Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
EMEĞE VE EMEKÇİYE İHANET EKONOMİSİNİN MİMARI!
a aa
Tarih : 12 Kasım 2018 16:35
EMEĞE VE EMEKÇİYE İHANET EKONOMİSİNİN MİMARI!
EMEĞE VE EMEKÇİYE İHANET EKONOMİSİNİN MİMARI!
reklam

AHMET AYGÜN ATA KÖŞE YAZISI

2002’de Akp iktidara geldiğinde; Akp “inşaat sektörü ” ile Türkiye’yi geliştireceğini söylediğinde ekonomi ve Milli varlıkların değer ve önemini bilenler olarak gülmüştük . Böyle bir ekonomik sistem yoktu, çünkü. Akp’nin Türkiye’yi batırma görevlisi olduğunu anlatmaya çalıştık. Uzun vadeli tüketici kredileriyle inşaat sektörü canlandı! Bugün ülkemizde 3 milyona yakın ev fazlası var. Yol, köprü, alt geçit, havaalanı inşaatları borçlanarak yapıldı, hem de yabancı sermayeye. Yani şu ünlü “dış odaklara” ! Ve bugün konkordatoların çoğu inşaat sektöründe.
Dış borcumuz 470 milyar dolar. Ancak Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının yarım ya da bir puanlık risk artışı ile bu borç 5-10 Milyar dolar daha artıyor. Bu borcu kim yaptı? Akp… Kimlerle işbirliği yaparak? Emperyalist sermayeyle… Yani şu ünlü “dış odaklarla “!
Özel sektörün dış borcu 2002’de 42 milyar dolar, şimdi 325 milyar dolar. İflasların, konkordatoların başlama nedeni bu. Hazine Müsteşarlığı verilerine göre borçlar kime? Batılı yabancı özel kurumlara… Yani şu ünlü “dış odaklara”!
2001 yılında ülkemizin 3,8 Milyar cari fazlası vardı. Ve Akp iktidara geliyor! 2017’nin cari işlemler açığı 47 milyar dolar. Geçmiş dönemlerden yani 2003’den gelen 7,5 Milyar, 2004’den 14 milyar, 2005’den 21 milyar, 2006’dan 31 milyar, 2007’den 74 milyar açık hariç. Diğer yıllardan gelen cari açık hariç. İşte “Yeni Türkiye “. Cari açık nasıl oluşur? Aldığın, sattığından fazla olursa. Yani üretebildiğini aldığında. Ürettirmeyip aldırtan kim? Akp… Kimden? Şu ünlü “dış odaklardan” !
Halk boğazına kadar ev, araç, kredi kartı, tüketici kartları ile borç batağına sokuldu. 2002’de tüketici kredisi 3 milyar TL. Haziran 2018 itibariyle 395 milyar TL. Borçlandırılarak sanal olarak ekonomi canlı tutuldu. Ekonomiyi canlı tutmak için ihtiyaçlar yaratan, “tüketin”, ev alın, araba alın, lüks giyinin, lüks döşeyin diyen kim? Akp… Nakit para çekimi 2002’de 25,7 Milyar TL,2017’de 676 milyar TL. Bu sistemi yaratan, destekleyen ve sonunda çekim yapmak zorunda bırakan kim? Akp… Nakit çekimlerin yapıldığı, kredilerin alındığı bankaların çoğu yabancılara satıldı. Yani şu ünlü “dış odaklara” !
2002’de otomobil sayısı 4,6 Milyon, kamyonet tipleri 875 bin. Bugün 12,8 milyon otomobil, 3,7 milyon kamyonet tipleri. 11 milyon kişi araba almış. Nereye borçlandırarak? Hani şu ünlü “dış odaklara ” -!
Halkımızın kendi borçlarının yanı sıra ülkenin borçlanma ekonomisi batağına sokularak artan borçlarını da Halk ödeyecek. Bu sonu kim hazırladı? Akp… Kimlerden borç alarak? Kimlerden üretmeden satın alarak? Kimlerin kredileriyle? Şu ünlü “dış odaklardan ” ,”dış odakların “!
Enflasyon 25,24’e çıktı. Hem de % 10 indirim adlı sözde desteğe karşın. Akp kimin fonunu yok etti, işçinin. Kimin kıdem tazminatına göz koyuyor, işçinin ve memurun. Kimin aylığını birkaç ay vermemeyi düşündüğünü söylüyor, emeklinin. Arttıracağı vergi oranları en çok kimi vuracak, esnaf ve zanaatkârı. Denizi bitirdiler, ülkenin 80 yılda edindiğini satıp savdılar. Birde o edinilenlerin temelinin atıldığı yıllara hakaret ederek! Görevleri ülkeyi emperyal kapitalizme teslim etmekti. Yaptılar oldu, Hamdolsun !
Darlığı, yokluğu, borcu kime kime?
Sana…Bana…
İşçiye…Çiftçiye…
Esnafa…Zanaatkarı…
Kısacası; emeğe ve emekçiye ihanet ekonomisinin mimarı “Akape”….

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Zihinsel engelli Zerda 9 gündür kayıp!

   Zihinsel engelli Zerda 9 gündür kayıp!

   Karacabey Hamidiye Mahallesi'nde oturan 16 yaşındaki % 50 zihinsel engelli olan Zerda Çalışkan'ın 9 gündür kayıp olduğu bildirildi. Karacabey Hamidiye Mahallesi 12 Sokak'ta oturan Semra ve Erkan Çalışkan...

  • Mesrure Karan’ı yitirdik!

   Mesrure Karan’ı yitirdik!

   AK Parti Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Özenli'nin Annesi Mesrure Karan, 83 yaşında yaşama veda etti. Bir süredir böbrek yetmezliği hastalığıyla mücadele eden ve son 3 gündür de Bursa'da özel...

  • KTSO’dan 740 aileye Ramazan yardımı

   KTSO’dan 740 aileye Ramazan yardımı

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle her yıl yapılan Ramazan erzak yardımları bu yıl da muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Karacabey Ticaret ve Sanayi...

  • “19 Mayıs, ülkemizin doğum günüdür”

   “19 Mayıs, ülkemizin doğum günüdür”

   Milliyetçi Hareket Partisi Karacabey İlçe Başkanı Hilmi Kaya, “19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bu anlamlı günün Türk Milleti için çok önemli olduğuna...

  • Karacabey’de Ramazan ayı coşkusu dinmiyor

   Karacabey’de Ramazan ayı coşkusu...

   *Karacabey'de, Ramazan ayının ulviyetine yakışan etkinlikler bu yıl da hız kesmeden devam ediyor. Karacabey Belediyesi, bu yıl da Dayı Karacabey Derneği iş birliği ile bakıma ve yardıma muhtaç yaklaşık bin...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR