ÖSS tercih kılavuzu yayınlandı

ÖSS Tercih Kılavuzu için tıklayın
 
Üniversite tercihi yapacak adayların, 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu dün itibariyle www.osym.gov.tr internet sitesinden yayınlandı. 

            Adaylar, kılavuzu başvuru merkezlerinden de 3 TL ödeyerek edinebilecek. Tercih işlemleri 22 Temmuz 2009 ile 03 Ağustos 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

            Kılavuzda adayların tercih işlemlerine ilişkin bilgiler ile yükseköğretim programlarına ilişkin bilgiler yer alıyor. Kılavuz, başvuru merkezi olarak belirlenen lise müdürlüklerinden, ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden ve ÖSYM bürolarından 3 TL karşılığında satın alınabilecek.

            2009-ÖSS’ye giren adaylardan en az bir puan türünde 145 ve üstünde ÖSS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-ÖSS puanlarını da göz önünde tutarak, kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini başvuru merkezlerinden veya internet ortamından yapacaklar. Sadece sınavsız geçiş için başvuranlar ile 2009-ÖSS’de hiçbir puan türünde 145 ve daha fazla ÖSS puanı alamayanlardan sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar da tercih bildirimini aynı yöntemle gerçekleştirecek.

            Tercihlerini internet üzerinden gönderecek adaylar, T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifrelerini kullanacak işlem yapabilecekler. Tercih işlemleri 22 Temmuz 2009 ile 03 Ağustos 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek.

            Adaylar, 24 yükseköğretim programı tercihi yapabilecek. Adayın, 24 tercih hakkının tamamını kullanması gerekmiyor. Y-ÖSS puanlarına göre tercih yaparken adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları; kendi alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.8, kendi alanı dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0.3 katsayısı ile çarpılacak.

            Tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra, yerleştirme sonuçlarının Ağustos ayının ortasında açıklanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.