“Uyuşturucuya karşı eğitim şart!”

Karacabey Saadet Mahallesi’nde “Gençlerimizi Koruma ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği’nin açılışı dün gerçekleştirildi.
Saadet Mahallesi’nde oturan Roman vatandaşlar, ailelerini uyuşturucudan kurtarmak ve mahallelerinde gerçekleşen satışları engellemek için dernek kurdu.
Karacabey Saadet Mahallesi’nde kurulan derneğin açılışına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey Garnizon Komutanı Binbaşı Erdal Özköroğlu, Karacabey MHP İlçe Başkanı Hüseyin Erol, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Karacabey Saadet Mahallesi’nin Muhtarı ve aynı zamanda Gençleri Koruma ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Hüseyin Uzer, göreve geldiğinde uyuşturucu ile mücadele için mahalle halkına söz verdiğini söyledi. Konuşurken duygulu anlar yaşayan Muhtar Hüseyin Uzer, “Bu uyuşturucu illetiyle mücadele için ant içtim. Derneğimizin açılmasına bile müsaade etmeyen insanlarımız var. Gençlerimiz eriyor. Hepimizin çoluk çocuğu var. Daha 1 saat öncesi bonzai kullandığı için 1 gencimiz hastaneye kaldırıldı. Bununla hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.
Uzer, ilçede giderek artan ve son zamanlarda ölümlerle de sonuçlanan uyuşturucu probleminin aşılması adına ‘Gençlerimizi Koruma ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği’ni kurduklarını belirterek, “Uyuşturucuda kullanım yaşı 9’a düştü. Uyuşturucu ile mücadelede seferberlik ilan ediyoruz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi korumak adına bu illetle topyekün savaşacağız.
Eğitimsiz bu illetle savaşmak mümkün değildir
Sosyal, kültürel ve eğitim alanında da hizmet verecek olan derneğimizde önemli olan gençlerimizi eğitimle uyuşturucu illetinden kurtarmaktır. İlk önce ailelerden başlayarak gençlerimizin bu kötü illete bulaşmamaları için ciddi eğitimler verilmesi gerekiyor. Bu yüzden uyuşturucuya karşı eğitimin şart olduğunu biliyoruz. Çünkü eğitimsiz bu illetle savaşmak mümkün değildir. Uyuşturucu alışkanlığı genel olarak merakla başlıyor. Öncelikle bu merakın önünü kesip, uyuşturucu satıcılarından önce gençlere ulaşıp, onlara uyuşturucuyu ve zararlarını anlatmak gerekiyor. Baktığınız zaman uyuşturucu kullanan kişilerin sonunun intihar ile bittiği görülüyor. Uyuşturucu kullanan kişilerin sonunun genel olarak böyle bittiğini gençlere anlatmak şart. Bu sebeple ilk hedefimiz de birebir ailelerle görüşerek, eğitim vereceğiz. Daha sonra bu gençlerimizi derneğimiz adı altında sosyal ve kültürel etkinliklerle kazanacağız.
Uyuşturucu cezaları arttırılmalı
Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başarıyla düzenlediği uyuşturucu operasyonların da satıcı ve kullanıcılar yakalanıyor fakat suçlular çok kısa sürede bırakılıyor. Bizler uyuşturucu suçlarında cezaların caydırıcılığın yükseltilmesi adına arttırılmasını istiyoruz. Uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarına yönelik yasal düzenlemelerin yapılıp bir an önce bu sorununun çözüme kavuşması şart. Derneğimizin amacına ulaşmasını can-ı gönülden dileyerek, gençlerimizi en kısa sürede bu illetten kurtarmayı temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise, hep birlikte uyuşturucu ile mücadele etmek gerektiğini söyledi. Başkan Özkan, “ Toplumda çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda millet olarak, devlet olarak topyekün seferberlik oluşturmalıyız. Her şeyden önemlisi, ailelerin evlatlarına sahip çıkması ve onları takip etmesiyle sonuç alabiliriz” dedi.
Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ise, devlet olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını fakat sadece bunun yeterli olmayacağını belirtti. Yolcu, sivil toplum örgütleriyle birlikte hep beraber bu sorunun aşılabileceğini söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise yaptığı konuşmasında, “Bu konuda herkese görev düşüyor. Herkes sorumluluk duyarsa bu sorun ortadan kalkar. Gençlerimiz bizim göz bebeğimiz. Onların en güzel şekilde yetişmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Açılışta ayrıca Karacabey Belediyesi tarafından “Maddeye değil hayata bağlan” isimli tiyatro gösterisi düzenlendi.
Programın sonunda protokol üyeleri tarafından derneğin açılış kurdelesi kesildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir