Karacabey Meltem Gazetesi
» 
Atatürk’ün ışığında gururla yürüyoruz’
a aa
Tarih : 10 Kasım 2017 14:54
Atatürk’ün ışığında gururla yürüyoruz’
Atatürk’ün ışığında gururla yürüyoruz’
reklam

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 79. yıl dönümü nedeniyle Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi bir mesaj yayınladı.
Cumhuriyetin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında rahmetle andıklarını belirten Başkan Tanrıverdi Atatürk’ün Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi’ni cephede tamamladıktan sonra daha zor bir savaşa başladığını, yaptığı devrimlerle ülkesini gelişmiş medeniyetler seviyesine çıkarabilmek için canını dişine taktığını söyledi.
CHP İlçe Başkanı Tanrıverdi, mesajında şunları dile getirdi: “1919 yılındaki Amasya Genelgesi ve Sivas Kongresi’nde bile aklında Cumhuriyet vardı. Amasya Genelgesi’nde “Milletin bağımsızlığını yine milletin gayret ve kararlığı kurtaracak” diyordu. Sivas Kongresi’nde, “Milli iradeyi temsil etmek üzere, Millet Meclisi’nin derhal toplanması mecburidir.” diyordu. 1920 yılında Büyük Millet Meclisi’ni açmış ve Bağımsızlık Savaşını bu Meclisin iradesi üzerinden yürütmüştü. Asla “Tek adamlığa” özenmemişti.
Saltanat denilen babadan oğula, kardeşe, damada geçen sistemi kaldırmış, gerçek söz sahibinin millet olduğunu göstermişti. Halifelik kaldırılmış, kendisine halifelik teklif eden İslam alemine, bütün İslam ülkelerinin tek merkezden yönetilemeyeceğini, asıl olanın İslam ülkelerinin bağımsız yaşamaları gerektiğini söylemişti.
Kadınların toplum hayatındaki yerlerini alabilmeleri için birçok haklarını çağdaşlarından çok daha önce tanımıştı.
Kara tahtanın önüne oturmuş, yeni Türk alfabesi ile minik Ülkü’ye okuma yazma öğretmişti.
Askerlik ve siyaseti birbirinden ayırmış, hem askerlik mesleğine devam edip hem de milletvekilliğini sürdürmek isteyenlere ikisinden birini seçmeleri gerektiğini söylemişti. Orduyu siyasetten uzaklaştırmıştı.
Eğitimin tek elden yürütülmesini sağlamış, her türlü eğitimin ”Milli Eğitim Bakanlığı” tarafından verilmesini kanuna bağlamıştı.
Tekke, zaviye, türbe gibi yerler kapatılmış, şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik… gibi unvanlar kaldırılmıştı. Bazı dini kıyafetlerin sadece ibadet yerlerinde giyilmesi güvence altına alınmıştı.
Demokrasinin mutlaka çok partili sistemle yerleşeceğinin bilincindeydi. Milleti için en iyi şeyleri istemişti.
10 Kasım 1938’de sadece aramızdan ayrılmıştı. Aslında ölmemişti.
“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” demişti.
Vasiyeti; içi boşaltılmış Cumhuriyet’e değil, devrimleriyle yaşayan, dolu dolu bir Cumhuriyet’e sahip çıkmamızdır. Aziz hatırasının yol gösterici ışığında gururla yürüyemeye devam edeceğiz” ifadelerine de yer verdi.

Etiketler :

DİĞER BÖLGE HABERLERİ

  • Hayvancılıkta acil durum!

   Hayvancılıkta acil durum!

   *Artan girdi maliyetleri ve değişmeyen et - süt fiyatları nedeniyle hayvan üreticisinin can çekiştiğini söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, üretici, besici ve sanayicinin bir araya gelerek...

  • Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Tarım ve hayvancılığın lisesi açıldı

   Karacabey Ticaret Borsası'nın desteği ile tarım ve hayvancılık alanında ilçeye kazandırılan Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat...

  • Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Arap Koşu Tayları ihaleyle satılacak

   Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nce, 16 baş "Safkan erkek Arap koşu tayı" açık artırma yoluyla satışa sunulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Karacabey...

  • KTSO’da İmar Barışı bilgilendirmesi

   KTSO’da İmar Barışı bilgilendir...

   Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, Karacabey Demirci Marangoz ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Karacabey Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi işbirliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve...

  • İyi Parti’li Erozan’dan Karacabey’e çıkarma!

   İyi Parti’li Erozan’dan Ka...

   İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geçtiğimiz Cuma günü Karacabey'e çıkarma yaptı. İlk olarak davet üzerine İyi Parti...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR