Çırak öğrenci kayıt duyurusu

Karacabey Mesleki Eğitim Merkezi çalışma takvimine göre, “Ara dönem çırak öğrenci kayıtları”nın 02 Ocak – 03 Şubat tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.
Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Sezgin Ak, “En az ilköğretim okulu mezunu olup, 3308 sayılı kanun kapsamındaki bir işyerinde fiilen çalışan 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış bünyesi ve sağlık durumu çalıştığı işe uygun kişilerin Mesleki Eğitim Merkezi’ne başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. 19 yaşını geçmiş ancak, daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş kişiler de çıraklık eğitimine kayıt yaptırabilirler” diye konuştu.
İşyerleri sahiplerini de uyaran Ak, “3308 sayılı kanunun 13. maddesine göre; kanun kapsamındaki meslek alanlarında faaliyette bulunan işyerleri 19 yaşından gün almamış kişileri çıraklık sözleşmesi yapmadan yanlarında çalıştıramazlar.
Çırakların kayıtlarını yaptırıp sözleşmeli çırak olarak çalışmalarının sağlanması hem çırağın kendisine, ailesine hem de işyeri sahibine büyük avantajlar sağlamaktadır. Sözleşmeli olarak okula kayıtlı çıraklarımız her şeyden önce ‘Sosyal Güvence’ altına alınırlar. Yani çıraklarımıza kayıtlı olarak çalıştıkları çıraklık süresi boyunca İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası primleri devlet tarafından ödenmektedir.
İşyerinde çalışan ve eğitime alınan çırakların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi işverenlerin maddi yükünü hafiflettiği gibi çırak öğrencilere ödenen ücretler de her türlü vergiden muaf tutulmuş ve işverene gider olarak gösterebilmesi sağlanmıştır.
Ayrıca teorik meslek eğitimi gören çıraklar işyerine daha faydalı olmakta, yapılan üretimin kalitesinin yükseltilmesine, verimin artmasına katkı sağlamaktadır.
Çıraklık sisteminin avantajlarından yararlanmak isteyen işverenler yanlarında çalıştırdıkları çırakların kayıtlarını 02 Ocak – 03 Şubat 2014 tarihleri arasında yaptırmaları gerekmektedir. Bu vesileyle çıraklarımıza ve işverenlerimize hayırlı işler ve bol kazançlar diliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir