TİGEM in gururu

“Caş” isimli Arap yarış atı, bu güne kadar kazandırdıklarıyla dikkat çekiyor:

Caş, yavrularının satışı ve bunların katıldığı yarışlardan alınan payla birlikte devlete milyonlarca lira para kazandırdı.

Karacabey Tarım İşletmesi Müdürü Mustafa Uçan, işletmenin ilk kuruluşundan bu yana atçılık faaliyetlerinin yapıldığını belirtti.

Özellikle safkan Arap atı yetiştiriciliğinin, 1932 ile 1936 yıllarda, Lübnan, Suriye ve Irak'tan 141 baş Arap atının satın alınmasıyla başladığını dile getiren Uçan, o yıllardan bu yana melezleme ve seleksiyon çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

İşletmede yetiştirilen safkan Arap atlarının 9 değişik baba kan hattı ve 38 ana kan hattından üretildiğini dile getiren Uçan, işletmede isim yapmış, yarışlarda birçok birincilik kazandırmış önemli Arap atlarının aygır olarak değerlendirildiğini söyledi.

Özellikle Caş’ın sadece TİGEM'in değil, Türkiye ve dünyanın en iyi aygırlarından biri olduğunu vurgulayan Uçan, şöyle konuştu; “Hayatı şampiyonluklarla geçmiş Caş'ın 17 adet 'Grup 1' birinciliği bulunuyor. Yıllarca sahibine kazandıran Caş'ı, koşu hayatının bitmesinden sonra 2001'de satın aldık. O yıldan bu yana aygır olarak değerlendirilen Caş'ın 140 yavrusu oldu. Bu yavruları, ortalama 100 bin liradan satarak, toplamda 14 milyon lira gelir sağladık. Ayrıca bu yavruları, Türkiye'deki yarışlarda koşarak dereceler elde ettiler. Yavrularının katıldığı ve dereceler elde ettiği yarışlardan alınan pay da 4 milyon lirayı geçti. Yavruları hem sahibine hem de bize (pay olarak) para kazandırıyor.”

Önemli yarış atlarından “Kafkaslı”nın, Caş'ın yavrusu olduğunu dile getiren Uçan, bu atın da sahibine milyonlarca lira kazandırdığını söyledi.

Caş’ın paha biçilemez olduğunu ifade eden Uçan, “Özenle bakıyoruz, her şeyiyle yakından ilgileniyoruz. Bu Arap atını, koşuyla ilgilenen, yetiştiricilik yapan herkes çok iyi tanır. Kısrağını Caş ile çiftleştirmek isteyenler, bunun için 50 bin lira ödüyor. Çünkü Caş'ın yavrusunun gelecekte koşular kazanacağını, iyi gelir getireceğini biliyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir