Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“Çin ile ticari işbirliği güçlendirilmeli”
a aa
Tarih : 08 Kasım 2018 18:02
“Çin ile ticari işbirliği güçlendirilmeli”
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek;
“Çin ile ticari işbirliği güçlendirilmeli”
reklam

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çin’in haber ajanslarından Xinhua News’e konuştu. Perinçek, “Çin ile ticari işbirliğinin güçlendirilmesi, Türkiye’nin sanayilerine taze bir ivme kazandıracak ve ülkenin durgunluk bataklığından kurtulmasına yardım edecek” dedi.
Perinçek, özel röportajda şunları söyledi:
“Pazartesi günü Şanghay’da açılan ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Türkiye’nin ihracatı için ‘büyük bir fırsat’ sunuyor ve Türkiye böylelikle Çin ile birlikte ticaret açığını daraltacak. İki ülke arasındaki dengesiz ticaret ilişkilerini geliştirmeye büyük katkıda bulunacak ve ihracatlarımızı genişletmek ve endüstrileri desteklemek için daha fazla alan arayacağız.
Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan konumuyla büyük coğrafi avantajlara sahip olan Türkiye, mevcut zorluklara rağmen ekonomisini canlandırma potansiyeline sahiptir. Fakat Türkiye yüzünü, Çin ve diğer Asya ülkelerine dönmediği takdirde, mevcut Batı ekonomik ve ticari sistemi altında ekonomik sıkıntılarına çözüm bulamayacaktır.
Üretkenliğini geliştirmesi Türkiye için çok önemli ve Çin, Türkiye için en iyi işbirliği ortağı. ABD’nin Çin’e ithalat vergisi uygulayarak ticaret savaşını tetiklediği bu dönem, Türkiye ve Çin’in ticaret ve yatırımlarını arttırması için en doğru zamandır.”
Çin’i 10′ aşkın kez ziyaret ettiğini belirten Perinçek, hem devlete ait firmaların hem de özel firmaların uluslararası ticaret alanında rekabet etmesine ve inovasyon sektöründe hızla ilerlemesine olanak sağlayan Çin reformunu ve açılma politikasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.
Perinçek, Çin’in başarısının dünyaya önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ve gelişmekte olan ülkelere ve Türkiye’ye iyi bir örnek oluşturduğunu vurguladı. Perinçek, Çin’den denizcilik, tarım, enerji, tıp ve yapay zeka alanlarında Türk şirketlerine taze teşvikler sağlamak ve aynı zamanda yıpranan demiryolu sistemini iyileştirmek için daha fazla yatırım yapmasını beklediğini ifade etti.
Perinçek, 1978’den bu yana Çin’in ekonomik başarısının ve sosyal gelişiminin şahidi olarak, Çin’i “insanlık için umut” ve “küresel ekonominin bir göstergesi” olarak tanımladı. “Çin’in giderek artan etkisini, kaotik ve düzensiz uluslararası siyasi ve ekonomik sistemlerde, olumlu bir işaret olarak görüyoruz” diyen Perinçek, “İşbirliğimizi artırabilir ve birlikte daha çok işler başarabiliriz.” şeklinde sözlerine son verdi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Karacabey çocuk istismarı istemiyor!

   Karacabey çocuk istismarı istemiyor!

   Karacabeyli vatandaşlar bugün çocuk tecavüzcülerini protesto yürüyüşü yapacak. Siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin katılmayacağını belirtilen anlamlı yürüyüşle ilgili konuşan vatandaşlar, saat...

  • CHP Gençlik’te yine Acar dönemi

   CHP Gençlik’te yine Acar dönemi

   Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey Gençlik Kolları Başkanlığı'na yeniden İlke Acar getirildi. CHP Gençlik Kolları Başkanı İlke Acar yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Görevi bir kez daha devralmış...

  • Karacabey turizmde patlama yaşayacak

   Karacabey turizmde patlama yaşayacak

   Sahip olduğu birbirinden eşsiz doğal ve kültürel değerleriyle, Bursa tarihinin her döneminde zenginliğiyle ön plana çıkan Karacabey, son yıllarda atılan başarılı adımlar sayesinde turizm potansiyelini gün...

  • Alkışlar “23 Nisan” çocuklarına!

   Alkışlar “23 Nisan” çocuklarına!

   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 99. yılı tüm yurtta olduğu gibi geçtiğimiz Salı günü Karacabey'de de çeşitli törenlerle coşkuyla kutlandı. Türkiye'nin geleceğinin emin ellerde olduğuna dikkat...

  • Otoyol çalışmasında acı olay

   Otoyol çalışmasında acı olay

   İstanbul-İzmir Otoyolu yapım çalışması sırasında hafriyat kamyonundan üzerine çakıl taşı dökülen işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Karacabey etabında yol yapım...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR