Karacabey Meltem Gazetesi
» 
CHP’den demokrasi şölenine davet
a aa
Tarih : 27 Mart 2015 11:32
CHP’den demokrasi şölenine davet
Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, milletvekili adaylarını belirlemek için Pazar günü yapılacak olan ön seçime tüm üyeleri beklediklerini duyurdu.
CHP’den demokrasi şölenine davet
reklam

Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Gönül Avil, milletvekili adaylarını belirlemek için Pazar günü yapılacak olan ön seçime tüm üyeleri beklediklerini duyurdu.
CHP Bursa milletvekili adayları, parti üyeleri arasında yapılacak ön seçimle belirlenecek. Karacabey’de Pazar günü sandık başına gidecek olan üyeler, 72 aday adayı arasından 18 kişilik listeyi oluşturacak.
Partisinin demokrasi açısından örnek bir karar aldığını dile getiren CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve demokrasiyi getiren CHP ilklerin partisidir. Partimiz, demokrasinin giderek daraltıldığı günümüzde örnek bir karar aldı. Milletvekili adaylarımızı üyelerimiz belirleyecek. Anlayacağınız kukla milletvekili olmayacak. Pazar günü yapılacak ön seçimde üyelerimiz, TBMM’de görmek istedikleri isimleri kendileri seçecek.
Üyeler, 72 aday adayının yer aldığı listedeki isimlerin karşısında en az 9, en fazla 18 ismi işaretleyerek oy kullanacak. 9’un altında ya da 18’in üzerinde işaretleme yapılan oylar geçersiz sayılacak.
Karacabey’deki ön seçim Cumhuriyet İlkokulu’nda gerçekleşecek. Oy verme işlemi saat 08.00’de başlayacak ve 17.00’de sona erecek. Hazırlıklarımızı tamamladık. Üyelerimizin ulaşım sıkıntıları ile ilgili de önlemler aldık. Tüm üyelerimizi bekliyoruz.
Aday adaylarımızın her birinin Meclis’te Bursa’yı temsil etme yeterliliğine sahip olduğuna inancımız tamdır. 72 aday adayımıza ayrı arı başarı diliyorum” dedi.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İzmir’den ön seçime gireceğini hatırlatan CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, “Genel Başkanımızın milletvekilliği adaylığı için İzmir’den ön seçime girecek. Genel Başkanımızın bu kararı örnektir. Demokrasi açısından anlamlıdır. CHP’ye bu yakışır” diye konuştu.
Ön seçimde kimler oy kullanabilir?
31 Aralık 2014 tarihi ve öncesinde CHP üyesi olan (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirim tarihi dikkate alınır) ve ön seçim bölgesinde ikamet eden kişiler oy kullanabilir. Ayrıca oy kullanmak için ‘Parti Seçmen Kartı’ olması ve kişinin yanında bulunması zorunludur. Yoksa Parti kimliği bulunmalıdır. O da yoksa kimlikle tespit yapılır ancak itiraza uğrayabilir. (İlçe Örgütleri, üye listelerini askıya çıkararak ön seçimde oy kullanacaklar üyeleri kesinleştirir. İtiraz olursa ön seçim İlçe Seçim Kurulunca sonuçlandırılır. Bu işlemlerden sonra üyelere, ‘Parti Seçmen Kartı’ dağıtılır.) Aidat borcunun olması ön seçimde oy kullanmaya kesinlikle engel değildir.
Bir adaya mı, blok listeye mi çarşaf listeye mi oy verilecek?
29 Mart 2015 ön seçimleri çarşaf liste olacaktır. Yani pusulada ön seçim adaylığı kabul edilen bütün üyelerin ismi-soyismi ve yanında işaret konulabilmesi için kutucuk bulunacaktır.
Ön seçimde nasıl ve kaç adaya oy verilebilir?
Seçmen, sandığa atılacak oy pusulasını ve zarfını aldıktan sonra kapalı oy verme yerine girer ve oyunu kullanır.
CHP üyesi oyunu kullanırken oy pusulasında adları yazılı bulunan aday adaylarının karşısına işaret koymak suretiyle tercihini belli eder. İşaret sayısı; o seçim çevresinin ön seçimle belirleyeceği milletvekili adayı sayısından çok ve bu sayının yarısından az olamaz.

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • Batı Trakya’dan başkan adaylarına açık mektup

   Batı Trakya’dan başkan adaylarına açık...

   AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI Değerli Kardeşlerim, Başkan adaylarından Sayın Temel Karamollaoğlu, Sayın  Doğu Perinçek ve Sayın Selahattin Demirtaş’ın dışındaki adayların her biri değişik zamanlarda Batı...

  • “Aydınlıktan sadece yarasalar rahatsız olur”

   “Aydınlıktan sadece yarasalar ra...

   Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, geçtiğimiz hafta 10 bin öğrencinin katılımı ile tüm Türkiye'de büyük yankı bulan “Başkanımla Okuyorum” etkinliklerinin, geleceğimizin teminatı, bilgili ve okuyan nesiller...

  • Bin ailenin evine iftar yemeği ulaşıyor

   Bin ailenin evine iftar yemeği ulaşıyor

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma konusunda ön plana çıkan ilçelerden Karacabey'de, Ramazan ayının ulviyetine yakışan etkinlikler bu yıl da hız kesmeden devam diyor. Dayı Karacabey Derneği tarafından bakıma ve...

  • “Çözüm Perinçek”

   “Çözüm Perinçek”

   Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Doğu Perinçek, Vatan Partisi'nin 24 Haziran seçimlerine ilişkin bildirgesini açıkladı. "Çözüm Perinçek " ana başlıklı bildirgenin sloganı Herkese İş- Üreten Millet - Teröre Son - Güçlü...

  • Coşkunun adı; 19 Mayıs

   Coşkunun adı; 19 Mayıs

   19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın 99. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Karacabey'de de coşkuyla kutlandı. Geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhuriyet Alanı'nda Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR