Karacabey Meltem Gazetesi
» 
‘Ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak’
a aa
Tarih : 28 Haziran 2016 12:06
‘Ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak’
‘Ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak’
reklam

*Bursa BUTTİM İş Merkezinde binlerce çiftçiyle iftar yemeğinde buluşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çıkarılacak kanunla Türkiye’de ekilmeyecek arazi kalmayacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bursa Ticaret Merkezi’nin bahçesinde çiftçilere iftar verdi.
İftarda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dünyada yaşanan terör olaylarına değindi. Dünyada ve bölgemizde terör sebebiyle kan ve gözyaşı olduğunu söyleyen Bakan Çelik, “Dünyada ve bölgemizde aç var. Komşusu açken tok yatan var. 34 ülkede yaşayan milyonlarca insan gıdaya ulaşmakta zorluk yaşıyor. Dünyada 80 ülkede suya ulaşma da sıkıntı var. Oysa bize 21. yüzyılın bilgi çağı olacağını söylediler. 21. yüzyıl bir terör ve şiddet çağı olarak karşımıza çıktı” ifadelerini kullandı.
Bursa ve ilçelerdeki çiftçilerin buluştuğu iftar yemeğine Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yozgat, AK Parti Belediye Meclis üyeleri, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Arzu Uray ve yönetimi, Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tarımsal Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdürü Tarık Tezel, Matlı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, KSTO Başkanı Naci Güncü, Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Ova Köyleri Sulama Birliği Başkanı Sami Özseçen ve çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.
‘Yanı başımızda yeni bir dünya savaşı var’
Suriye’de yaşanan savaşa da değinen Bakan Çelik, yanı başımızda yeni bir dünya savaşı yaşandığını söyledi. Akdeniz’in akan kanlarla aldeniz haline geldiğini belirten Bakan Çelik, “İslam alemi kendisini çek etmelidir. Kendisine dönüp bakmalıdır. Dinimizin adı İslam, barış dini. Ama coğrafyamızda yaşananlara baktığınızda barış ile terörü aynı yerde tutmak mümkün değil. Müslümanım diyen herkes, yaşanan bu olaylardan ibret almalıdır. Çare öze dönüştür” şeklinde konuştu.
‘Ya milletin, ya kandilin yoluna girecekler’
Ülkemizde yaşanan terör olaylarının milleti üzdüğünü hatırlatan Bakan Çelik, terörle mücadelenin kökü sökülüp atılıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Bakan Çelik konuşmasına şöyle devam etti:
“Ya milletin yoluna girecekler, ya da Kandil’in yoluna girecekler. Gündüz külahlı, gece silahlı kişilere artık kimseye müsamaha göstermeyecek. Bin yıldır bu topraklarda kardeşlik var. Bu topraklarda kardeşlik barınacak, kalleşlik barınmayacak. Doğmamış çocuğun annesini, babasını öldüren bu örgüte karşı ne verecek bir avuç toprağımız var, ne bir avuç yaprağımız var”
‘Batı sırtını döndü’
Batı dünyasının terör konusunda ilkeli durmadığını hatırlatan Bakan Çelik, Batı’nın mültecilere sırtlarını döndüğünü belirtti. İngiltere’de Avrupa Birliği’yle ilgili yapılan referanduma da değinen Bakan Çelik, “Batı ,battı gitti. İngilizler bir kararda aldılar zaten ve bu kararın ne anlama geldiğini herkes iyi düşünmüştür. Başkalarına huzurlu gelecek vaat edenlerin, kendi ülkelerinde ne hale geldiklerini görüyoruz. İngiltere’deki olayın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Utanmadan sıkılmadan soykırım iddiası ile bu aziz millete çamur atmaya çalışanların, kendilerini aynaya bakmaya davet ediyorum. Aynaya baktıkları zaman Ortaçağ’ı görecekler. Onların Ortaçağ’da yaptıkları Türk milletinin geçmişinde yok. İnsanları sabun yapan ve gaz odalarında zehirleyen anlayışlar, bizim milletin tarihinde yok. Önce kendi geçmişlerine baksınlar. Bizim ecdadımız tarihe şeref vermiştir. Biz milletlerin dili ve diniyle uğraşsaydık, Balkanlar’da bugün İslam’dan başka hiçbir din olmazdı” dedi.
‘Dünya ekonomisi telefonsuz televizyonsuz olabilir ama buğdaysız olmaz’
Tarımın ekonomideki önemini hatırlatan Bakan Çelik, dünya ekonomisinin telefonsuz, televizyonsuz olabileceğini, ama buğdaysız olamayacağını söyledi. Tarımın öneminin net bir şekilde ortaya çıktığını aktaran Bakan Çelik, “Avrupa Birliği ülkeleri bütçelerinin yüzde 40’ını tarıma ayırıyor. Bizde bütçemizin 1.6 milyar lirasını tarıma ayırıyoruz. Ama buradaki çiftçi kadrosunu görünce, çiftçilerin daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. Şu anda gelişmiş ülkeler, kendi topraklarının dışında başka ülkelerden toprak kiralıyorlar. Amerika, Çin gibi ülkeler Hindistan, Ortadoğu, Afrika gibi ülkelerde 200 milyon hektar araziyi kiraladılar. Tarımın gelecekte ne kadar önemli olacağını, su, enerji ve gıdanın ne kadar önemli olacağını bildikleri için arazi kiralamaya gittiler” şeklinde konuştu.
‘Ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak’
Önümüzdeki günlerde yeni bir yasa üzerinde çalışacaklarını söyleyen Bakan Çelik, “Şimdi kanun getiriyoruz. Türkiye’de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak. Türkiye’de her yer ekilecek. İnsanlarımıza sağlıklı gıdalar, besinler sunacağız. Şu anda 24 milyon hektar arazimiz var. Amacımız bunu küçültmek değil, büyütmek. Tarıma elverişli arazileri, daha da verimli hale getireceğiz. Ovalara beton değil, fidan dikeceğiz” dedi.
184 ova sit alanı olacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni bir çalışmayla Türkiye genelindeki 184 ovayı sit alanı haline getireceklerini belirten Bakan Çelik, “Bursa’mızın 17 ilçesi var. Buradaki toprağımızın özelliği nedir, ne yapılması gerekiyor, bunların üzerinde çalışıyoruz. Türkiye genelinde 900 ilçemizde çiftçilerimizle görüşerek atılması gereken adımları atacağız. Bu çalışmanın sonunda Havza Bazlı Destekleme Modeli’ni hayata geçireceğiz. Ağustos ayında bunu ilan edeceğiz. Bundan sonra masada olmayacağız sahada, tarlada olacağız” dedi. Bakan Çelik konuşmasının ardından çiftçi kadınlarla sohbet etti.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • KARACABEY’DE SU KESİNTİSİ

   KARACABEY’DE SU KESİNTİSİ

   BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Karacabey’de zaman zaman su kesintisi yapılacağı belirtildi. BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Gazi,...

  • Belediye’den ‘Spor Kompleksi’ hamlesi

   Belediye’den ‘Spor Kompleksi’ ha...

   Son dönemde elde ettiği sosyal, kültürel ve ekonomik başarıların yanı sıra, sportif açıdan da dikkat çeken başarılara imza atılan Karacabey’de, şimdi de spor kompleksi heyecanı yaşandığı...

  • Kırmızı Et’de yeniden Karaca dönemi

   Kırmızı Et’de yeniden Karaca dönemi

   Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin ertelenen 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirildi. Genel Kurul'da mevcut Başkan Nuri Karaca, yeniden başkan seçilerek güven...

  • İstiklal’li Deniz gururumuz oldu!

   İstiklal’li Deniz gururumuz oldu!

   Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın düzenlediği, “Madalyalı Şehir” konulu resim yapma yarışmasında, Karacabey İstiklâl Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Deniz Akbaba, yaptığı eser ile Türkiye üçüncüsü...

  • Akçakoyun’dan Mehmetçiğe destek

   Akçakoyun’dan Mehmetçiğe destek

   Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na bir destek de Akçakoyun Mahallesi'nden geldi. Mehmetçik için seferber olan Akçakoyun Mahalle halkı anlamlı ve örnek bir davranışa...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR