Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Domates üreticisi perişan
a aa
Tarih : 30 Temmuz 2013 0:00
Domates üreticisi perişan
Domates üreticisi perişan
reklam

 Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin domates üretiminde dünya sıralamasında dördüncüsü olduğunun altını çizerek, önemli üretim alanlarından Karacabey ovasındaki mildiyö hastalığına değindi.

Karacabey'de 87 bin 350 dekar üretim alanında 660 bin ton salçalık domates ve 38 bin 800 ton sofralık domates üretildiğinin bilgisini veren Bayraktar, hastalıklar nedeniyle binlerce ton domatesin çürüdüğü ve çiftçilerin çok büyük zarara uğradığı belirtti.

Son günlerde binlerce ton domatesin çürümesine sebep olan mildiyö hastalığında sıcaklığın 19-22 derece ve orantılı nemin yüzde 80 ve üzerinde olduğunda salgın görüldüğünü bildiren Bayraktar, hastalıklı bitki artıkları ve meyvelerin toplanıp imha edilmesi, domates tarımının sabah ve akşam çiğ tutmayan güneye bakan yerlerde yapılması, hastalığın her yıl epidemi oluşturduğu yörelerde sırık domatesçiliği yapılması, sıraların hakim rüzgar yönünde olması gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, ilaçlı mücadeleye çevredeki domates yapraklarında 3-5 milimetre çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde hastalık için uygun koşullar gerçekleşir gerçekleşmez başlanması, mildiyö daha çok yaprakların altında olduğu için ilaçlama sırasında mutlaka yaprak alt yüzeylerinde ve bitkinin her tarafında bir ilaç tabakası oluşturmaya özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Bayraktar, kimyasal mücadelenin mutlaka bir uzman tavsiyesi üzerine alınan reçete ile profesyonel uygulayıcıyla yapılmasının yerinde olacağına dikkati çekti.

Hastalıkların önlenmesinde kültürel mücadelenin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti, "Kimyasal ilaçlarla mücadele her zaman son başvurulacak çaredir. Hastalık bitkiye bulaşmadan önce kültürel tedbirlerle önlemler alınması gerekir. Bu tedbirlerle hastalığın yayılması önlenemediğinde, hastalık yaygınlaşmadan koruyucu olarak kimyasal mücadele yapılmalıdır. Hastalık yaygınlaştıktan sonra yapılacak işler hem az hem de zordur. Sebzecilikte başarı çeşit seçimi ve uygun yetiştirme tekniği yanında büyük ölçüde bilinçli yapılan hastalık mücadelesine bağlıdır. Hastalık, zararlı ve yabancı otların mücadelesinde kullanılan bitki koruma ürünlerinin yanlış kullanılması, bitkilerde fitotoksisite, etkisizlik, tarımsal ürünlerde kalıntı ile iç ve dış pazarlarda problemlerin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Söz konusu durumlarla karşı karşıya kalmamak için bir tarım danışmanı ile birlikte çalışmanın ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il, ilçe müdürlüklerinde yardım alınması yerinde olacaktır" dedi.

Bayraktar, ülke genelindeki domates üretimi hakkında yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) dünyada 4 milyon 734 bin 356 hektar alanda 159 milyon 23 bin 383 ton domates üretildiğini kaydetti. Bayraktar, 48,6 milyon tonunun Çin, 16,8 milyon tonunun Hindistan, 12,6 milyon tonunun ABD, 11 milyon tonunun Türkiye, 8,1 milyon tonunun Mısır, 6,8 milyon tonunun İran, 6 milyon tonunun İtalya, 4,4 milyon tonunun Brezilya, 3,8 milyon tonunun İspanya, 2,6 milyon tonunun Özbekistan tarafından gerçekleştirildiğini belirttiğini bildirdi. Domates üretim alanında Çin'in 985 bin 903 hektarla birinci sırayı aldığı, Hindistan'ın 865 bin hektar alanla bu ülkeyi izlediği bilgisini veren Bayraktar, şunları kaydetti: 

"Türkiye, domates üretim alanında 269 bin 584 hektar alanla üçüncü durumda. Nijerya 264 bin 430 hektar alanla dördüncü, Mısır 212 bin 446 hektar alanla beşinci, İran 183 bin 931 hektar alanla altıncı, Kamerun 150 bin hektarla yedinci, ABD 148 bin 730 hektarla sekizinci, Rusya 117 bin hektarla dokuzuncu, İtalya 103 bin 858 hektarla onuncu sırada. Dikkat çekici olan, verimdeki farklılıktır. ABD, Türkiye'nin domates üretim alanının yüzde 55'i kadar bir alanda domates tarımı yaparak, Türkiye'den fazla domates üretmektedir."

Bayraktar, Domates üretim alanında Çin ve Hindistan'ın ardından gelen Türkiye'nin ABD'deki verim seviyesine ulaşması halinde üretimini ikiye katlayabileceğini bildirdi.

Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Dünyada ortalama domates verimi hektar başına 33,6 tonken, Türkiye'de 40,8 tonu bulmaktadır. Ülkemizde domates tarımında dünya ortalamasının üzerinde bir verim alınmasına rağmen Türkiye verim sıralamasında ülkeler arasında 48'inci sıradadır. Öyle ki hektar başına verim dünyada ilk sırada yer alan Hollanda'da 478,8 tonu, Belçika'da 460,8, Norveç'te 423,8, İngiltere'de 415,7, İrlanda'da 413,2, İzlanda'da 401,3, Danimarka'da 355, Finlandiya'da 352,3, İsveç'te 282,1, Avusturya'da 272,4 tonu geçmektedir. Üretimde dünya üçüncüsü olan ABD'de ise 84,9 tona yaklaşmaktadır. En büyük üretici Çin'de hektar başına verim 49,3 ton, ikinci sıradaki Hindistan'da 19,5 tondur. Önemli üreticilerden Mısır'da 38,2, İran'da 37,1, İtalya'da 57,3, Brezilya'da 61,8, İspanya'da 76,6, Özbekistan'da 44,6 ton dolaylarındadır. En az verim ise 1,6 tonla Somali'de."

Türkiye'de domates yetiştiriciliğinin oldukça geç bir zamanda, 1900'lü yıllarda Adana'da başladığını bildiren Bayraktar, "Yıllara göre değişmekle beraber domates bugün toplam sera üretimimizin yüzde 48-52'sini oluşturmaktadır. Sera domates alanında ve üretiminde en büyük paya Antalya sahiptir. Antalya'daki örtü altı alanlarının yüzde 44,3'ünü domates kaplamaktadır" dedi.

Örtü altı tarımında yaygın olarak yetiştirilen en önemli sebze türlerinden biri olan domatesin gerek iç tüketimde, gerekse ihracatta şansı yüksek bir ürün olduğunu vurgulayan Bayraktar, yıllara göre değişmekle birlikte Türkiye'nin ihracatında son yıllarda Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Yunanistan ve Almanya'nın önemli payı olduğunu belirtti. 

Etiketler :

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • Öğrencileri karne heyecanı sardı

   Öğrencileri karne heyecanı sardı

   *Karne günü geldi-çattı. Okullarda bugün ilk dönem için son ders zili çalacak. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği bugün, aileler için de heyecan dorukta. Kimi karneler sevindirecek; kimileri hayal...

  • Ayhan Salman Radyo Yörem’de

   Ayhan Salman Radyo Yörem’de

   AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, 19 Ocak Cuma (bugün) saat 17.00'de Radyo Yörem'in konuğu olacak. Bursa'daki radyoların ortak olarak yayınladığı 'Bursa Gündem'in bu haftaki konuğu, AK Parti Bursa İl...

  • İHH’nin 32. Yardım Tırı bugün uğurlanıyor

   İHH’nin 32. Yardım Tırı bugün u...

   Karacabey İHH Temsilciliği, Suriye'nin İdlip kentindeki sivillere gönderilmek üzere hazırladığı 32. Yardım Tırı'nı bugün uğurluyor. Suriye'de zor günlerden geçen halka yardım elini uzatmak isteyen herkesi...

  • Ziraat Odası’ndan Tarım Toplantısı’na davet

   Ziraat Odası’ndan Tarım Toplant...

   Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem 23 Ocak 2018 Salı günü saat:10.30'da Ticaret Borsası'nda tarım ile ilgili sorunların dile getirileceği bir toplantı düzenleyeceklerini duyurdu. Erdem, “Odamız...

  • Yaralı şahinlere sahip çıktılar

   Yaralı şahinlere sahip çıktılar

   Karacabey Belediye personeli Levent Özkan ile Serhat Güler, ayrı zamanlarda buldukları iki yaralı şahine sahip çıktı. İki personel, yaralı şahinleri ölüme terk etmek yerine zabıta aracılığıyla Yaban Hayatı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR