Seçim yasaklarına dikkat!

Seçim yasaklarına dikkat!
Karacabey’de seçim heyecanı tüm hızıyla sürerken, ülke genelinde 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde propaganda yasakları önceki gün başladı.
Bundan böyle açılış ve temel atmalar dahil törenler düzenlenemeyecek. Seçim propagandasına dönük gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalar kullanılamayacak.
19 Mart 2009 Seçim takvimine göre önceki gün başlayan seçim propagandasında, ilçe seçim kurullarınca gösterilenler dışında açık ve kapalı yerlerde toplu olarak propaganda yapılamayacak.
Partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak ve dağıttıramayacak. El ilanı mahiyetindeki matbuaları dağıtacak kişilerin seçme yeterliliğine sahip olması gerekecek.
Genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerinde memur ve hizmetli olarak çalışanlar ilan dağıtamayacak.
Kamuya yararlı dernekler ve bunlarda görev alanlar, siyasi partilere veya adaylara ne olursa olsun bağış ve yardımlarda bulunamayacak. Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk Bayrağı, dini ibareler bulundurulmayacak. Seçim propagandalarında, Türkçe`den başka dil ve yazı kullanılmayacak.
Bankalar Kanunu`na tabi teşekküller, siyasi bir partinin lehinde veya aleyhinde yada vatandaşın oyuna tesir etmek maksadıyla hiç bir yayında bulunmayacak. Cep telefonlarıyla belli bir merkezden yönlendirilmek suretiyle seçim propagandası yapılamayacak, yapılması halinde hukuki ve cezai açıdan ilgili imtiyaz şirketleri sorumlu olacak.
Postaya açıktan, ambalajsız olarak verilecek el ilanı, broşür gibi basılmış kağıtlar, belli bir adresi içermesi koşuluyla sadece PTT kanalıyla oy verme gününden önceki gün saat 18.00`e kadar dağıtılabilecek.
1 Mart 2009 Pazar günü kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanacak. 19 Mart 2009 Perşembe: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.
23 Mart 2009 Pazartesi günü seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe Seçim Kurulları Başkanlıklarına teslim edilecek. 28 Mart 2009 Cumartesi: Saat 18.00’den itibaren seçim propagandası yapılamayacak. 29 Mart 2009 Pazar günü oy verme günü. Seçim yasakları saat 00.00’da sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir