Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“Cumhuriyet Kokteyli”ne büyük ilgi
a aa
Tarih : 30 Ekim 2014 9:18
“Cumhuriyet Kokteyli”ne büyük ilgi
Karacabey Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyetin 91. yıldönümünü kokteyle kutladı. Dernek lokalinde gerçekleşen kokteylde, Cumhuriyet müziklerini ellerinde Türk bayrakları eşliğinde coşkuyla söyleyen konuklar, unutulmaz bir gece yaşadı.
“Cumhuriyet Kokteyli”ne büyük ilgi
reklam

Karacabey Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyetin 91. yıldönümünü kokteyle kutladı. Dernek lokalinde gerçekleşen kokteylde, Cumhuriyet müziklerini ellerinde Türk bayrakları eşliğinde coşkuyla söyleyen konuklar, unutulmaz bir gece yaşadı.
ADD Karacabey Şubesi, Atatürk’ün, ‘Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ dediği gecenin 91. yıl dönümündeki kokteyle vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Dernek lokalinde yapılan etkinliğe katılan konukları tek tek kapıda karşılayan Şube Yöneticileri, milli birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan mesajlar verdi.
ADD Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Çeki, günün önemini belirten konuşmasında, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal, 28 Ekim 1923 tarihinde İsmet Paşa ve Fethi Bey’i akşam yemeğine davet eder. Mustafa Kemal’i ziyaret amacı ile gelen Afyonkarahisar Milletvekili Ruşen Eşref Bey ve Rize Milletvekili Fuat Bey de yemeğe katılır.
Hararetli konuşmaların yapıldığı bu yemekli toplantıda bir ara Mustafa Kemal ayağa kalkarak, ‘Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ der.
Orada bulunanlar şaşkınlık ve sevinçle Mustafa Kemal’in coşkusuna katılırlar.
İsmet Paşa dışındaki konuklar izin isteyerek yemekten ayrılır. Baş başa kalan Mustafa Kemal ve İsmet Paşa, Anayasanın 1. maddesinin ‘Türkiye Devleti’nin yönetim şekli Cumhuriyettir’ ifadesinin yer aldığı dilekçeyi hazırlar. Dilekçe 29 Ekim 1923’de toplanan Halk Partisi genel kurulunda görüşülüp kabul edilerek meclise havale edilir.
Aynı gün saat 15.00’te toplanan mecliste değişiklik dilekçesi görüşmeleri başlar. Lehte ve aleyhte konuşmalar olur. Son konuşmayı yapan İsmet Paşa, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Kime sorarsanız sorun, bu cumhuriyettir. Doğan çocuğun adıdır. Ama bu ad başkalarına hoş gelmezmiş, varsın gelmesin’ dedikten sonra verilen değişiklik önergesi okunur ve üyelerin oylarına sunulur ve ‘Yaşasın Cumhuriyet’ haykırışları arasında değişiklik kabul edilir. Ardından, toplantıya katılan tüm vekillerin oyları ile Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanı seçilir.
Daha sonra Cumhuriyetimizi güçlendirecek ve koruyacak bir çok kararlar alınır.
Böylece Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk halkına en çok yakışan yönetim şekli cumhuriyettir’ sözü gerçekleşmiş olur.
Cumhuriyet yönetimi sayesinde ülkemiz komşularımızdan daha modern ve rahattır.
Zaman zaman cumhuriyetimize kastetmek isteyen yabancı ve yerli işbirlikçiler olmuştur. Türk halkının azim ve kararlılığı bu tehlikeleri her zaman bertaraf etmesini bilmiştir.Güç şartlarda bağımsızlık savaşını kazanıp Cumhuriyetimizi kuran başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ile anıyor, kurdukları Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağımıza söz veriyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.
Fahri Çeki’nin konuşmasının ardından konuklar, Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı.

kokteyl2

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANMADI!

   YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANMADI!

   Meltem Gazetesi’nin 30 Ekim 2018 tarihli sayısında yer alan, "Yalancının mumu yatsıya kadar yanmadı" başlığı altında Ergün Koç'un, sit alanında kaçak inşaata göz yumduğu için Karacabey 1. Asliye Ceza...

  • Yerel seçimler milli uzlaşmanın anahtarı olabilir mi? -1-

   Yerel seçimler milli uzlaşmanın anahta...

   AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI Milli uzlaşma nedir? Milli uzlaşma, milleti meydana getiren yurttaşların; farklılıklarına rağmen, yurdun bütünlüğü, milletin birliği ve esenliği için ortak hukuk ve gelecek için...

  • MHP Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı

   MHP Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı

   Milliyetçi Hareket Partisi Karacabey İlçe Teşkilatı geçtiğimiz Cumartesi günü Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Gazi Mahallesi Ortaokul Caddesi üzerinde bulunan merkez ofisi açılışına...

  • “Türkiye yeniden Atatürk Dönemi’ne girmiştir”

   “Türkiye yeniden Atatürk Dönemi’...

   Vatan Partisi Karacabey İlçe Başkanı Hüseyin Kurur, Türkiye'nin yeniden Atatürk Dönemi'ne girdiğine dikkat çekerek, “Atatürk'ün yükselişi, herkesi kucaklamaktadır. Milletin bütün güçleri, Atatürk'te...

  • Trakya Birlik’te yeni dönem!

   Trakya Birlik’te yeni dönem!

   284 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, hafta sonu Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Genel Kurul'da, 3 ay önce trafik kazasında yaşamını yitiren Namık Koç'un yerine Muharrem Kurt seçildi. 284...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR