Karacabey Meltem Gazetesi
» 
“Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kavuşuyoruz”
a aa
Tarih : 19 Haziran 2018 1:41
“Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kavuşuyoruz”
“Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kavuşuyoruz”
reklam

Karacabey, Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kavuşuyor. Harmanlı Mahallesi’nde bulunan ve öğrenci sayısının 10’un altına inmesi nedeniyle 2014 yılında eğitim öğretime kapatılan okul binasının Bursa Valiliği, Karacabey Ticaret Borsası ve Karacabey Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında onarımı yapılarak; Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği (Veterinerlik Hizmetleri), Gıda Teknolojisi ve Laboratuvar Hizmetleri alanlarında “Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” adı altında 2018-2019 eğitim öğretim yılında açılması için gerekli Bakanlık onayının alındığı müjdelendi.
Protokol kapsamında yapılacak bina onarımı çalışmalarına başlandığı, 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binasının ise 2019-2020 eğitim öğretim yılında hizmete girecek şekilde yine imzalanan protokol kapsamında inşa edileceği belirtildi.
Konuyla ilgili Karacabey kamuoyunu bilgilendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, şunları kaydetti: “2018 LGS tercihlerinde hem ilçemizden, hem Mustafakemalpaşa’dan öğrenci tercihlerine açık olacak şekilde tercih sisteminde de yer alan okulumuzda açılacak alanlar planlanırken, ilçemizin sosyo-ekonomik yapısına ve sektörün beklentilerine uygun olmasına dikkat edilmiştir. Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı (Veterinerlik Hizmetleri) alanında TİGEM Karacabey Tarım İşletme Müdürlüğü ile; At Yetiştiriciliği ve Sağlığı (Seyislik) alanında Türkiye Jokey Kulübü Karacabey Pansiyon Harası İşletmesi ile; Laboratuvar Hizmetleri ve Gıda Teknolojisi alanlarında ise Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş. Karacabey Fabrikası ile işbirliğine gidilmiştir. Gerek atölye donatımı gerekse staj, eğitim ve istihdam önceliği odaklı protokol çalışmaları devam etmekte olup, son düzenlemeler üzerinde çalışılmaktadır.
Bu kurumun ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murad Bertan ve meclis üyelerine, Karacabey Belediye Başkanlığı’na ve sektör temsilcilerine teşekkür ederiz.”
Öte yandan 2018 LGS tercih döneminde Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih etmeyi düşünen öğrenciler için açılacak alanlar ve bu alanlarda bulunan dallara ilişkin bilgilendirmede şu bilgilere yer verildi:
“1. Laboratuar Hizmetleri Alanı; gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe güvenli, verimli ve kaliteli ürün elde edilmesi ve hayvan sağlığına yönelik laboratuar çalışmalarının yürütüldüğü hizmet alanıdır. Günümüzde tüketicinin bilinçlenmesi, eğitim seviyesinin yükselmesi, hizmet ve ürün kalitesinin artması neticesinde ürünlerde kalite kontrole olan ihtiyaç da artmıştır. Bu durum ise hem üretim aşamasında hem de piyasadaki ürünler için laboratuar analizlerine olan ihtiyacı artırmıştır. Daha önceleri kamunun görevi gibi algılanan laboratuar hizmetleri artık birçok işletmenin bünyesinde yapılır hale gelmiştir. Güvenli ve kaliteli gıdaların üretilebilmesi için çiftlikten sofraya kadar, üretim aşamasında görev yapan meslek elemanının bilgi, beceri ve yeterliklerinin artırılması gerekir. Bu alanda yapılacak çalışmalar ile Avrupa Birliği normlarına ulaşılması hedeflenmektedir.
2. Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Alanı; ekonomik değeri olan hayvanların yetiştirilmesi, hayvansal üretimde verim ve kalitenin artırılarak sağlıklı ürün elde edilmesi, bu hayvanlardan çeşitli şekillerde yararlanılması ve pazarlanması, insan yaşamında önemli yere sahip olan hayvanların sağlığının korunması, hayvan hastalıklarının teşhisi ve tedavisi, hayvanların kayıt altına alınması, halk sağlığı ve hayvan refahının oluşturulmasında, zooteknist ve veteriner hekime yardımcı olunması ile ilgili yeterliklerin kazandırılmasına yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Alanı altında Hayvan Yetiştiriciliği ve Veteriner Sağlık Dalları bulunmaktadır.
3. Gıda Teknolojisi Alanı; altında yer alan Gıda Kontrol ve Gıda işleme dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Gıda teknolojisi alanı altında yer alan eğitim ve öğretim programı ile, sektörün ihtiyaçlarına ve gıda mevzuatlarına uygun üretim yapabilen, gıda kalite kontrol analizlerini yaparak sonuçlarını gıda mevzuatlarına göre yorumlayabilen, analiz sonuçlarının gıda üretim prosessleri üzerindeki önemini kavrayabilen, kişisel gelişiminin yanı sıra mesleki anlamda kendini geliştirebilen bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip ederek bu gelişmeleri mesleğine uygulayabilen nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.”

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Tarım Lisesi bugün açılıyor!

   Tarım Lisesi bugün açılıyor!

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile tarım ve hayvancılık alanında ilçeye kazandırılan Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için bugün saat 10.30'da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M....

  • S. ÇİFTLİĞİ’NDE AKIL TUTULMASI YAŞANIYOR…

   S. ÇİFTLİĞİ’NDE AKIL TUTULMASI YAŞANI...

   Karacabey'de S. uzaktan kumandayla idare ettiği çiftlikte akıl tutulması yaşanıyor. Görünen köy kılavuz istemiyorsa işbaşındakiler, bir yıl önce yazılan senaryoyu sahneye koymak için "Hortumcular"la,...

  • Elektrikçilere bilgilendirme semineri

   Elektrikçilere bilgilendirme semineri

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası mesleki bilgilendirme seminerleri kapsamında “Elektrik Tesislerindeki Topraklama Sistemlerinde Doğru Bilinen Yanlışlar” konulu bilgilendirme semineri...

  • “Gazi ve şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız”

   “Gazi ve şehitlerimizi unutmadık, unut...

   Atatürkçü Düşünce Derneği Karacabey Şubesi, önceki gün kutlanan Gaziler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. ADD Şube Başkanı Haluk Aka, “Laik-Demokratik Cumhuriyet rejimini ve ülkemizin bölünmez...

  • Karacabeyli okçular gururlandırdı

   Karacabeyli okçular gururlandırdı

   *Karacabey Belediyesi ekonomiden kültür sanata, turizmden spora kadar her alanda başarılı çalışmalarının meyvesini toplamaya devam ediyor. Son olarak Tulpar Geleneksel Okçuluk Kültür ve Spor Kulübü sporcuları...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR