Uluabat Kuş Cenneti devlet desteği bekliyor

Uluabat Kuş Cenneti devlet desteği bekliyor
Karacabey’de göçmen kuşların geçiş güzergahındaki Uluabat Gölü kenarına, avcıların insafsız katliamlarını önlemek için 20 dekarlık alanda 35 yıl önce Kuş Cenneti kuran Mustafa Bilgiç, binden fazla kuşu beslemek için devlet desteği arıyor.
Türkiye’de eşine az rastlanır 60’dan fazla çeşitte binden fazla kuş besleyen Mustafa Bilgiç, 70 yaşına karşın yeni projeler geliştirmeye çalışıyor. 2 TL olan ziyaretçi giriş ücretinin ilgisizlik nedeniyle kuşların giderlerini karşılamaya yetmediğini söyleyen Bilgiç, 35 yıl önce avcıların insafsız katliamlarına tepki olarak göl kenarında satın aldığı 20 dekarlık alanı kuş cennetine dönüştürerek Türkiye’de nadir görülen, altın, kral ve gümüş sülünler, sultan, İran ve yerli papağanlar, renkli ve beyaz tavus kuşları, habeş, fizan, depran cinsi horozlar, bıldırcın, keklik gibi farklı türlerde kuşlar beslemeye başladı.
Kuşların günlük tüketimlerini karşılayacak durumunun kalmadığını belirten Mustafa Bilgiç, devletin ilgili birimlerinin kendisine ve Uluabat Kuş Cenneti’ne sahip çıkmalarını istedi. Bursa Valisi Şehabettin Harput ile bir görüşme yapmayı planladığını belirten 70 yaşındaki TEMA üyesi Mustafa Bilgiç, “Yaş 70 ancak iş bitmedi. Kuş cennetini kurmaktaki amacım, bölgede insafsızca atış yapıp, dünyayı dolaşan göçmen kuşları telef eden avcılara karşı mücadele vermekti. Şahsıma ait bu araziye her gün yüzlerce değişik türde göçmen kuşlar geliyor. Aşağıdaki tavus kuşlarının, hindilerin, sülünlerin sesleri diğer kuşları da cezbediyor. Çiftliğimdeki büyük ağaçlara yuva kuran, bölgede bir süre konaklayan çok ilginç göçmen kuşlar var. Ben eşim ile birlikte gece gündüz bu çiftlikte kuşlara hizmet vermeye çalışıyoruz. Karacabey-Bursa güzergahından geçenleri de bu kuş cennetine uğrayarak her yerde bulunması mümkün olmayan değişik cinsten kuşları görmeye davet ediyorum. Ancak ziyaretçilerden aldığımı 2 TL’lik ücretler ile, binden fazla hayvanın bakımının yürümesi çok zor oluyor. Bursa’daki mülki idare amirlerinden, bu özel mekana sahip çıkmalarını Kuş Cennetine destek olmalarını, göçmen kuşları destekleyen projeler üretmelerini bekliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.