Karacabey’de kapı kapı koronavirüs testi!

Koronavirüse yönelik ‘Toplum Tarama Çalışması’ başladı

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için ülke genelinde başlatılan “Toplum Tarama Çalışması” kapsamında Karacabey İlçe  Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı  ekipler TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin rızası doğrultusunda Covid-19 testi yapmaya başladı.

Karacabey İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekiplerince geçtiğimiz hafta sonu başlayan tarama çalışmalarında belirlenen adreslerdeki vatandaşlardan PCR olarak adlandırılan Kovid-19 testi için hem kan örneği hem de burun boğaz sürüntüsü alındı. Ayrıca, kandaki antikor düzeyi de kontrol edilerek, test yapılan kişilerde aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi bilgiler ayrı ayrı raporlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma Kuzhan, filyasyon ekiplerince 17 ilçede 62 ekiple gerçekleştirilen test tarama çalışmalarının yaklaşık 3 bin 600 hanede başlandığını bildirdi. Bir doktor ve hemşireden kişiden oluşan sağlık ekipleriyle TÜİK tarafından rastgele belirlenen hanelere gidilerek, test yapılacağının altını çizen Dr. Kuzhan, “Yapılan çalışmayla ilgili hane halkı bilgilendirilmekte ve rızaları alınmaktadır. Belirlenen kişiden yönergeye uygun olarak PCR testi aktif hastalığı hem de ELİSA testi için antikor testi uyguluyoruz. Alınan kan ve sürüntü örnekleri, Halk Sağlığı Laboratuvarımıza ve Şehir Hastanesi Laboratuvarımıza gönderiliyor. Vatandaşlarımız, yapılan test sonuçlarını bir gün sonra e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler.

TÜİK tarafından rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen hanelere ulaşan filyasyon ekipleri, aileden olumlu yanıt alınması ile işleme başlıyor. Testi kabul eden vatandaşların T.C. kimlik numarası ve iletişim bilgileri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket sorularını yöneltiyor. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilerek, veriler toplanıyor. Koronavirüs ile sürdürülen başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlıkları planlamak amacıyla yürütülen çalışmada bütün halkımızın sağlık çalışanlarımızın kimliklerini kontrol etmesi ve bu çalışmaya gönüllü olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Karacabey’deki pozitif vaka sayısı kaç oldu?

Karacabey’de koronavirüs vaka sayılarının düşüşe geçtiği belirtilirken buna karşın virüs ile mücadelede tedbirin hiçbir zaman elden bırakılmaması gerektiği konularında uyarılarda bulunuldu.

Karacabey Devlet Hastanesi’nde 09 Haziran Salı günü pozitifli vaka sayısı 4 iken, 12 Haziran Cuma günü 9’a yükseldi.  Dün itibariyle hastanede tedavi altında olan koronavirüslü hasta sayısının düşüşe geçerek 7 olduğu belirtildi. Ayrıca evlerde tedavi altında ve takipte hasta olmaması da sevindirdi. İlçemizde bugüne kadar virüsten kaynaklı herhangi bir ölüm vakasına da rastlanılmadı.

Bursa Valisi Canbolat’tan uyarı!

Bursa Valisi Yakup Canbolat resmi sosyal medya hesabından Bursalılara uyarıda bulundu.

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın yapıtğı açıklama şöyle: “Kıymetli Bursalılar, İlimizde günlük Korona Pozitif vakada artışlar yaşanıyor. Lütfen kurallara uyalım. Hijyene, sosyal mesafe kuralına, maske kullanımına mutlaka uyalım, uymayanları uyaralım”

Maske takma zorunluluğu getirildi

Yeni normalleşme süreci ile birlikte Türkiye genelinde vaka sayılarında düşüş, iyileşen hasta sayılarında artış devam ederken Bursa’da pozitif vaka sayısında artış olmasıyla maske takma zorunluluğu getirildi. Maskesiz sokağa çıkmanın cezasının 3.150 TL olduğu bildirildi. Bursa İli ve ilçelerin bazılarında vatandaşların maske takmayıp sosyal mesafeye de uymadan hareket ettiği gözlendi.

Bu nedenle toplum sağlığını korumak için İl Hıfzıssıhha Kurullarınca Bursa, Kütahya, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Kocaeli, İzmir, Mardin, Amasya, Malatya, Zonguldak, Karaman ve Diyarbakır’da sokağa maskesiz çıkmanın ve dolaşmanın yasaklandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir