Karacabey Meltem Gazetesi
» 
AIDS ve KOAH anlatıldı
a aa
Tarih : 30 Kasım 2013 0:00
AIDS ve KOAH anlatıldı
AIDS ve KOAH anlatıldı
reklam

Karacabey Toplum Sağlığı Merkezi, Sadık Yılmaz Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerine ve Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.

AIDS ve KOAH sigara kullanımı konularının ön planda tutulduğu toplantıda, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Volkan Çiğdem, Ebe Süreyya Aydın, Hemşire Buket Çiğdem, Çiğdem Kef ve Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Kamil Bük öğrencileri bilgilendirdi.

Toplantıda konuşan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Volkan Çiğdem, “Dünya AIDS gününün ana teması, “Sıfır yeni vaka, sıfır ayrımcılık, sıfır AIDS'e bağlı ölüm” olarak belirlenmiştir.

HIV/AIDS enfeksiyonu 1980'li yıllardan bu yana dünya çapında bir salgın boyutuna ulaşmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda günümüzde tedavi ile hastalığa bağlı ölümler azaltılmış, ancak hastalığın tam tedavisi mümkün değildir.

Önlenebilir bir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolu korunma yöntemlerini uygulamak ve konu ile ilgili bilinçlenmektir.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na Haziran 2012 itibariyle toplam 6802 HIV(+) kişi bildirimi yapıldı. Vakaların yüzde 70'i erkekler oluşturdu. Ülkemizdeki HIV(+) vakalarının yüzde 17.2'sini yabancı uyruklu kişiler oluşturmaktadır. Virüs, yüzde 56 oranında cinsel yolla bulaştığı belirlenmiştir.

AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığı olup, HIV girdiği vücudun mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta HIV'in etkisinin yanı sıra çeşitli mikroplarda hastalıklara neden olur. 

Bu virüs, korunmasız cinsel ilişki, kan ve kan ürünleri ile anneden bebeğe gebelik, emzirme ve doğum sırasında bulaşmaktadır.

Tükürük, ter, idrar, gözyaşından virüs bulaşmaz.

Bu nedenle öpüşmek, tokalaşmak, sarılmak, aynı havayı solumak, aynı çatal, bıçak, kaşık, bardağı kullanmak ile sivrisinek, böcek ve arı sokması ile HIV bulaşmaz.

Hastalıklar ve korunma yöntemleri hakkında eğitimlerin, riskli cinsel davranışları azalttığı saptanmıştır. Verdiğimiz eğitimlerle, Karacabey halkına ve geleceğine, Toplum Sağlığı Merkezi olarak sağlık yatırımı yapmaktayız” dedi.

Etiketler :

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Sağlıklı nesiller için sadece anne sütü

   Sağlıklı nesiller için sadece anne sütü

   1991 yılından beri UNICEF'in teklifiyle yürütülen 'Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler' programı dahilinde olan Karacabey Devlet Hastanesi, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla önceki gün bir...

  • Canbalı ASM bölgeye değer katacak

   Canbalı ASM bölgeye değer katacak

   *Karacabey'de ilçenin her yönüyle modern ve yaşanabilir bir kent olması adına sürdürülen çalışmalar hız kesmiyor. *Canbalı Mahallesi'nde yapımı süren ve bölgedeki yaklaşık 12 bin kişilik nüfusa hizmet...

  • Göçmen Sağlığı Merkezi açılıyor!

   Göçmen Sağlığı Merkezi açılıyor!

   Karacabey'deki yaklaşık 2 bin 400 Suriyeliye hizmet verecek Göçmen Sağlığı Merkezi, açılışa hazır hale getirildi. Karacabey Devlet Hastanesi'nin yükünü azaltacak merkezde Suriyeli doktor ve hemşirelerin görev...

  • Emar geldi, hayırlı olsun!

   Emar geldi, hayırlı olsun!

   Karacabey'in sağlık alanında en çok ihtiyaç duyduğu ve vatandaşların sıkça talep ettiği Emar (MR) cihazı nihayet Devlet Hastanesi'ne geldi. Emar cihazının tanıtımı ve hizmete girmesiyle ilgili yakın zamanda...

  • Sağlık-Sen’den sağlıkçılara ziyaret

   Sağlık-Sen’den sağlıkçılara ziya...

   Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül ve Başkan Yardımcısı Mehmet Çiçekel Karacabey'deki sağlık kurumlarına yeni atanan yöneticilere hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundu. Ziyarete Karacabey İlçe...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR