Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan çağrı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Bursa'da uygulanmaya başlanacak olan “AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)” için 9. başvuru çağrı ilanını yayınladı.
Karacabey'de işletmeleri de yakından ilgilendiren söz konusu program kapsamında İl Koordinatörlüğü tarafından; süt üreten tarımsal işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler, süt ürünleri işleme ve pazarlama, et ürünleri işleme ve pazarlama, meyve sebze işleme ve pazarlama, su ürünleri işleme ve pazarlama, çiftlik faaliyetleri çeşitlendirilmesi (Arıcılık, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler), yerel ürünler ve mikro işletmeler, kırsal turizm, kültür balıkçılığı alanlarındaki uygun projelere hibe destekleme faaliyetlerinde bulunulacağı bildirildi.
Program kapsamında, 5 bin Avro'dan, 3 bin Avro'ya kadar değişen bütçeye sahip modernizasyon, kapasite artırımı ya da yeni işletme kurulumu projelerine proje bütçesinin % 50'si ile %65'i arasında değişen oranlarda hibe desteği verileceği kaydedildi. Programa dâhil 42 ilde kullanılacak olan toplam hibe tutarının yaklaşık 1 milyar Avro olduğu ve il bazında herhangi bir bütçe sınırlamasının bulunmadığı açıklandı.
AB tarafından IPARD Programı konusunda Türkiye'ye ayrılan fonların etkin şekilde kullanılmasının amaçlandığı ifade edildi.
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye; Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü'nden ya da 0 224 243 8535 numaralı telefondan ulaşılabileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir