“Bağımsızlığa atılan ilk adımın yıldönümü kutlu olsun!”

CHP Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı. Avil yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “19 Mayıs 1919, ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tutsaklık ve himaye kabul etmeyen ulusumuzu Kuvayı milliye ateşiyle buluşturduğu gündür. 19 Mayıs, bağımsızlığı tüm Anadolu’ya yaymakta bir an bile duraksamayan büyük bir komutanın, en çetin koşullarda bile korkmadan ve karamsarlığa kapılmadan, umudun meşalesini canından çok sevdiği ulusu için özveriyle taşımaya başladığı gündür. 19 Mayıs, kutsal yolculuğunda vakur ve sessizce ilerleyen Bandırma Vapurunun ulusumuzun en asil evladına eşlik ettiği gündür. 19 Mayıs 1919, işgalin pençesine düşürülmüş bir halkın, kendi özgür iradesiyle Anadolu’da ve Rumeli’de kurtuluş savaşını ve cumhuriyetin kuruluş felsefesini örgütlemeye başladığı gündür. Emperyalist güçlerin Türk ulusunu vatansız, meclisiz ve hürriyetsiz bırakma isteğine karşı, ulusal iradenin şahlanışa başladığı gündür.

Ancak, 19 Mayıs 1919 sadece bir tercih değil, aynı zamanda bir zorunluluktur. Çünkü işgal

kuvvetleri, ağır koşullar içeren ateşkes antlaşmasına uyma gereği dahi duymadan ulusumuzun

haklarını gasp etmiştir. Ordumuzu dağıtmış, silahlarına ve cephanelerine el koymuştur. Ülkemizi

savaşa sokarak felaketin içine düşürenler yurtdışına kaçmış; saltanat ve iktidar çevreleri ise kişisel çıkarlar ve amaçlar doğrultusunda işgalci güçlerle iş birliği içine girmiştir. Yurdumuz emperyalist güçlerce parçalara ayrılmış, ulusumuzun onuru incitilmiştir. Halkımız uzun yıllar süren savaşların ardından bitkin, yılgın ve moralsiz bırakılmıştır. Ulu önder Atatürk Nutukta bu vahim tabloyu tüm ayrıntıları ile anlatmıştır. Türk Milleti’nin çağdaş bir devlet kuracak anlayışa, kaynağa, kurumsal birikime sahip olmadığını düşünen ve çareyi dışarıda arayanlara karşı Atatürk ve silah arkadaşları ulusumuzun olgunluğuna, yurt sevgisine ve mücadele azmine güvenmiştir. Ulu Önder Atatürk, bu yüzden bu vahim koşullar altında dahi tek çarenin ve tek doğru hedefin “Ulusal egemenliğe dayanan, kayıtsız koşulsuz bağımsız bir Türk Devleti kurmak” olduğuna inanmıştır. Atatürk’ün samsunda attığı ilk adımın nihai hedefi çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı amaçlayan bir Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 101(yüz bir) yıl önce 19 Mayıs Günü Samsun’da

yanan ateş, ulusumuza yeniden umut olmuş ve tüm dünyaya tutsaklığı hiçbir koşulda kabul

etmeyeceğimizi göstermiştir. 19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş savaşı ile ulusumuzun tüm

olanakları seferber edilmiş, ordumuz işgalden kurtarılmıştır. Ancak Düşman askerinin vatan toprağından kovulması tam bağımsızlık için yeterli değildir. Ulusumuzun onurlu ve bağımsız bir yaşam sürebilmesi için saltanat dahil olmak üzere, ulusun üzerinde hiçbir vesayetin kabul edilmemesi gerekir. 19 Mayıs 1919, bu nedenle bir yandan kurtuluşun, diğer yandan da kuruluşun tarihimizdeki

en önemli mihenk taşıdır. Atatürk, bir yandan ulusal egemenlik ve ulusal bağımsızlık için savaşım

verirken, diğer yandan Anadolu aydınlanması için gerekli ilkeleri, kurumları ve kongreleri

örgütlemiştir. Çünkü özgür bir ulusa giden yol, ancak özgür yurttaşların ortak iradesiyle mümkün

olabilecektir. Bu anlayışın kaçınılmaz bir sonucu olarak, kurtuluş savaşımızda Türkiye büyük millet

meclisi, Ulusal iradenin ve Ulusal egemenliğin biricik temsilcisi konumuna gelmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları devleti kurmadan önce Meclis’i kurmuşlardır.

Kurtuluş savaşının en zor anlarında bile Türkiye Büyük Millet Meclisi kesintisiz çalışmıştır.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan mücadele sonucunda yoksul bir köylü toplumundan

sanayileşme yolunda bir ekonomiye, okur yazar olmayan bir toplumdan bilim ve eğitime önem veren

bir anlayışa doğru geçiş sağlanmıştır. Kaderci kulluk anlayışı yerini üretken yurttaş anlayışına

bırakmaya başlamıştır. Fikri hür, irfanı, vicdanı hür kuşaklar yetiştirmek için büyük atılımlar

yapılmıştır. Akıl, bilim ve fen rehber edinilmiştir. Tüm bunlar 19 Mayıs ruhuyla ve Türk gençliğine

verilen büyük önem sayesinde gerçekleşmiştir. Bugün 19 Mayıs 1919’un 101. Yıldönümünde, Cumhuriyetimizin temel felsefesini oluşturan eşit yurttaşlık ilkesi zedelenmektedir. Halkın yönetime katılma kanalları daraltıldığı gibi iktidarın denetlenmesi olanaksız hale getirilmektedir. Yargı kurumları bağımsızlığını yitirmekte ve baskı altına alınmaktadır. Kamu yönetiminde liyakat, nesnellik ve akılcılık ilkeleri zayıflatılmaktadır. Ancak bu zor şartlar altında dahi gençlerimize, demokrasiye, ilerlemeye ve adalete inanan bizlerin, umutsuzluğa ve karamsarlığa düşme lüksümüz yoktur. Ulu önder Atatürk ve arkadaşlarının büyük bir cesaret, dirayet ve umudu, hangi koşular altında bağımsızlığımızı sağladığı ve

Cumhuriyetimizi kurdukları unutulmamalıdır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan ateş, bugüne kadar hiç sönmemiştir. Akıl ve bilim yolunda ilerleyen gençliğimiz sayesinde, bugünden sonra da sönmeyecek ve ulusumuzun yolunu aydınlatmaya devam edecektir.

“Dağ başını duman almış, İşimiz çok vaktimiz dar, Vatan ağır yaralanmış, Yürüyelim arkadaşlar!” Emperyalist işgale karşı 1919’da kurtuluşa bağımsızlığa atılan ilk adımın yıldönümünü en içten duygularla kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir