Karacabey Meltem Gazetesi
» 
CHP’den demokrasi şölenine davet
a aa
Tarih : 27 Mart 2015 11:32
CHP’den demokrasi şölenine davet
Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, milletvekili adaylarını belirlemek için Pazar günü yapılacak olan ön seçime tüm üyeleri beklediklerini duyurdu.
CHP’den demokrasi şölenine davet
reklam

Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, milletvekili adaylarını belirlemek için Pazar günü yapılacak olan ön seçime tüm üyeleri beklediklerini duyurdu.
CHP Bursa milletvekili adayları, parti üyeleri arasında yapılacak ön seçimle belirlenecek. Karacabey’de Pazar günü sandık başına gidecek olan üyeler, 72 aday adayı arasından 18 kişilik listeyi oluşturacak.
Partisinin demokrasi açısından örnek bir karar aldığını dile getiren CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve demokrasiyi getiren CHP ilklerin partisidir. Partimiz, demokrasinin giderek daraltıldığı günümüzde örnek bir karar aldı. Milletvekili adaylarımızı üyelerimiz belirleyecek. Anlayacağınız kukla milletvekili olmayacak. Pazar günü yapılacak ön seçimde üyelerimiz, TBMM’de görmek istedikleri isimleri kendileri seçecek.
Üyeler, 72 aday adayının yer aldığı listedeki isimlerin karşısında en az 9, en fazla 18 ismi işaretleyerek oy kullanacak. 9’un altında ya da 18’in üzerinde işaretleme yapılan oylar geçersiz sayılacak.
Karacabey’deki ön seçim Cumhuriyet İlkokulu’nda gerçekleşecek. Oy verme işlemi saat 08.00’de başlayacak ve 17.00’de sona erecek. Hazırlıklarımızı tamamladık. Üyelerimizin ulaşım sıkıntıları ile ilgili de önlemler aldık. Tüm üyelerimizi bekliyoruz.
Aday adaylarımızın her birinin Meclis’te Bursa’yı temsil etme yeterliliğine sahip olduğuna inancımız tamdır. 72 aday adayımıza ayrı arı başarı diliyorum” dedi.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İzmir’den ön seçime gireceğini hatırlatan CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, “Genel Başkanımızın milletvekilliği adaylığı için İzmir’den ön seçime girecek. Genel Başkanımızın bu kararı örnektir. Demokrasi açısından anlamlıdır. CHP’ye bu yakışır” diye konuştu.
Ön seçimde kimler oy kullanabilir?
31 Aralık 2014 tarihi ve öncesinde CHP üyesi olan (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirim tarihi dikkate alınır) ve ön seçim bölgesinde ikamet eden kişiler oy kullanabilir. Ayrıca oy kullanmak için ‘Parti Seçmen Kartı’ olması ve kişinin yanında bulunması zorunludur. Yoksa Parti kimliği bulunmalıdır. O da yoksa kimlikle tespit yapılır ancak itiraza uğrayabilir. (İlçe Örgütleri, üye listelerini askıya çıkararak ön seçimde oy kullanacaklar üyeleri kesinleştirir. İtiraz olursa ön seçim İlçe Seçim Kurulunca sonuçlandırılır. Bu işlemlerden sonra üyelere, ‘Parti Seçmen Kartı’ dağıtılır.) Aidat borcunun olması ön seçimde oy kullanmaya kesinlikle engel değildir.
Bir adaya mı, blok listeye mi çarşaf listeye mi oy verilecek?
29 Mart 2015 ön seçimleri çarşaf liste olacaktır. Yani pusulada ön seçim adaylığı kabul edilen bütün üyelerin ismi-soyismi ve yanında işaret konulabilmesi için kutucuk bulunacaktır.
Ön seçimde nasıl ve kaç adaya oy verilebilir?
Seçmen, sandığa atılacak oy pusulasını ve zarfını aldıktan sonra kapalı oy verme yerine girer ve oyunu kullanır.
CHP üyesi oyunu kullanırken oy pusulasında adları yazılı bulunan aday adaylarının karşısına işaret koymak suretiyle tercihini belli eder. İşaret sayısı; o seçim çevresinin ön seçimle belirleyeceği milletvekili adayı sayısından çok ve bu sayının yarısından az olamaz.

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANMADI!

   YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANMADI!

   Meltem Gazetesi’nin 30 Ekim 2018 tarihli sayısında yer alan, "Yalancının mumu yatsıya kadar yanmadı" başlığı altında Ergün Koç'un, sit alanında kaçak inşaata göz yumduğu için Karacabey 1. Asliye Ceza...

  • Yerel seçimler milli uzlaşmanın anahtarı olabilir mi? -1-

   Yerel seçimler milli uzlaşmanın anahta...

   AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI Milli uzlaşma nedir? Milli uzlaşma, milleti meydana getiren yurttaşların; farklılıklarına rağmen, yurdun bütünlüğü, milletin birliği ve esenliği için ortak hukuk ve gelecek için...

  • MHP Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı

   MHP Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı

   Milliyetçi Hareket Partisi Karacabey İlçe Teşkilatı geçtiğimiz Cumartesi günü Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Gazi Mahallesi Ortaokul Caddesi üzerinde bulunan merkez ofisi açılışına...

  • “Türkiye yeniden Atatürk Dönemi’ne girmiştir”

   “Türkiye yeniden Atatürk Dönemi’...

   Vatan Partisi Karacabey İlçe Başkanı Hüseyin Kurur, Türkiye'nin yeniden Atatürk Dönemi'ne girdiğine dikkat çekerek, “Atatürk'ün yükselişi, herkesi kucaklamaktadır. Milletin bütün güçleri, Atatürk'te...

  • Trakya Birlik’te yeni dönem!

   Trakya Birlik’te yeni dönem!

   284 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, hafta sonu Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Genel Kurul'da, 3 ay önce trafik kazasında yaşamını yitiren Namık Koç'un yerine Muharrem Kurt seçildi. 284...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR