Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Büyükşehir’in “Bukart” işkencesi
a aa
Tarih : 11 Haziran 2018 18:25
Büyükşehir’in “Bukart” işkencesi
Yaşlı yurttaşlarımız mahkeme kararının uygulanmasını istiyor!
Büyükşehir’in “Bukart” işkencesi
reklam

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vize işlemlerindeki ücret dayatması, 65 yaş üstü yurttaşların yolcu taşıma araçlarından yararlanmaları ile ilgili devletin verdiği hakkın kullanılmasında sıkıntı yaratıyor.
Belediyenin, metro ve otobüs gibi araçlarından ücretsiz yararlanabilen 65 yaş üstündeki yurttaşların kullandığı “Bukart”ın her yıl yenilenerek vize işlemi yapılması sırasında ücret istenmesi giderek artan tepkilere neden olmaya başladı.
Büyükşehir Belediyesinin, “Bukart”ın vize işlemlerini “Ücretsiz yapmam” dayatmasıyla karşı karşıya kalan yaşlı yurttaşlarımız, yıllardır yaşadıkları işkenceyi dile getirerek sonunda yasal yollardan çözüm arama kararı aldı.
Sorunlarını anlatacak makam bulamadıkları için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran yurttaşlarımız buradan aldıkları “Haklısınız” kararını uygulamayan ve vize işlemlerinde güçlük çıkarmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi’ni sert bir dille eleştirmeye başladı.
65 yaş üstü yurttaşlar adına konuşan emekli astsubay Nazmi Hacer, “Büyükşehir Belediyesi’nin yanlıştaki ısrarına hiç bir anlam veremiyoruz. Devletin verdiği bu hakkı bir çok emekli arkadaşımız kullanamıyor. Büyükşehir, yorgunu yokuşa sürüyor. “Bukart”ı alırken ya da her yıl uygulanan vize sırasında para tahsil etmesi hukuk dışıdır. Bu konuda aldığımız mahkeme kararları uygulanmıyor.
Karacabey Kaymakamlığı bünyesindeki Tüketici Hakem Heyetine 12.12.2017 ‘de başvuruda bulunduk. Heyet 15.01.2018 gün ve 058720180000003 sayılı karar ile hem ilk ödeme, hem de vize işlemleri sırasında alınan ücretleri iptal etti. Bu güne kadar emeklilerimizden alınan ücretlerin tamamı hesaplarına geri yatırıldı. Büyükşehir, bu kez de adeta ceza kesercesine vizelerimizin otomatik yenilenme işlemini iptal etti.
Mahkeme kararının uygulanmasını istiyoruz. Ayrıca vize işlemleri için tüm emekliler ilçelerden Bursa’ya gitmek zorunda bırakılıyor. Her yıl yenilenen vizeler ya otomatik olarak yapılmalı ya da ilçe belediyelerinde vize yapabilecek birim oluşturulmalıdır. Fiziksel sıkıntı yaşayan emeklilerimiz bir vize için Bursa’ya gitmek zorunda bırakılmamalıdır. Bu maddi ve manevi külfettir. Yıllarını ülkesine hizmet vermekle geçiren emeklilere daha fazla sıkıntı yaşatılmamalıdır” dedi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Akşener, Tayfur için güçlü destek istedi!

   Akşener, Tayfur için güçlü destek iste...

   31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala dün Karacabey'de vatandaşlarla buluşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, özellikle ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Akşener, “Biz ekonomiyi konuşmaya...

  • Özkan, vatandaşların her an yanında!

   Özkan, vatandaşların her an yanında!

   Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin dört bir yanında vatandaş buluşmalarına devam ediyor. Göreve geldiği günden bu yana, 'Halil İbrahim Sofrası' buluşmaları ile her hafta farklı bir mahallede...

  • Akkuş, “İYİ Parti’ye desteğimiz tamdır!”

   Akkuş, “İYİ Parti’ye desteğimiz ...

   Cumartesi günü Karacabey'e anlamlı bir ziyaret yapan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Millet İttifakı Adayı Ayhan Tayfur'u içtenlikle desteklediklerini açıkladı. Öncelikle Cumhuriyet Halk...

  • Tuğ, “Çanakkale geçilmez!”

   Tuğ, “Çanakkale geçilmez!”

   Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Süleyman Tuğ, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tuğ, mesajında şu ifadelere yer verdi; “1914 yılında Avrupa'da patlak veren...

  • Çanakkale Destanı unutulmaz!

   Çanakkale Destanı unutulmaz!

   Karacabey'de bugün, Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla törenler düzenlendi. Coşku ve hüznün bir arada yaşandığı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR