Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Liselere geçiş tercihleri başladı!
a aa
Tarih : 03 Temmuz 2018 12:16
Liselere geçiş tercihleri başladı!
Liselere geçiş tercihleri başladı!
reklam

*Bu yıl ilk kez TEOG’un yerine yapılan ve yaklaşık bir milyon sekizinci sınıf öğrencisinin katıldığı Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuçları açıklanmasının ardından heyecanla beklenen tercih işlemleri de başladı. LGS tercih işlemi kapsamında yüzdelik dilim bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yayımlandı. Dün başlayan, “Liselere Yerleştirme Tercih İşlemleri” 13 Temmuz Cuma günü sona erecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ise 30 Temmuz’da açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca ilan edilen takvim doğrultusunda 26 Haziran 2018 tarihinde ilan edilen Merkezi Sınav Puanları doğrultusunda Liselere Yerleştirme Tercih İşlemleri dün başladı. Tercih işlemlerinin 13 Temmuz 2018 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.
Konuyla ilgili bilgi veren Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “Liselere Yerleştirme Tercih İşlemleri’nde velilerimize yardımcı olmak ve öğrencilerimizin tercihlerini hatasız yapabilmelerini sağlamak için ilçemiz genelinde 3 Tercih Komisyonu oluşturulmuştur. Yerleştirme sisteminin yeni olması sebebiyle velilerimizin ve öğrencilerimizin tercihlerinde hata yapmamaları için oluşturulmuş olan bu 3 Tercih Komisyonu veya Okul Müdürlüklerimize danışmadan tercih yapmamaları öğrencilerimizin mağduriyet yaşamamaları için çok önemlidir.
Buna göre Tercih Komisyonları’nın görev yerleri; 1- Rehberlik Araştırma Merkezi (Atatürk Bulvarı Emek İşhanı Kat:5 – Eski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Binası), 2- Karacabey Ortaokulu (Gazi Mh. – Salı Pazarı Mevkii), 3- İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Esentepe Mh. Okulları Bölgesi – Eski adıyla Kız Meslek Lisesi).
Bu kapsamda; Ulviye Matlı Fen Lisesi ve Karacabey MTAL Endüstriyel Otomasyon Bölümü sadece Merkezi Sınav Puanları ile öğrenci alacak olup, Karacabey MTAL Lisemizdeki diğer tüm bölümler de dahil olmak üzere ilçemizdeki diğer liselerimizin tamamı, kayıt bölgesi sistemi ile diploma notuna göre tüm öğrencilerimiz tarafından tercih edilebilecek ve yerleştirilecektir.
Tarım ve hayvancılık alanlarını da bünyesinde bulunduracak olan Karacabey Ticaret Borsası Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de açılmış olup, öğrencilerimiz tarafından tercih edilebilecek okullar arasındadır.
Liselere Geçiş Sistemi ile ilgili kılavuz Bakanlığımız tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Web Sitesi’ndeki ‘Duyurular’ bölümünden de bu kılavuza ulaşılabilinir.” ifadelerine yer verildi.
Özel liselere kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları 13 Temmuz’da tamamlanacak. Tercih sürecinin başlamasıyla birlikte tercihlere esas kontenjan tabloları da ilan edildi. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ise 30 Temmuz’da açıklanacak.
Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos’ta, ikincisi 13-17 Ağustos’ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos’ta, dördüncüsü 3-6 Eylül’de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül’de okul ve kurumlarca alınacak.
Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek.
Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz Cuma saat 17.00’ye kadar tamamlanacak.
OKUL TERCİHİ ZORUNLU
Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil, tüm öğrenciler yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak.
Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapılabilecek. Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere 2 grupta tercihleri alınacak.
Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunacak. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla 5, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplam 15 okul tercihinde bulunabilecek.
Özel liselere kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları 13 Temmuz’da tamamlanacak. Tercih sürecinin başlamasıyla birlikte tercihlere esas kontenjan tabloları da ilan edildi. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ise 30 Temmuz’da açıklanacak.
Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açıköğretim kurumlarına yönlendirilecek.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Mustafa Esgin halkla buluştu

   Mustafa Esgin halkla buluştu

   AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, TBMM çalışmalarının ardından “Vekil Burada, Vekil Heryerde” mottosuyla başlattığı halk buluşmalarının ilkini Karacabey Gazi Mahallesi'nde gerçekleştirdi. Halkla bir...

  • Ve OHAL kalktı!

   Ve OHAL kalktı!

   15 Temmuz 2016'da başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişimi sonrası 20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), 7 kez uzatıldıktan sonra önceki gece saat 24.00 itibarıyla sona erdi. FETÖ'nün hain...

  • Hacılar kutsal topraklara uğurlanıyor!

   Hacılar kutsal topraklara uğurlanıyor!

   Karacabey'den bu sene için 84 kişinin kutsal topraklara gideceği öğrenildi. Bu 84 kişiden 48'i çeşitli özel şirketlerle, kalan 34'ünün ise Diyanet aracılığıyla hacca gidecekleri belirtildi. Ayrıca, Diyanet...

  • Bedelli askerlik yapacaklar dikkat!

   Bedelli askerlik yapacaklar dikkat!

   1 milyon 324 bin kişiyi ilgilendiren “Bedelli Askerlik” düzenlemesinin de yer aldığı 18 maddelik torba yasanın TBMM'de ne zaman görüşüleceği belli oldu. Bedelli askerlik düzenlemesi 18 maddelik torba yasa ile...

  • Yaban Domuzları Yeniköy’e indi

   Yaban Domuzları Yeniköy’e indi

   Dağda aç kalan yaban domuzları Karacabey'in yazlık tatil bölgesi Yeniköy'e kadar indi. Yeniköy'de yabani domuzlar Piknik Alanı'na ve şehrin kıyılarındaki boş arsalara inmeye başladı. İnsanlara alışkın olduğu...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR