Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Bu nasıl sistem?
a aa
Tarih : 02 Ağustos 2018 19:24
Bu nasıl sistem?
LGS açıklandı: 53 puan alan öğrenci yerleştirildi, 98 puan alan öğrenci açıkta kaldı!
Bu nasıl sistem?
reklam

*Karacabey Anadolu Lisesi’ne giremeyen başarılı öğrencilerin velileri şaşkınlık içinde isyan ederken, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na verdikleri dilekçeyle “Adaletsizliğe” çözüm bulunmasını istedi.
* “Rezalet Sistemi” denilen eğitim sistemini eleştiren veliler, hayalleri yıkılan binlerce başarılı öğrencinin travma geçirdiğine dikkat çekti.

LGS açıklandı ancak sonuçları başarılı öğrencilerde büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, velileri “Adaletsizliğe” isyan ettirdi. 30 Temmuz’da açıklanan Liseye Giriş Tercih Sonuçları birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.
Bursa genelinde tercih yapan 35 bin 780 öğrenciden, 32 bin 100’ü okullara yerleştirilirken, 3 bin 600 daha yüksek puanlı öğrenci açıkta kaldı.
Yerel yerleştirmede açıkta kalan öğrenciler büyük bir mağduriyet yaşarken, binlerce başarılı öğrencinin velileri ne yapacağını şaşırmış durumda.
Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na haksızlığa uğradıklarını dile getiren dilekçe verdiklerini belirten veliler, “Çocuklarımız okullara yerleştirilirken, “Başarı” baz alınmamıştır. Öncelikli olarak diploma puanları dikkate alınmalıdır. Öğrencinin kayıt alanı içinde bulunması, okulda bulunduğu süre dikkate alınarak yerleştirmeler yapıldı. Bu nedenle binlerce başarılı öğrenci hiç bir okula yerleşemedi” dedi.
Milli Eğitim Bakanı’na ve Cumhurbaşkanı’na seslenen bazı veliler; “LGS sonuçları açıklandı. Kimine göre çok güzel, ancak bizim geleceğimiz karardı. Büyük bir kaos içindeyiz.
Karacabey Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi iki kızım var. Bunların başarı puanı 94’ün üzerinde. Yerel yerleştirmeye göre kızlarım hiçbir Türkiye Cumhuriyeti okuluna yerleştirilmedi. Kızlarım soruyor, “Baba ne olacak şimdi? Karacabey Anadolu Lisesi’ne 78 puanla, Dayı Anadolu Lisesine ise 53 puanla öğrenci yerleştirildi. Biz niye alınmadık? Bizim suçumuz ne?”
Bu sorulara cevap veremedim.
Bu soruların cevabını Sayın Milli Eğitim Bakanı’ndan bekliyorum. Ne olacak açıkta kalan çocuklarımızın durumu? Benim çocuklarım 5. Sınıfta nakil oldu. Karacabey Ortaokulu’nda bulunmuşluk süresi 6 dönem. Bu kriter yüzünden çocuklarımın açıkta kaldığı belirtiliyor. Ben kendi isteğimle nakil yaptırdım. Peki zorunlu tayin olan doktor, öğretmen gibi memurların çocukları ne yapsın? Niye daha önceden önlem alınmadı? Veliler niye önceden uyarılmadı? Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu ve devletine, milletine duyduğu güven sarsıldı. Bu gençler kolay yetişmiyor. Bir kaç kişinin hatasına bu kadar genci kurban etmeyelim.
Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum; mağdur edilen bu çocuklarımızın sesine kulak verin. Bu mağduriyete dur deyin. İnceleyin! İnanınki haklılığımızı göreceksiniz. Mağdur olan tüm veli ve öğrencilere de sesleniyorum. CİMER’den MEB sitesinden ve bu gibi her türlü yasal yollardan yetkililere seslenelim, sesimizi duyuralım. Bu hatayı hep beraber düzeltelim.
Zor şartlarda yetiştirdiğimiz bu gençleri hayata küstürmeyelim ve toplumdan koparmayalım. Bunların kimisi avukat, kimisi doktor, kimisi mühendis olmak istiyor. Şimdi ise gidebilecekleri bir okul bile yok. Psikolojik travmayı düşünebiliyor musunuz? Elimizi vicdanımıza koyalım. Hep birlikte aklıselim düşünelim ve yanlışa dur diyelim” şeklinde konuştu.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Ziraat Odası müjdeli haberlerle hizmete girdi!

   Ziraat Odası müjdeli haberlerle hizmet...

   Erhan Erdem başkanlığındaki Karacabey Ziraat Odası'nın ilçe halkına ve çiftçiye kazandırdığı yeni hizmet binasının açılış töreni Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımlarıyla geçtiğimiz Cuma günü...

  • “Çare Saadet Partisi!”

   “Çare Saadet Partisi!”

   Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Koçak, ekonomi ile adalet başta olmak üzere Ergenekon davası, yerel seçimler...

  • “Talep ettik, Bakanımız da müjdeledi!”

   “Talep ettik, Bakanımız da müjdeledi!”

   Adalet ve Kalkınma Partisi Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, geçtiğimiz Cuma günü Ziraat Odası yeni hizmet binası açılışı için ilçeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin arka arkaya verdiği...

  • ‘Bakan, Çiftçi Buluşması’ büyük ilgi gördü

   ‘Bakan, Çiftçi Buluşması’ büyük ...

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ziraat Odası yeni hizmet binasının açılışının ardından, “Bakan, Çiftçi Buluşması” programı kapsamında Taha Düğün Salonu'nda üreticilerle bir araya geldi. AK Parti Bursa...

  • Cumhuriyet sofrasında adalet için nasıl bir ekonomi? -2-

   Cumhuriyet sofrasında adalet için nası...

   AYDIN ÖMEROĞLU KÖŞE YAZISI Geçen haftaki yazımı şu iki soruyla sonlandırmıştım: Karma-ekonomi emperyalist ülkelerde başarılı sonuçlar verirken Türkiye'deki uygulaması neden başarılı olmadı ve emperyalizmin...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR