“Kurtuluşumuzu coşku ve gururla kutluyoruz!”

Adalet ve Kalkınma Partisi Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, Karacabey halkının kurtuluş bayramını kutladı. İşcan, Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, kurtuluş mücadelesinin Türk insanının bağımsızlık karakterini gösteren en önemli savaş olduğunu vurguladı.

AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, emperyalizme karşı verdiği mücadeleyle mazlum milletlere örnek olan Türk milletinin, Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık karakterinden asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

İşcan mesajında, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı sonrasında emperyalist güçler tarafından parçalandığını ve Anadolu’nun tüm topraklarının işgal edildiğini hatırlattı. Tarihinde hep bağımsız yaşamış Türk Milletinin, topyekün bir mücadeleyle giriştiğini, tüm dünyaya örnek olan bir kurtuluş savaşı yaptığını vurgulayan İşcan, “Osmanlı Devleti’nin parçalanmasından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde girişilen Kurtuluş Savaşı, topraklarımızı işgal eden, bağımsızlığımıza göz diken emperyalist güçlerinin Anadolu topraklarından kovulmasıyla sonuçlanmıştır. Bu mücadele, emperyalizmin yenilmez olmadığını tüm dünyaya göstermiş ve sömürge altında inim inim inleyen mazlum milletlere umut ışığı olmuştur. Bağımsızlığından asla ödün vermeyeceğini tüm dünyaya gösteren Türk milleti, bundan sonrada, birlik ve beraberlik içinde, şehit kanlarıyla sulanan bu toprakları canı pahasına da olsa düşmana teslim etmeyecek, özgürlüğümüzün sembolü, şanlı bayrağımız göklerde dalgalanmaya devam edecektir.” dedi.

İlçe Başkanı İşcan, 1326 yılında Orhan Bey döneminde Osmanlı Devleti’ne katılan Karacabey’in gurur duyulacak bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. İşcan, Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgale uğrayan Karacabey’in tüm Anadolu şehirleri gibi namusuna, onuruna, bağımsızlığına göz diken düşmana karşı amansız bir mücadele vererek 14 Eylül 1922 tarihinde özgürlüğüne kavuştuğunu hatırlattı.

Karacabey halkının kadını erkeği, yaşlısı genci ile Yunan ordularına karşı yaptığı savaşta, binlerce şehit verdiğini dile getiren İşcan, mesajını şu sözlerle noktaladı: “Bugün Karacabey’imizin bağımsızlığına kavuşmasının 98. yılını coşku ve gurur ile kutluyoruz. Atalarımız canları pahasına bu toprakları bize emanet bıraktı. Bize düşen görev, birlik ve beraberliğimizi her geçen gün daha da güçlendirerek, bu topraklarda şanlı bayrağımızın dalgalanmasını ilelebet sağlamaktır. Türk insanı, zor durumlarda kaldığı her dönemde gerekli reaksiyonu göstermiş, namusuna, dinine, diline, özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Yıllar sonra 15 Temmuz akşamı emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri tarafından bu aziz topraklara bir işgal denemesi daha yapıldı. Ama yine başaramadılar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki büyük Türkiye’nin kenetlenmesi ve demokrasi nöbetlerimizle bütün dünyaya Türk Milleti’nin hiçbir esarete boyun eğmeyeceğini ilan ettik. 15 Temmuz akşamı Türk Milleti bir kez daha ifade etti ki, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir. Kıyamete kadar Türk milletinin verecek bir karış toprağı yoktur. Bize emanet edilen vatanımızın yılmaz bekçileri olacağız. Bu mücadelemiz taviz vermeden sonsuza kadar devam edecektir. Bütün milletimize ve Karacabey’imize, düşmandan kurtuluşumuz, hürriyet ve istiklalimize kavuşmamız tekrar kutlu olsun. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşı ve öncesinde, bize güzel bir vatan bırakmak için canlarını ve kanlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla yad ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir