“Emanetlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız!”

CHP’li Başkan Avil’den kurtuluş günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Avil mesajında şu ifadelere yer verdi;  “Batılı emperyalist devletlerin desteklediği yunan güçleri 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eder. Ardından bütün Ege illeri başta olmak üzere Bursa, Bilecik, Eskişehir ele geçirilir.

30 Ağustos 1922 günü Dumlupınar’da yapılan Başkomutan Meydan Savaşı’nda, Yunan kuvvetleri bozguna uğrar. Batıya doğru kaçan Yunan kuvvetlerini takip eden Türk birlikleri 9 Eylül 1922’de İzmir’e girerek bu güzel şehrimizi düşmandan kurtarır.

Artık her cephede bozulan düşman geri çekilmektedir. Karacabey’de Yunan zulmünü yaşayan bir şehrimizdir.

Türk ordusu, 14 Eylül 1922 günü Karacabey’i düşman işgalinden kurtardı.

Mustafa Kemal, Nutuk’ta Yunanlara karşı kazanılan savaşı şu sözlerle dile getiriyordu. “Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât, Türk ordusunun, Türk Subaylar ve kumanda heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihte bir daha tesbit eden muazzam bir eserdir. Bu eser Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık fikrinin ölümsüz abidesidir. Bu eseri vücuda getiren bir ulusun evladı, bir ordunun başkumandanı olduğumdan ilelebet mesut ve bahtiyarım.”

Karacabey, tıpkı o günlerde olduğu gibi, bugün de bağımsızlık ve kurtuluş ateşinin heyecanını yüreğinde yaşatmakta; o ateşten günlerin coşkusunu yeni yetişen evlatlarına miras olarak bırakmaya çalışmaktadır.

Karacabeyliler bilir ki, çağı yakalayabilmiş, günümüzün modern ve saygın devletleri arasında yer almak çabası içerisinde; laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma iddiasındaki Türkiye Cumhuriyeti’nde özgür, bağımsız ve egemen bir toplum olarak yaşayabilmek, ancak geçmişteki kazanımlara sahi çıkmak, ulusal şahlanış ve direnişimizin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk ve onun dava arkadaşlarının bizlere emanet ettiklerine sahip çıkmakla mümkündür.

Bu bilinç, ulusal egemenliği yok etmek, demokrasiyi askıya almak ve bir diktatörlük oluşturmak yolunda karşımıza çıkacak her türlü girişime karşı direnmeyi ve etkisiz hale getirmeyi gerektirir. Bu anlayış ve bilinç ulusumuzu oluşturan her bireyde vardır. Çok yakın geçmiş bunu göstermektedir.

CHP ilçe örgütü, her biri birer Kuvay-ı Milliye kahramanı olan kuruculardan aldığı Kuvay-ı milliye ruh ve bilinciyle Cumhuriyetimizin bugüne dek elde ettiği kazanımlara sahip çıkma azim ve kararındadır.

CHP ilçe örgütü, çağdaşlaşma, modernleşme ve aydınlanma için gerekli olan kazanımlara sahip çıkmanın, vatana sahip çıkmak, özgürlük ve egemenliğe sahip çıkmak, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak olduğunun bilincindedir.

İşgal altında geçen o acılı günlerde verilen Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda yaşamını yitiren aziz şehitlerimiz ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Karacabey CHP İlçe Örgütü olarak, tüm Karacabeylilerin 14 Eylül Kurtuluş Günü’nü kutlar, saygılar sunarız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir