“Belediye şirket çalışan işçileri mutsuz!”

Karacabey Belediyesi bünyesindeki işçilerin hakettikleri ücret ve sosyal haklarının verilmediğini iddia eden İYİ Parti Karacabey Belediye Meclis Üyesi Gizem Arda, “Sayın Başkan’ın kutlama yemeğindeki ifadeleri hala kulaklarımızda çınlamakta; “Türkiye’nin örnek alacağı Sağlıklı ve Müreffeh bir kent” olarak bahsettiği Karacabey’deki kendi belediyesi bünyesindeki işçileri maalesef mutsuz! 2,5 yıldır hak mağduriyeti yaşayan işçilerin sosyal haklarında ve ikramiyelerinde herhangi bir artış yapılmamış, maaşları enflasyonla beraber eriyip gitmiştir. Karacabey Belediyesi, şirket çalışanlarının ücret ve sosyal haklarında meydana gelen kayıpların telafisini gidermek için hala daha neyi bekliyor?” dedi.

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Gizem Arda, yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hükümet 24 Aralık 2017 de yayımladığı 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle kamudaki taşeron işçileri kadroya, belediyelerdeki taşeron işçileri de belediye bünyesindeki şirketlere geçirdi. Fakat işçilerin ücretleri Yüksek Hakem Kurulu eliyle bağlanan sözleşmelere endekslendiği için yaklaşık 1 milyon işçi 2,5 yıldır 6 aylık dönemlerde sadece % 4 zamma mahkûm edilmiş oldu.

Karacabey Belediyesi bünyesinde 350’ye yakın işçi bulunmakta. Kimisi masa başında, kimisi sahada görevlerini yapıyor. Bu işçiler daha öncesinde taşeron firmalar aracılığı ile çalışıyorlardı, şimdi ise belediyenin şirketi Belkar bünyesinde görev yapıyorlar. 2018 yılında büyük bir sevinçle, yemek şölenleriyle kadroya geçen işçiler şimdilerde kan ağlıyorlar. Maalesef hevesleri kursaklarında kalmış durumda. Belkar bünyesine geçerken aldıkları maaşlar asgari ücret ile beraber mesailer ve % 10’dan % 30’a kadar hak artışları ile netleştirilmiş ve sözleşme boyunca bu şekilde devam ettirilmişti. Fakat asgari ücretteki artış ile işçilerin aldığı % 4’lük artışlar maalesef asgari ücrete erişemeyen rakamlarda kalmıştı. Yanlış politikasını hemen düzeltmeye çalışan Hükümet, asgari ücret almalarını sağlamıştı. Yani belediyeye yıllarını veren asgari ücretli kaldı.

Dediğimiz şudur; 2,5 yıldır hak mağduriyeti yaşayan işçi vatandaşlarımızın Temmuz’da biten sözleşmelerinin bir an önce yenilenmesini, yenilenirken de eşit iş, eşit hak anlayışıyla kadroların aynı haklara sahip olmasını temenni etmekteyiz. Sendika ile yapılan görüşmelerin ivedilikle sonuçlanması gerektiğini düşünmekteyiz. Belediyelerin hizmet konusunda önemli bir gücü olan şirket çalışanları haklı olarak bugüne geleceğe dair yaşanabilir bir ücret beklemektedir. Çalışanların sosyal haklarında ve ikramiyelerinde herhangi bir artış yapılmamış, maaşları enflasyonla beraber eriyip gitmiştir.

İYİ Parti Karacabey İlçe Teşkilatı olarak sormaktayız; Karacabey Belediyesi şirket çalışanlarının ücret ve sosyal haklarında meydana gelen kayıpların telafisini gidermek için hala daha neyi bekliyor? Yoksa zamanı uzatarak işçileri yıldırmayı mı amaçlıyorsunuz? Boşalan kadrolara birilerini mi yerleştireceksiniz? Sayın Başkan’ın kutlama yemeğindeki ifadeleri hala kulaklarımızda çınlamakta; “Türkiye’nin örnek alacağı Sağlıklı ve Müreffeh bir kent” olarak bahsettiği Karacabey’deki kendi belediyesi bünyesindeki işçileri maalesef mutsuz! İYİ Parti İlçe Teşkilatı olarak bu konun İYİ bir takipçisi olacağımızı net bir şekilde ifade ediyoruz. Biz Karacabey’in taşıyla, toprağıyla, işçisiyle yoluyla, her türlü sorununu gündeme taşımaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir