ÖSS’de tüm adaylar eşit!

Karacabey Milli Eğitim Müdürü Hasan Turhan, ÖSS’de farklı katsayı uygulamasının sona erdiğini belirterek, İmam Hatip Liseleri ile Genel Liseler arasında üniversiteye girişte hiç bir farkın kalmadığını kaydetti.

Farklı katsayı uygulamasına son verilmesiyle birlikte İmam Hatip Lisesi mezunlarının ilahiyat fakültelerine, meslek lisesi öğrencilerinin meslekleriyle ilgili dallara yönlendirilmesinin kaldırıldığını vurgulayan Turhan, lise mezunlarının eşit statüye kavuştuğunu dile getirdi.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni aldığı kararı açıklayan Karacabey Milli Eğitim Müdürü Hasan Turhan, “1998’den bu yana Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi mezunları kendi alanlarından başka bölümleri tercih ettiklerinde katsayıları 0.3’le, diğer liselerde okuyanların katsayıları ise 0.8’le çarpılıyordu. Alınan kararla bütün adayların katsayıları 0.15’le çarpılacak. İmam Hatip ve Meslek Lisesi mezunları, kendi alanlarıyla ilgili bölümleri tercih ettiklerinde orta öğretim başarı puanına 0.06 çarpımı eklenecek. Böylece bu öğrencilerin, kendi meslek fakültelerine girişteki avantajları devam etmiş olacak” dedi.

İki aşamalı sınav

Üniversiteye girişte gelecek yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak iki aşamalı yeni sistemde sınavın, tüm adayların katılacağı ilk aşamasında 160 soru sorulacak ve 160 dakika süre verilecek. İkinci aşamada ise soru sayıları ve süreleri testlere göre farklılık gösterecek. Yapılan açıklamaya göre, sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sistemi’nde (YGS), Türkçe, Temel Matematik (Geometri dahil), Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinin her birinden 40’ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir