Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“Cumhuriyetinin yılmaz savunucuları olacağız”
a aa
Tarih : 30 Ağustos 2013 0:00
“Cumhuriyetinin yılmaz savunucuları olacağız”
“Cumhuriyetinin yılmaz savunucuları olacağız”
reklam

Karacabey Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Haluk Aka, Anadolu topraklarından çıkarılmak ve yok edilmek istenen Türk Ulusu'nun, 91 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalizmin silahlı güçlerine karşı tarihi bir zafer kazandığını hatırlattı.

Ülkemizin bağımsızlığı için canlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha saygıyla andıklarını dile getiren Aka, şu ifadelere yer verdi:

“Mustafa Kemal Atatürk 1 Eylül 1922 tarihli bildirisinde ordularına şöyle sesleniyordu: 'TBMM orduları! Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesinde, zalim ve mağrur bir ordunun asıl kuvvetlerini inanılamayacak kadar az bir sürede imha ettiniz. Büyük ve soylu milletimizin fedakârlıklarına layık olduğunuzu kanıtlıyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk Ulusu geleceğinden emin olmaya haklıdır.'

Bu zafer, bağımsız, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturmuştur.

Ancak o günlerde Anadolu'yu işgal ederek Türk Ulusunu köleleştirmek isteyen emperyalist güçler, amaçlarından hala vazgeçmemişler; işbirlikçi yandaş örgütleri ile sinsi emellerini gerçekleştirmek yolunda önemli gelişmeler kaydetmişlerdir.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Ulusu ile bütünleşmiş olarak laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizi savunma görevini kararlılıkla sürdürecek, Atatürk Cumhuriyetinin yılmaz savunucusu olacaktır.

Batılı emperyalist oryantalist tarihçiler tarafından ısrarla 'Türk-Yunan Savaşı' olarak takdim edilen Kurtuluş Savaşımızın tasvirine Atatürk'ün Hâkimiyet-i Milli gazetesinde verdiği yanıt 'Yunan ordusu emperyalizmin üzerimize sürdüğü son ordudur' tespitinin altında yatan gerçek, anti-emperyalist ve enternasyonal modernist bilinçtir. 30 Ağustos zaferi, askeri plandaki Atatürk'e has kurmay bilincinin halkı örgütleyen anlayışından çıkan bir kahramanlık destanıdır. 26 Ağustos'ta başlayan ve 9 Eylül'de emperyalizmin İzmir'de denize döküldüğü yerde biten bağımsızlık yürüyüşümüzden günümüze kalan miras ise emperyalizmin denize dökülmesinin zorunluluğudur.

Bu bilinçle, ülkemizi ve ordumuzu Kuzey Irak'tan kuşatan, Karadeniz'den tehdit eden, Montrö anlaşmasının delinerek boğazlarımızdan Amerikan savaş gemilerini geçiren,  Atlantik ittifakının artık bir kırılma noktasına geldiği ve bağımsızlığımızı tehdit eden bir konuma ulaştığı tespitinden hareketle, bağımsızlığımızdan vazgeçmeyeceğimizi ve ulusal ittifakla emperyalizmi bir kez daha denize dökeceğimizi ilan ederiz.

26 Ağustos 1922 tarihinden önce Yunan mevzilerini denetleyen Cemiyet-i Akvam (Birleşmiş Milletler) üyeleri Atatürk'e 'Bu mevzileri nasıl geçeceksiniz?' diye sorduklarında aldıkları yanıt 'Türk askeri ayağını basar ve o mevzileri geçer' olmuştu. Atatürk'ün dediği gibi Türk askeri ayağını basmış ve o mevzileri geçmiştir.

Bu mutlu günde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve O'nun devrim ve ilkelerini yaşatanları şükran ve minnetle anıyoruz.

30 Ağustos zaferimizin 91. yıldönümünde,  Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran halkımıza ve devrimle kurulan Türkiye Cumhuriyetimizin ordusu TSK mensuplarımıza 'kutlu olsun' dileklerimizi iletiyor ve ülkemizin bağımsızlığı için canlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Ulusumuzun ve tüm ADD üyelerinin bayramı kutlu olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!” 

Etiketler :

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • “Tek taraflı sözleşme çiftçinin belini büküyor!”

   “Tek taraflı sözleşme çiftçinin bel...

   Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Düzen ve Ozan Pullu dün Atatürk Kent Meydanı'nda hizmet veren Kahve 6'da basınla bir araya geldi. Tek taraflı sözleşme ve briksin...

  • Mehmetçiğe anlamlı destek!

   Mehmetçiğe anlamlı destek!

   Karacabey Uluabatlı Hasan İlkokulu öğretmen ve öğrencileri, Mehmetçik için tek yürek oldu. Türk askerine destek amaçlı gerçekleştirdiği 3 anlamlı projelere imza atan Uluabatlı Hasan İlkokulu tüm kesimlerce...

  • AK Kadınlar’dan Kaymakam’a ziyaret

   AK Kadınlar’dan Kaymakam’a...

   Adalet ve Kalkınma Partisi Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Özenli ve yönetimi geçtiğimiz hafta Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu'yu makamında ziyaret etti. Başkan Özenli ve yönetimine...

  • Kuşku dolu intihar Kuşlu Ailesi’ni yasa boğdu!

   Kuşku dolu intihar Kuşlu Ailesi’...

   *Arkadaşlarına telefon ederek intihar edeceğini ve annesi ile babasının kendisini affetmesini söyleyen Şahin Kuşlu bu görüşmeden beş dakika sonra Akçasusurluk'taki çiftlik evlerinin bahçesinde ölü...

  • Orumdaş güven tazeledi

   Orumdaş güven tazeledi

   Karacabey Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası'nın, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul'da mevcut Başkan Nusret Orumdaş güven tazeledi. 240 üyeden 106'sının oy kullandığı, tek listeyle...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR