mesaj paylaştı.
Çerkezlere “göç” dayatmasıyla soykırım yapıldığını belirten CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, mesajında, “Rusların, Kuzey Kafkasya halklarını yenilgiye uğrattığı 21 Mayıs 1864 günü, Çerkezlerin yas günü olarak kabul ediliyor. Savaşın sona ermesiyle birlikte Çerkezlere ‘Ya Kuban steplerine ya da Osmanlı topraklarına göç koşulu dayatıldı. Aylarca soğukta gemi bekleyen Çerkezlerin birçoğu açlık ve salgın hastalık nedeniyle öldü. Büyük bir kısmı da balık istifi bindikleri küçük teknelerde Karadeniz’in karanlık sularına gömüldü. Kıyıya çıkanları bekleyen tehlike ise açlık ve veba salgınıydı.
Kafkas Savaşı sürerken daha 1856 yılında Rusya ile Osmanlı Devleti anlaşmıştı. Rusya, Çerkezlerin kendi topraklarından uzak bir yere yerleştirilmesini istiyordu. Kendi sınır bölgesine yerleştirilecek Çerkezleri bir tehdit olarak görüyordu.
Osmanlı’nın ise Çerkezleri kabul etmesinin başlıca nedeni, savaşlar nedeniyle Müslümanların azınlığa düştüğü topraklarda Hıristiyan nüfusu dengelemek ve sınır boylarında savaşçı Çerkezlerden tampon bölgeler oluşturmaktı. Her savaşta biraz daha azalan orduyu savaş deneyimi olan Çerkezlerle takviye etmekti.
Ruslar tarafından Karadeniz kıyılarına sürülen Çerkezler aylarca soğukta aç, susuz, kendilerini Osmanlı topraklarına götürecek gemileri bekledi. Rusya’nın tahsis ettiği gemiler on binlerce insanı Sinop, Trabzon, Samsun, İstanbul, Varna, Burgaz ve Köstence limanlarına ulaştırmaya yetmiyordu. Yanlarına ancak taşıyabilecekleri kadar yiyecek alabilen Çerkezler açlıktan kırılmaya başlamışlardı. Bu arada salgın hastalıklar başlamış, ölümler katlanarak artmıştı.
Kafkasya’da köle ticareti yapan aç gözlü Osmanlı denizcileri bu kez büyük vurgunu kaçırmamak için küçücük gemilerine yüzlerce insanı tıka basa doldurmaktan çekinmiyordu. Bu gemiciler, yol ücretini ödemeyen Çerkezlerden 30 yolcu başına bir çocuğu köle olarak alıyordu. Köle olarak alınan bu çocuklar, köle pazarlarında satılıyordu.
Osmanlı Devleti, Balkanlarda Hıristiyan azınlığın ayaklanmalarını bastırmak amacıyla savaşçı Çerkezlerin büyük bir bölümünü bu bölgelere yerleştirdi.
Ancak Osmanlı-Rus savaşı sonunda imzalanan Berlin anlaşmasına Rusya, Çerkezlerin uzak bölgelere gönderilmesi şartını koydu. Çerkezlere yine göç yolları görünmüştü. Bu kez Ortadoğu topraklarına, Suriye, Ürdün, Filistin çöllerine gönderilen Çerkezlerin önemli bir kısmı göç yollarında yaşamını yitirdi.
1850’lerde başlayan Çerkez göçü aralıklı olarak 1910’lu yıllara kadar sürdü. Bir yaprak gibi, dillerini bilmedikleri topraklarda o diyardan bu diyara savrulan Çerkezlerin göç yollarında 500 bini yaşamını yitirdi. O nedenle Çerkezler kitlesel göçün başladığı 21 Mayıs gününü yas günü olarak kabul ediyor ve göç yolunda yitirdiklerini anıyor.
1894 yılındaki Büyük Çerkez Sürgünü’ne tanıklık eden 91 yaşındaki bir Çerkezin Gürcü tarihçiye söyledikleri şöyledir:
‘Deniz kıyısında yedi yıl boyunca atılmış kemikler vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz, yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem.’
Birinci Dünya Savaşı’nda Çerkez subayların, komutanların yararlılıkları, hizmetleri her türlü övgünün üstündedir.
Anlattığımız olayların kısaca özeti şudur; Çerkezler, Ruslar tarafından bugünkü anlatımıyla soykırıma tabi tutulmuşlardı. Bu bir Çerkez tehciridir.
Günümüz insanlığı Çerkez soy kırımını görmezlikten gelse de, Karadeniz’in soğuk ve derin suları soykırıma ve acısına şahittir.
CHP, anadili temel bir insan hakkı olarak kabul etmektedir. Çerkez yurttaşlarımızın ortak dil olan Türkçe’nin yanı sıra ana dilini öğrenmesi, kullanması, kültürünü yaşatması konusundaki tüm engellerin kaldırılması partimizin önceliğidir.
Yasınız yasımız, acınız acımızdır. Sürgün yollarında yaşamlarını yitiren tüm Çerkezlere Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerine yer verdi.

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • Uğur’dan, Özkan’a sert gönderme!

   Uğur’dan, Özkan’a sert gön...

   Karacabey İYİ Parti İlçe Başkanı Erdem Uğur, Belediye Başkanı Ali Özkan'ın, Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı kendisi ile ilgili konuşmasına yanıt verdi. Mesnetsiz sözlerle, siyasi...

  • BOZBEY KARACABEYLİLERLE KUCAKLAŞTI

   BOZBEY KARACABEYLİLERLE KUCAKLAŞTI

   Karacabey'i ziyaret eden Millet İttifakı'nın Cumhuriyet Halk Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Ticaret Sanayi Odası, Muhtarlar Derneği, pazar...

  • Sadık Yılmaz MTAL gururlandırdı

   Sadık Yılmaz MTAL gururlandırdı

   Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleşen “50. TÜBİTAK Liseler Arası Araştırma Projeleri Bölge Finali”nde 110 tarih projesi içinden ilk 10'a girmeyi başaran Karacabey Sadık Yılmaz Mesleki...

  • Belediye orman kampı tesisini bünyesine kattı

   Belediye orman kampı tesisini bünyesi...

   *Karacabey Belediyesi, Yeniköy'ün en eski yapılarından biri olan ve 5 yıldır davalık olması nedeniyle bakımsız bir halde kaderine terk edilen orman kampı tesisini, uzun uğraşlar sonucunda bünyesine katmayı...

  • ERHAN KINDIR’DA AĞAÇ DİKME BAYRAMI

   ERHAN KINDIR’DA AĞAÇ DİKME BAYRAMI

   *Okul bahçesi 200 ağaçla yeşillendirilirken, çevreci öğrencilerin profesyonellere taş çıkartan tiyatro etkinliğindeki başarılı performansları izleyicileri mest etti. *Orman Haftası nedeniyle Yeşil Hedef Doğa...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR