Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Karacabey’li 201 S plakaya izin çıktı
a aa
Tarih : 26 Şubat 2018 16:50
Karacabey’li 201 S plakaya izin çıktı
Karacabey’li 201 S plakaya izin çıktı
reklam

Karacabey’den 201 adet S plakalı araca il merkezinde çalışma izni verileceği öğrenildi. Karacabey’de bugüne kadar satışı yapılan S plakalı araçların sayısı yaklaşık 430 olarak kabul ediliyor. İl merkezi dışındaki ilçelerden giden S plakalı araçların Bursa’ya girmesi oldukça zor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la başlayan toplu taşıma araçlarına ağırlık verip; şehir trafiğine nefes aldırma projesi; kurumların, kişilerin, hatta Ankara’nın görüşü alınarak, kalıcı bir çözüme kavuşturulacağı yeni döneme girdi.
İlçelerden gelen ve özellikle öğrenci ve işçi servisi kimliği konumundaki S plakalı araçlara yönelik, Bursalı şoförlerin bazı itirazları da gündemde kendine yer buldu. İl merkezinde S plaka için ödenen meblağ kadar, ilçeden gelecek araçlar tarafından ‘aradaki farkın ödenmesi’ durumunda sorun kalmayacak gibi görünüyor.
Çözüm amacıyla Bursa ve ilçelerindeki Şoförler Odası başkanlarını, Başkanlık Toplantı Salonu’na çağıran Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş, kendileriyle ‘aradaki farkın karşılanması yöntemini’ masaya getirdi. Karacabey’den de Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Ramazan Bay’ın katıldığı oturumda, önce bir tarih esas alındı ve bu tarihte il merkezinde ödenen S plaka ücretiyle, aynı tarihte diğer ilçelerde ödenen S plaka ücretleri karşılaştırıldı. Ardından, diğer ilçelerin ödeyeceği aradaki farklar hesaplandı. Bursa il esnafının bugünkü değerler ile 244 bin lira ödediği bildirilerek; ilçelerin bugünkü değerlere göre ödedikleri meblağlar tespit edildi.
Sonuç olarak; her ilçeye fark olarak ödemeleri gereken miktarlar tebliğ edildi. Buna göre, Karacabeyli S plaka sahiplerinin daha önce ödedikleri rakam 60 bin lira kabul edilerek, aradaki 184 bin lira farkı ödemeleri gerektiği belirtildi.
Karacabey’den 201 adet S plakalı araca il merkezinde çalışma izni verileceği, rahatlıkla işlerini görebilecekleri ve 184 bin liralık farkı ise ilk taksiti peşin olmak üzere, toplam 5 taksitte ödemeleri istendi. Ayrıca, Karacabey’de servis hizmeti veren 201 araca Bursa il merkezi için tanınan kontenjanın Bursa esnafınca iyi bir rakam olduğu iddia edildi.
Öte yandan, Bursa’da ikinci bir toplantının daha yapılması gündeme geldi. O toplantıda, Karacabey esnafından istenecek fark bedelinin daha aşağı çekilmesinin talep edilebileceği öğrenildi.
S plaka çözümünde ilk adım
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bütünşehir yasası ile Bursa’nın merkez ilçeleri arasına katılan 10 ilçedeki S plaka sahibi esnafla bir araya gelerek, sorunların çözümüne yönelik ilk adımı attı.
Bursa’yı daha yaşanabilir bir kent haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, şehrin uzun yıllara dayanan sorunlarını da bir bir çözüme ulaştırıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu kapsamda, Bütünşehir yasası ile Bursa’ya bağlanan ilçelerdeki S plaka sahibi esnafla görüşerek, sıkıntıların çözümü için çalışmalarına başladı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) bir araya geldiği esnafın sorunlarını dinleyen ve yaşadıkları sorunlarla ilgili talep ve önerileri alan Başkan Aktaş, “İlçelerimizden farklı tarihlerde satılmış S plakalarıyla ilgili olarak 500 civarında S servis plakası sahibi esnafımızla bir araya geldik.” dedi.
Bursa’da trafik ve ulaşımın çok konuşulduğunu ve bu konuyu detaylıca değerlendirdiklerini anlatan Başkan Aktaş, “Bursa’da, 2014 sonrasında 6360 sayılı torba yasayla merkeze bağlanan 10 ilçemizin, 2014 yılı öncesi satılmış S plakalarıyla ilgili dönüşümünü istişare ettik. Yıllardır konuşulan fakat mesafe alınamayan bir konuydu. Bugün ilk kez, bizzat esnafla bir araya geldik. Biz bu konudaki hesaplama yöntemlerimizi ortaya koyduk ve onlar da beklentilerini anlattılar.” diye konuştu.
Başkan Aktaş, dikkate alınması gereken konuların var olduğunu ve bunun da kanuna uygun olarak değerlendirileceğini ifade ederek, “İnşallah, kanuni çerçevede bir yaklaşım ortaya koyup esnafımızın beklediği konuyu da biz halletmek istiyoruz.” dedi.
İlçeden alınmış S plaka ile Bursa merkezde gezmenin imkansız olduğunu ve bu durumda esnafın arabasının bağlandığını hatırlatan Başkan Aktaş, Büyükşehir yasası kapsamında tüm ilçelerin Bursa’nın merkez ilçesi olarak kabul edilmesinden dolayı, servis araçlarıyla ilgili dönüşümü sağlama gayretinde olduklarını belirtti.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • “Yunanistan, enerji potansiyelimizi işgal ediyor”

   “Yunanistan, enerji potansiyelimizi iş...

   Prof. Dr. Doğan Perinçek, Ege ile Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz alanlarımızın Yunanistan tarafından işgal edildiğini söyledi. AKP iktidarının görevini yapmaması nedeniyle cesaretlenen Yunanistan'ın işgal...

  • Karacabey’de, Murat Tanrıverdi önde!

   Karacabey’de, Murat Tanrıverdi önde!

   CHP ile İYİ Parti arasında uzun süredir devam eden "İttifak" görüşmeleri dün gece mutlu sonla noktalandı. Cumhur İttifakı’na karşı, Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ile İYİ Parti'de anlaşmayla birlikte...

  • Nasreddin’in Yıldız’ı muhtar adayı!

   Nasreddin’in Yıldız’ı muht...

   Karacabey Nasreddin Mahallesi'nden muhtar olmak isteyen ilçenin tanınmış isimlerinden pazarcı esnafı Hüseyin Yıldız kolları sıvadı. İddialı olduğunu belirten Hüseyin Yıldız, “Kazanmaya inanarak yola çıktık”...

  • Muhsin Yazıcıoğlu Parkı bugün açılıyor!

   Muhsin Yazıcıoğlu Parkı bugün açılıyor...

   Karacabey Belediye Başkan Ali Özkan tarafından başlatılan yenilikçi hamlelerle birlikte, kentin estetik görünümü ile sosyal hayatına katkı sunan projeler de hız kesmiyor. Bu kapsamda yapılan Sırabademler...

  • Belediye’den ‘Siber Güvenlik’ eğitimi

   Belediye’den ‘Siber Güvenl...

   *'Modern belediyecilik' anlayışıyla sürdürülebilir gelişimi esas alan Karacabey Belediyesi, bünyesindeki personele yönelik eğitimlere devam ediyor. Bu kapsamda belediye içerisinde kullanılan bilişim ve veri...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR