İHH’den İyilik Kervanı’na davet « Karacabey Meltem Gazetesi
Karacabey Meltem Gazetesi
» 
İHH’den İyilik Kervanı’na davet
a aa
Tarih : 14 Mayıs 2018 18:03
İHH’den İyilik Kervanı’na davet
İHH’den İyilik Kervanı’na davet
reklam

İHH Karacabey İlçe Temsilciliği’nin ‘İyilik Kervanı’ her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da ihtiyaç sahipleri için yola çıkıyor. İHH İlçe Temsilcisi Hüseyin Kahraman, “Sizde zekatlarınızı, fitrelerinizi, kumanyalarınızı, bayramlık hediyelerinizi bu kervana katabilirsiniz.” dedi.
İHH, 2017 yılı Ramazan yolculuğunda; 5 kıtada, Türkiye ile birlikte 104 ülke ve bölgede 5 milyon kişiye ulaştı. Destek ve bağışlarla 322 bin 692 kumanya paketi dağıtıldı. 2 milyon 258 bin 844 kişi bu kumanyalardan faydalandı. Kurulan sofralarla yüz binlerce kişiye iftar yemeği verildi. 130 bin ihtiyaç sahibine zekât, fitre ve fidye ulaştırıldı. 30 bin çocuğa Ramazan Çocuk Paketi, 55 bin 615 yetime bayramlık elbise hediye edildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan ve halkın zekatlarını İHH vasıtasıyla dünyanın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırabileceklerini duyuran İlçe Temsilcisi Hüseyin Kahraman, “Bu yıl fitre bedeli 19 TL’dir. Fitrelerinizi bağışlayabilirsiniz. Bağışlarınızla dünyanın dört bir yanına ulaşacak kumanya paketleri bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanıyor. Kumanyanın içeriği bölgenin durumuna göre temel gıda malzemelerinden oluşuyor. Bir kumanya bedeli 100 TL’dir.
Dünyanın çeşitli bölgelerinde iftar programları düzenliyoruz. Bir kişinin iftar yemeğini ikram edebileceğiniz gibi binlerce kişinin katıldığı bir iftar programına da destek verebilirsiniz. İftar programlarında bir kişiye yemek ikram etmek için 10 TL bağışlayabilirsiniz.
Bayram gününü yeni elbiseleriyle karşılasınlar diye binlerce yetim çocuğa bayramlık hediye ediyoruz. Siz de bağışlarınızla bir ya da daha fazla yetimi sevindirebilirsiniz. Bir çocuğun bayramlık sevincine ortak olmak için 120 TL bağışlayabilirsiniz.
İHH Karacabey Temsilciliği olarak, bu yılda Ramazan faaliyetlerimize ihtiyaç sahibi ailelerimize kumanya dağıtımı ile başladık. Yaklaşık 100 adet kumanya paketini ailelerimize ulaştırdık. Bu yıl da halkımıza daha yakın, iç içe olabilmek ve dernek faaliyetlerimizi anlatmak için iki yere Ramazan tanıtım standı açacağız. Bunlardan biri Ramazan boyunca açık olacak olan Gazi Mahallesi’ndeki çadırımız, bir diğer çadırımızı ise 29 Mayıs – 5 Haziran 2018 tarihleri arasında pazaryerindeki çeşme başında açacağız.
30 Mayıs Çarşamba günü de tüm halkımızın davetli olduğu ümmet iftarımızı her yıl olduğu gibi bu sene de Ulu Camii’mizin bahçesinde gerçekleştireceğiz, ardından iftardan sonra Suriye için 2 yardım tırını uğurlayacağız. 8 Haziran 2018 Cuma günü, Cuma namazına müteakip 36. Suriye Yardım Tırı’mızı İmaret Camii önünden uğurlayacağız.
Arakan’a yardım; Emirsultan Köyü Projesi
Bursa İHH Temsilciliği’nin üstlendiği en büyük projelerden biri olan Emirsultan Köyü Projesi ile Bangladeş’te mülteci durumda olan 300 aileye bambudan yapılan, 16-19 metrekarelik bir barınak, jütten yapılmış zemin kaplayıcı, yatmak için 3 adet hasır, güneş paneli, dumanı dışarıya verecek özel bir pişirme ocağı ve mutfak malzemeleri dağıtılacak.
Derin Su Kuyusu Projesi kapsamında ortalama 300- 350 metre derin su kuyuları ve 5 ton kapasiteli su tankı açılacaktır. Bir derin su kuyusunun maliyeti 25.000 Euro’dur.
Sağlık Merkezi; Proje kapsamında bambu ve tenteden yapılmış 85 metrekarelik bir sağlık merkezi kurulacak. 2 doktor, 2 hemşire ve 1 eczacıdan oluşan ekip bir yıl boyunca günlük 100 – 150 kişiye sağlık hizmeti verecek.
Çocuk Okulu; Çocukların hijyenlerinden elbiselerine, güvenli ve temiz bir mekandan oyuncaklarına kadar her şeylerini karşılayacak bir merkez oluşturulacak.
Mescit Yapımı; Bambudan bir adet mescit yapılacak.
Hafızlık Eğitimi ve İslami İlimler Merkezi kurulacak.
Bambu Evleri, Sağlık Merkezi, Mescit, Okul, Derin Su Kuyusu, Hafızlık Merkezi ve İslami İlimler Merkezi, Kampın işletimi, çöplerin toplanması, yeşillendirme, çevre düzenlenmesi ve merdiven yolları ile Bursa’mızın projesi olan Emirsultan Köyü yaklaşık 500.000 Euro’ya malolacak.
Bizler de Arakanlı mülteciler için hazırlanan Emirsultan Köyü’ne yardımlarınızı bekliyoruz. Bambu evlerin bir adetinin maliyeti ise 600 Euro’dur.” diye konuştu.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • İkili eğitim, öğrenci ve velinin isteği ile şekillenecek!

   İkili eğitim, öğrenci ve velinin isteğ...

   Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin ilçedeki ikili Eğitim- Öğretimin öğrenci ve velinin isteği ile şekilleneceğini duyurdu. Dingin, ilçemizde ikili eğitim veren tek okulun Karacabey Ortaokulu...

  • “Biz bittik demeyeceğiz!”

   “Biz bittik demeyeceğiz!”

   MHP Karacabey İlçe Başkanı Hüseyin Erol, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye ile ilgili açıklamaları ardından ani bir yükselişe geçen Dolar kuru hakkında açıklama yaptı. Erol açıklamasında, “Tank yok, tüfek yok bu...

  • “Tarihin tekerrür etmesine asla izin vermeyeceğiz”

   “Tarihin tekerrür etmesine asla izin v...

   Atatürkçü Düşünce Derneği Karacabey Şube Başkanı Haluk Aka, Sevr Antlaşması'nın 98'inci yıldönümü nedeniyle açıklama yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan...

  • Tarım Meslek Lisesi inşaatı tam gaz!

   Tarım Meslek Lisesi inşaatı tam gaz!

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile ilçeye kazandırılan Harmanlı Tarım Meslek Lisesi'nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan...

  • Gölecik’e mesire alanı yapılacak

   Gölecik’e mesire alanı yapılacak

   Karacabey Gölecik Barajı'nın yanındaki bölgeye mesire alanı yapılacak. DSİ Bursa 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ve Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Gölecik Barajı inşaatında incelemelerde...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR